Ostrov Tenerife

Tenerife je největší a nejvyšší Kanárský ostrov. Leží mezi ostrovy La Gomera a Gran Canaria.

Počasí - Kam jet - Pláže - Města a místa - Hory - Příroda - Geologie - Letadlem - Doprava - Fakultativní výlety - Atrakce - Čas - Poznámky

tenerife-0722y-taganana
Vesnička Taganana v severovýchodní části Tenerife.

Chcete-li si udělat nějakou první představu o Tenerife, představte si tenhle ostrov jako obrovskou rozlehlou horu ze severu porostlou lesy. Na Tenerife je všechno hodně do kopce. Nejvyšší horou ostrova Tenerife je totiž hora Pico del Teide, v první polovině roku pokrytá sněhem. Měří 3718 metrů nad mořem a je tak vysoká, že je za jasného počasí dobře vidět ze všech ostatních ostrovů. Tenerife znamená v původním jazyce Guančů "Bílá hora".

Při druhém pohledu na Tenerife je to ostrov tvaru přibližného pravoúhlého trojúhelníka s odvěsnami 70 km a 40 km. Na Tenerife žije přibližně 900 tisíc lidí, z čehož plyne, že Tenerife je nejhustěji osídlený Kanárský ostrov. Na pobřeží je to znát, skoro všude jsou nějaké aglomerace, silnice, domy, obchody. Naštěstí to vyvažují rozlehlé a hornaté přírodní rezervace a občas nějaká volnější pláž.

Ceny na Tenerife jsou přibližně všude stejné, ostatně jako všechny ceny na Kanárských ostrovech. Pro české turisty zdaleka není tak draho, jak bývalo. Tenerife je v porovnání se Španělskem mírně levnější, kvůli nižším ostrovním daním.

Počasí na Tenerife

Co z ostrova Tenerife dělá úžasnou turistickou destinaci, je místní klima. Protože je hora Pico del Teide skutečně extrémně vysoká, stíní jižní část ostrova před pasátovými větry a před deštěm. Díky tomu je na jižní straně ostrova obvykle slunečno i v zimě. Oceán akumuluje teplo, takže v zimě hřeje a naopak v létě chladí. Kolem ostrova proudí ze severu chladný mořský Kanárský proud. Proto se nejvyšší denní teploty pohybují celoročně mezi 18 °C a 30 °C, není žádné velké vedro a počasí je výjimečně stabilní.

Tenerife už je docela dost na jihu, konkrétně na 28. rovnoběžce, takže značné nebezpečí hrozí od sluníčka, obzvlášť na horách. Nejlepší UV filtr je atmosféra. Když je kolem poledne sluníčko vysoko, procházejí paprsky tenčím kusem atmosféry než u nás a nestihnou se oslabit. Koukejte se mazat! I v zimě. V horách je to ještě horší.

Nízká zeměpisná šířka také znamená, že Tenerife je celoročně vystavováno pasátovým větrům, které vanou stále jedním směrem, přibližně ze severu na jih. Díky tomu lze počasí docela dobře uhodnout předem. Jak pasáty vanou přes moře, sbírají vlhkost, kterou ztrácejí na severním úbočí hory Pico del Teide. Z toho profitují vavřínové pralesy, borovice a jiná tenerifská vegetace, takže srážek není málo, na rozdíl třeba od nepříliš vzdálené Sahary. Většina vody se spotřebuje ve městech, takže po ostrově už potoky nestékají, ale na severu je vlhko a zeleno všude.

Los Cristianos, Tenerife, max. teplota leden: 21.1°C, únor: 21.1°C, březen: 22.2°C, duben: 22.2°C, květen: 22.8°C, červen: 23.9°C, červenec: 26.1°C, srpen: 27.2°C, září: 27.2°C, říjen: 26.1°C, listopad: 23.9°C, prosinec: 22.2°C

Další grafy a tabulky počasí na Tenerife.

Další informace o počasí na Kanárských ostrovech.

Kam na Tenerife jet na dovolenou

Nechci vám kazit náladu, ale za rozumné peníze s cestovkami máte šanci sehnat zájezd jen do dvou oblastí:

  • hlavní jižní turistická oblast kolem Los Cristianos. V to patří Costa Adeje, Playa de las Américas a další místa podél pobřeží až na sever k Los Gigantes. Protože jsou zdejší hotely a turistické oblasti fakt velké, ubytování mají spoustu. Řeší to hromadně přes cestovky, takže se díky velkým objemům dá dostat na rozumné ceny. V této jižní oblasti je spousta možností, jak trávit čas, obchody, hezké počasí, velké a udržované pláže, blízko letiště. Na druhou stranu turisty přeplněné ulice, moc aut, moc baráků, moc lidí, ne vždy urbanisticky zvládnutá výstavba, málo zeleně. Asi 80 % všech nabídek zájezdů na Tenerife míří do této oblasti. Ale je zase fakt, že i v této oblasti se v severní části dají sehnat hezké hotely v menších městečkách, ale je potřeba mít dost štěstí.
  • oblast kolem Puerto de la Cruz na severním pobřeží. Sem míří asi 15 % zájezdů, v posledních letech z českých cestovek skoro 50 %. Podle mého je Puerto hezké místo, výborné klima, ale město spíše nevhodné na plážové povalování (pláže malé), prudké kopce. Ubytování průměrně o trochu dražší, naštěstí často s bazénem, dál od letiště.

Samozřejmě se vám může podařit ubytovat i jinde, ale asi se to nepovede přes cestovku nebo levně. Zkuste štěstí. I v případě, že budete cestovat individuálně, můžete v dalších místech na Tenerife zaznamenat nedostatečnou nabídku ubytování nebo nesmyslné ceny pokojů. Další podrobnosti o ubytování na Kanárech.

