Ostrov Tenerife

Tenerife je největší a nejvyšší Kanárský ostrov. Leží mezi ostrovy La Gomera a Gran Canaria.

Počasí - Pláže - Města a místa - Hory - Příroda - Geologie - Letadlem - Doprava - Fakultativní výlety

Nejvyšší horou ostrova Tenerife je hora Pico del Teide, v první polovině roku pokrytá sněhem. Měří 3718 metrů nad mořem a je tak vysoká, že je za jasného počasí dobře vidět ze všech ostatních ostrovů. Tenerife znamená v původním jazyce Guančů "Bílá hora". Chcete-li si udělat nějakou první představu o Tenerife, představte si tenhle ostrov jako obrovskou rozlehlou horu ze severu porostlou lesy. Při druhém pohledu je to ostrov tvaru přibližného pravoúhlého trojúhelníka s odvěsnami v délkách 70 km a 40 km.

Na Tenerife žije přibližně 900 tisíc lidí, z čehož plyne, že Tenerife je nejhustěji osídlený Kanárský ostrov. Na pobřeží je to znát, skoro všude jsou nějaké aglomerace, silnice, domy, obchody. Naštěstí to vyvažují rozlehlé a hornaté přírodní rezervace a občas nějaká volnější pláž.

Počasí na Tenerife

Co z ostrova Tenerife dělá úžasnou turistickou destinaci, je místní klima. Protože je hora Pico del Teide skutečně extrémně vysoká, stíní jižní část ostrova před pasátovými větry a před deštěm. Díky tomu je na jižní straně ostrova obvykle slunečno i v zimě. Oceán akumuluje teplo, takže v zimě hřeje a naopak v létě chladí. Kolem ostrova proudí ze severu chladný mořský Kanárský proud. Proto se nejvyšší denní teploty pohybují celoročně mezi 18 °C a 30 °C, není žádné velké vedro a počasí je výjimečně stabilní.

Tenerife už je docela dost na jihu, konkrétně na 28. rovnoběžce, takže značné nebezpečí hrozí od sluníčka, obzvlášť na horách. Hlavní UV filtr představuje atmosféra. Když je sluníčko vysoko, procházejí paprsky atmosféru krátkou dráhou a nestihnou se oslabit. Koukejte se mazat! V horách je to ještě horší.

Nízká zeměpisná šířka také znamená, že Tenerife je celoročně vystavováno pasátovým větrům, které vanou stále jedním směrem, přibližně ze severu na jih. Díky tomu lze počasí docela dobře uhodnout předem. Jak pasáty vanou přes moře, sbírají vlhkost, kterou ztrácejí na severním úbočí hory Pico del Teide. Z toho profitují vavřínové pralesy a jiná tenerifská vegetace, takže srážek není málo, na rozdíl třeba od nepříliš vzdálené Sahary. Většina vody se spotřebuje ve městech, takže po ostrově už potoky nestékají, ale na severu vlhko a zeleno je všude.

Los Cristianos, Tenerife, max. teplota leden: 21.1°C, únor: 21.1°C, březen: 22.2°C, duben: 22.2°C, květen: 22.8°C, červen: 23.9°C, červenec: 26.1°C, srpen: 27.2°C, září: 27.2°C, říjen: 26.1°C, listopad: 23.9°C, prosinec: 22.2°C

Další grafy a tabulky počasí na Tenerife.

Další informace o počasí na Kanárských ostrovech.

Pláže na Tenerife

Většina pláží na Tenerife má černý lávový písek. Není to moc krásná podívaná, ale když si na černou zvyknete, není to tak blbé. Jenom je potřeba myslet na to, že černý písek se rychleji rozpálí od sluníčka, takže to chce na pláž boty.

puerto-de-la-cruz-tenerife-0640y-plaz
Černá pláž v Puerto de La Cruz de Tenerife.

Existují ale i uměle dosypané světlé pláže, na které se přiváží žlutý písek ze Sahary. Normálně vezmou loď, naloží ji pískem a pak to rozhází po pláži. Dělá se to hlavně na plážích Costa Adeje, Playa de Américas a dalších plážích kolem Los Cristianos. My jsme krásnou světlou pláž objevili u San Anders východně od hlavního města.

san-andres-tenerife-0621-plaz
Pláž se světlým pískem v San Anders, dokonce s palmami.

Podle španělských zákonů nesmí pobřeží nikdo vlastnit, takže i na mořsném břehu stojící hotely nemají žádnou exkluzivitu na "svoje" pláže. Ale pokud jedete na Tenerife za koupáním, určitě je dobrý nápad sehnat si ubytování u moře.

Významnější města a místa

Hlavní město Tenerife je Santa Cruz de Tenerife. Byl jsem jím trochu zklamán, nenašel jsem nic jako bytostné historické centrum. Ale je to hezké město s přístavem a moderní zástavbou. Leží na jižním pobřeží hodně na východě. Více jsem si užil městečko San Anders ležící směrem na východ. Kromě pláže má San Anders výborné rybářské hospůdky.

Nedaleko Santa Cruz směrem na sever přechází aglomerace hlavního města do oblasti, které se říká San Cristóbal de La Laguna. To už mi ohledně starších budov a jakéhosi pravoúhlého centra přišlo zajímavější. Mimo jiné je tu univerzita, založená roku 1701 (oficiálně až 1792), a sídlo biskupa. Přímo k San Cristóbalu je přilepeno severní tenerifské letiště Aeropuerto de Tenerife Norte, což trochu zvyšuje hektičnost San Cristóbalu.

tenerife-0599-san-cristobal
San Cristóbal de La Laguna z východního pohoří Anaga.

Severní dálnice pokračuje směrem na západ podél pobřeží do oblasti Puerto de la Cruz. To je zajímavé město velmi oblíbené turisty, protože jak je na severu, má jiné klima než jižní strana ostrova. V létě je v Puerto de la Cruz o něco chladněji a slunce je častěji zakryté slabými mraky. To úplně nezní jako reklama na dovolenou, ale na 28. rovnoběžce je vlastně fajn být v létě pod mrakem. Puerto de la Cruz je nejstarším turisticky navštěvovaným střediskem ostrova Tenerife. A já to tam mám rád. Obzvlášť se mi líbí v zoologické zahradě Loro Park, na kterou doporučuji vyhradit si celý jeden den.

loro-park papoušek
Světově největší sbírka papoušků je v Loro Parku na Tenerife.

Kousek nad (a skutečně nad) Puertem de la Cruz je historické městečko La Orotava s hezkými domy. Orotavou projíždí každý, kdo se z Puerta de la Cruz vydá do hor na Teide, ale zajímavé centrum je kus od hlavní silnice.

Kdo pokračuje podél severního pobřeží dál na západ, může se zastavit různých malých městečkách, například v Icod de los Vinos. Zdejší park Parque del Drago uchovává několik největších stromovitých dracén (říkají jim tu dračí stromy).

Malebné městečko Garachico má zvláštní tvar, protože je částečně pohřbené pod sesuvem ze sopky Trevejo roku 1706. Kromě náměstí stojí za vidění mořské chodníky postavené nad lávovým mořským dnem. Kolem těchto míst už nevede dálnice, ale silnice podél pobřeží pokračuje do západního rohu, kde je rozlehlá přírodní oblast Masca s úžasnými skalami a vodopády.

tenerife-0448y-masca
Údolí Masca od jihu

Jižně od Mascy se na jihozápadním pobřeží Tenerife rozkládá jedna ze dvou hlavních ubytovacích oblastí pro masovou turistiku, oblíbená i u českých cestovek. Oblast jihozápadního turistického pobřeží nemá žádný oficiální název, nejčastěji se uvádí Los Gigantes, Costa Adeje, Los Cristianos, případně Playa de Américas. U městeček jsou časté pláže (Playa de los guios, Playa San Juan, Playa La Arena, Playa Abama) a malé přístavy (Acantilados de los Gigantes).

Na jižní špičce ostrova je významné město Los Cristianos s přístavem a plážemi (výše zmíněná Playa de Américas je vlastně městskou pláží na západní straně města). Naneštěstí jsem v Los Cristianos fotil jenom na mobil, který mi následně shořel, takže mám jenom jednu fotku z foťáku z trajektu.

tenerife-0005-los-cristianos
Los Cristianos z trajektu.

Na kousek na západ od Los Cristianos leží jižní tenerifské letiště Aeropuerto Reina Sofia zvané též Tenerife South (TFS). V blízkosti tohoto letiště a dále na východ se nachází druhá význaná oblast ubytovacích kapacit pro koupací turisty (Los Abrigos, Granadilla, Playa de La Tejita, La Caleta, Abades, El Médano) a velká golfová hřiště Amarila Golf a Golf del Sur. Po dálnici se dá dojet velmi rychle na východ do hlavního města Santa Cruz de Tenerife.

Cestou po této jiho-východní dálnici se vyplatí odbočit si do města Güímar do etnografického parku Pirámides de Güímar. Zdejších šest stupňovitých pyramid sice vzniklo až v moderní době (v 19. století, pravděpodobně ze zemědělských účelů), ale i tak je park s pyramidami působivý. Mořeplavec a experimentátor Thor Heyerdahl zde několik let žil a postupně si kolem těchto pyramid postavil několik svých teorií o předkolumbovském propojení Evropy s Amerikou.  Moderní datací staveb do 19. století tyto teorie padají. Pravděpodobně šlo pouze o dekorativní zemědělské úpravy terénu, při kterém si zdejší zahradníci trochu moc zablbnuli. O tom se informační tabule v parku nezmiňují, chtějí si zachovat působivost.

Za návštěvu stojí také městečko Candelaria. Největší kostel basílica de Nuestar Seňora de Candelaria je moderní stavba z 50. let 20. století. Hlavní atrakcí jsou socha a obraz Panny Marie. S městečkem Candelaria jsou spojeny obskurní náboženské představy o Panně Marii (obskurní i pro křesťany), která zde vystoupila z moře a prý byla uctívána už Guanči (obyvateli ostrovů před Španěli). Přílivová vlna v roce 1826 původní sochu a kostel spláchla do moře, což ale není vykládáno jako neštěstí, nýbrž jako způsob, kterým se Panna Maria sama navrátila do moře. V srpnu se koná pouť k soše, při které jakoby Guančové znovu přijímají křesťanství. Pobřeží v Candelarii zdobí sochy sedmi posledních náčelníků Guančů.

Hory na Tenerife

Nejvyšší horou Španělska je tenerifský stratovulkán Pico del Teide. Pod vrchol se dá dojet lanovkou, na samotný vrchol se smí jen na povolení, ale horní stanici lanovky i tak považuji za slušnou výšku, která by běžnému turistovi měla stačit. Bez povolení se na vrchol dostávají jen vysokohorští turisté, kteří nocují v chatě na úbočí a na vrchol se dostávají před devátou, kdy se začíná kontrolovat zákaz. Ke spodní stanici lanovky se dá dostat autem nebo stopem.

Hora Teide je obklopena národním parkem Las Cañadas del Teide. Východní a jižní okraj národního parku je tvořen kalderou - proláklinou Las Cañadas.

Za další zajímavé místo na Tenerife považuju severovýchodní cíp s pohořím Anaga. Původně to prý býval samostatný ostrov, než ho jedna z mnoha sopečných erupcí propojila s Tenerife. Klikatá silnička prochází vrcholovou část pohoří vysokého až tisíc metrů a nabízí spoustu výhledů na obě strany k moři.

tenerife-0618
Pohled na hory a moře v oblasti Taganana

tenerife-0452y-masca
Vesnička Masca je častým výchozím bodem túry k moři. Docela dost turistů, ale ještě ne Václavák.

teide-tenerife-0655
Vysokohorská oblast v kaldeře u Pico de Teide je v podstatě poušť, roste toho kolem jen velmi málo.

Příroda Tenerife

Na Tenerife je docela dost klimatických pásem, určené výškou a natočením k převažujícímu směru větru.

 • Na severu jsou to vlhké mlžné pralesy s vavříny a vřesovci,
 • ve středních výškách a na sušších místech pralesy postupně nahradí borové lesy.
 • V horní části pohoří začínají převažovat čilimníkové porosty,
 • až nakonec ve vysokohorském pásmu je zem holá, pouze občas porostlá trýzely, cysty a hadinci.
 • Na jižních stranách ostrova, kde je mikroklima sušší, převládají makchie, louky a sukulentové křoviny.

Porost je často ovlivněn chemismem půdy. Sopečné horniny jsou sice obecně bohaté na minerály, ale po miliónech let promývání atlantskými dešti se dají najít i demineralizované lokality. Na mladých sopečných horninách (např. nad Garachicem) zase skoro nic neroste kvůli jedovatým minerálům, které kytky nezvládnou. Dají se většinou poznat podle sytě černé barvy.

Podívejte se na fotky kytek z Kanárských ostrovů.

tenerife-0479y-borovice
Běžný smíšený borový les v severní části ostrova Tenerife

tenerife-0506-sesuv-el-palmar
Masivní sesuvy nad obcí El Palmar

 

tenerife-0666y-chamorga-kostel
Kostelík ve vesnici Chamorga, daleko v pohoří Anaga severovýchodním výběžku Tenerife.

tenerife-0722y-taganana
Vesnička Taganana v severovýchodní části Tenerife.

tenerife-0806y-severni-pobrezi
Pohled na severní pobřeží Tenerife někde v oblasti Puerto de la Cruz a Orotava.

Poznámky ke geologii ostrova

Tenerife je ostrov vzniklý dlouhodobou sopečnou činností. Není to ale jenom jednoduchá sopka. Vulkanická aktivita začala asi před 15 milióny let, další probíhala před 12 milióny lety. Tehdy (ve třetihorách na konci miocénu) vznikly 3 ostrovy odpovídající špičkám dnešního trojúhelníkovitého tvaru ostrova (Anaga na východě, Adeje na jihu a Teno na západě). Do jednoho společného ostrova se spojily až před asi 3 milióny lety, kdy to začalo soptit mezi nimi. Vyrostl tam vulkán, vybouchnul, udělal kalderu a teprve pak na okraji kaldery relativně nedávno vyrostl vrchol Teide.


Kroužky označují přibližné polohy třetihorních ostrovů Anaga, Teno a Adeje. Náčrt od ruky, obrázek mapy Google Maps.

Termín kaldera pro sopečnou proláklinu byl poprvé použit na Tenerife pro kalderu Las Cañadas. Severovýchodní okraj kaldery pak asi před dvěma sty tisíci lety vyplnil sopečnou činností stratovulkán s vrcholy Pico de Teide (3718)  a Pico Viejo (3102 metrů nad mořem, víc na západ).

Celý ostrov spolu s horou Teide je třetím největším vulkánem na světě (větší jsou Mauna Loa a Mauna Kea na Havaji), protože od základny na dně oceánu měří 7500 metrů. Větší kalderu můžete v Evropě vidět na řeckém ostrově Santorini, ale je zalitá mořem.

Poslední sopečný výbuch na Tenerife je zaznamenán v roce 1909, kdy vybouchla sopka Chinyero.

Na Tenerife letadlem

Let z Prahy na Tenerife trvá 5 hodin a 20 minut. Když k tomu připočítáte čekání na letištích, máte program na celý den. Tenerife je dost daleko, čemuž odpovídá i doba letu. Na letenkách to může vypadat, že je let o hodinu delší nebo kratší, ale přelétá se z jednoho časového pásma do druhého a časy na letenkách se vždy uvádějí v místním čase. Na Tenerife (a na celých Kanárských ostrovech) je o hodinu méně než u nás, má čas jako Británie (na rozdíl od kontinentálního Španělska, které má kupodivu čas jako my).

Na Tenerife létá spousta společností. Přímé lety z České republiky provozuje Smartwings (čili TravelService). Na letiště Tenerife South (TFS) létá v roce 2018 třikrát týdně (pondělí, pátek, sobota, od podzimu pondělí, pátek, neděle), z Ostravy dvakrát týdně (pondělí a pátek). Přímé lety z Brna na Tenerife jsem nenašel.

Další podrobnosti uvádím na stránce o spojích a letenkách na Kanárské ostrovy.

Jak se dostat z letiště Tenerife Sur (jih) autobusem:

 • linka 111 do Santa Cruz (asi 9 €), každou půlhodinu
 • noční linka 711 Santa Cruz - Tenerife Sur Airport - Los Cristianos
 • linka 343 mezi letišti, konkrétně Puerto de la Cruz - Tenerife Norte Airport -Tenerife Sur Airport - Los Cristianos, ve dne jednou za hodinu až 90 minut
 • linky 450, 451 a 415 jezdí mezi letištěm Tenerife Sur a okolními letovisky, zejména Los Cristianos, Costa Adeje, San Isidro a Granadilla. Jezdí ve dne zhruba po hodině.

Z letiště Tenerife Norte (sever) jezdí linky

 • 102 Santa Cruz - La Laguna - Letiště sever - Puerto de la Cruz, každou půlhodinu
 • noční linka 104 s podobnou trasou jako 102, se zajížďkou do Tacoronte, jednou za 2 hodiny
 • 107, 108 párkrát denně do nějakých dalších obcí
 • a meziletištní linka 343.

Platí se normálně eury v autobuse.

Doprava po Tenerife

Možná nejběžnější je půjčit si na Tenerife auto. U týdenních pronájmů se dá dostat na cenu kolem 14 € za den. Můžu v klidu doporučit společnost Cicar. Další postřehy kolem půjčování aut na Kanárech. Kromě auta se dá půjčit motorka nebo kolo, podmínky jsou obdobné jako jinde v západní Evropě. Nebál bych se po Tenerife jezdit tu stopem, ale jak je tu víc dálnic, může to být trochu méně zábavné než na západnějších ostrovech.

Oficiální autobusová společnost je na Tenerife Titsa Bus Tenerife. Jejich autobusy jsou světle zelené. Kromě lístků placených přímo u řidiče mají různé slevové karty. Nejlepší pověst má karta Bono. Ta stojí od 15 € do 30 €, platí celý rok a dají se na ni získat velké slevy. Mně to vůbec výhodné nepřijde, ale možná jsem to jenom nepochopil. Rozhodně to není výhodné na pár dnů.

Jízdní řády autobusů na Tenerife ve formátu pdf. Odhadem tam jezdí asi 100 linek.

Fakultativní výlety na Tenerife

Cestovky obvykle nabízejí turistům ubytováným na Tenerife tyto fakultativní výlety (nabídka se může lišit podle jednotlivých cestovek):

 • Výlet do Loro Parku - doprava autobusem a vstup do LoroParque
 • Chození v okolí Teide a výstup na vrchol - výjezd k lanovce a buďto výstup pěšky na vrchol a sjezd lanovkou, nebo lanovkou nahoru i dolů a potom ještě pěší okruh po okolí. Cestovka obvykle zajistí povolení k výstupu na vrchol, což něco stojí, ale blbě se to individuálně zařizuje. Cena za lanovku obvykle není v ceně výletu. Doporučuji zvážit, jestli výstup zvládnete, vrchol je ve výšce 3718 metrů, což je bez klimatizace dost záhul. Já bych si netroufnul (ale nejsem takový horal, byl jsem výše jen na Ťan-Šanu).
 • Masca - sestup asi 1000 metrů z vesnice Santiago del Teide do vesnice Masca a potom dál soutěskou k moři, odjezd lodí. Individuálně se to blbě plánuje kvůli tomu odjezdu lodí, protože k moři se tam nemůžou dostat auta.
 • Různé plavby kolem pobřeží. Některé plavby slibují pozorování delfínů a velryb, prý tam fakt jsou, ale zaručit se to nedá.
 • Plavba ponorkou, pod vodou přibližně 1 hodina.
 • Autobusový okruh po ostrově Tenerife - obvykle trasa Los Cristianos - lanovka pod Teide - Orotava - Puerto de la Cruz - Masca. Nebo něco na ten způsob.
 • Výlet na ostrov La Gomera - většinou nejdražší výlet kvůli trajektu, ale cestovky nějak zvládají nakoupit lodní lístky za poněkud menší ceny než běžní turisté, takže se to vlastně vyplatí. Na Gomeře výjezd do hor do vavřínového pralesa.

Fakultativní výlety se obvykle účtují v eurech a cena vychází docela dobře, obvykle kolem 50 € na osobu.

teide-trajekt-0347
Ostrov Tenerife s vrcholem Teide focený přes přístavní molo ze sousedního ostrova La Gomera.