Blbé je, že z nabídek českých cestovek není vždy patrno, kam zájezd míří. Jako destinaci uvádějí všude jenom "Tenerife" a přesná lokalita se musí vypátrat v popisu zájezdu.

Pláže na Tenerife

Většina pláží na Tenerife má černý lávový písek. Žádná krásná podívaná, ale když si na černou zvyknete, není to zas tak blbé. Jenom je potřeba myslet na to, že černý písek se rychleji rozpálí od sluníčka, takže to chce na pláž boty.

puerto-de-la-cruz-tenerife-0640y-plaz
Černá pláž v Puerto de La Cruz de Tenerife chráněná proti vlnám bočním vlnolamem.

Existují i uměle dosypané světlé pláže, na které se přiváží žlutý písek ze Sahary. Normálně vezmou loď, naloží ji pískem a pak to rozhází po pláži. Dělá se to hlavně na plážích Costa Adeje, Playa de Américas a dalších plážích kolem Los Cristianos. My jsme krásnou světlou pláž objevili u San Anders východně od hlavního města Santa Cruz.

san-andres-tenerife-0621-plaz
Pláž se světlým pískem Playa de las Teresitas u San Anders, dokonce s palmami.

Podle španělských zákonů nesmí pobřeží nikdo vlastnit, takže i na mořském břehu stojící hotely nemají žádnou exkluzivitu na "svoje" pláže. Ale pokud jedete na Tenerife za koupáním, určitě je dobrý nápad sehnat si ubytování u moře.

Města a místa okolo ostrova Tenerife

Hlavní město a okolí

Hlavní město Tenerife je Santa Cruz de Tenerife. Leží hodně na východě, na jižním pobřeží. Byl jsem jím trochu zklamán, nenašel jsem nic jako bytostné historické centrum. Ale je to hezké město s přístavem, několika bezplatnými muzey a moderní zástavbou. Více jsem si užil rybářské městečko San Anders ležící od Santa Cruz ještě dál směrem na východ. Kromě pláže má San Anders výborné rybí hospůdky.

Dál popisuji ostrov proti směru hodinových ručiček.

Nedaleko Santa Cruz směrem na sever přechází aglomerace hlavního města přes kopec do oblasti, které se říká San Cristóbal de La Laguna. Tohle město už mi ohledně starších budov v koloniálním stylu a jakéhosi pravoúhlého centra přišlo zajímavější. Mimo jiné je tu univerzita, založená roku 1701 (oficiálně až 1792), a sídlo biskupa. Přímo k San Cristóbalu je přilepeno severní tenerifské letiště Aeropuerto de Tenerife Norte, což hektičnost San Cristóbalu trochu zvyšuje. Toto menší severní letiště je zajímavé největší leteckou katastrofou v dějinách - 583 obětí. Mají tu památník té katastrofy. Není na letišti, ale v parku na protějším kopci nad městem (památník se jmenuje "Monumento Conmemorativo Internacional 27 de marzo de 1977" a je to zajížďka s hezkým výhledem).

tenerife-0599-san-cristobal
San Cristóbal de La Laguna z východního pohoří Anaga.

Sever Tenerife

Od La Laguny severní dálnice pokračuje směrem na západ podél pobřeží do oblasti Puerto de la Cruz. Ještě před tím stojí za zmínku město Tacoronte. která má v klášterním kostele uctívanou sochu Krista ze 17. století, zvanou Cristo de los Dolores y Agonía. Kostel Santa Catalina má jinou sošku Virgon del Carmen. Vyrábí se tu hodně vína, v okolí jsou malé pláže.

Kousek dál u moře je město El Sauzal, které se proslavilo vínem. Každý den kromě pondělí je otevřena Casa del Vino La Baranda, takové malé muzeum. Vstupné je sice zdarma, ale prodávají tu víno ;-).

Puerto de la Cruz je zajímavé město velmi oblíbené turisty, protože jak je na severu, má jiné klima než jižní strana ostrova. V létě je v Puerto de la Cruz o něco chladněji a slunce je častěji zakryté slabými mraky. To úplně nezní jako reklama na dovolenou, ale na 28. rovnoběžce je vlastně fajn být na jaře a v létě pod mrakem. Puerto de la Cruz je nejstarším turisticky navštěvovaným střediskem ostrova Tenerife. Já to tam mám rád. Obzvlášť se mi líbí v zoologické zahradě Loro Park, na kterou doporučuji vyhradit si celý jeden den, i když má drahé vstupné.

loro-park papoušek
Světově největší sbírka papoušků je v Loro Parku na Tenerife.

Kousek nad (a skutečně nad) Puertem de la Cruz je historické městečko La Orotava s hezkými domy. Orotavou projíždí každý, kdo se z Puerta de la Cruz vydá do hor na Teide, ale zajímavé centrum je kus na západ od serpentin hlavní silnice.

Kdo pokračuje podél severního pobřeží dál na západ, může se zastavit různých malých městečkách, například v Icod de los Vinos s malebnými dřevěnými balkóny a dobrým vínem. Zdejší park Parque del Drago uchovává několik největších stromovitých dracén (říkají jim tu dračí stromy, i když to jsou byliny). Kostel svatého Marka, rokokový klášter svatého Františka a kaple Capilla de los Dolores s malbou stromu z roku 1776.

Jiné městečko La Guancha je starší, více v horách. Má zajímavý kostel a pověsti o původních obyvatelích ostrova.

Malebné městečko Garachico má zvláštní tvar, protože je částečně pohřbené pod sesuvem ze sopky Trevejo z roku 1706. Kromě náměstí stojí za vidění mořské chodníky postavené nad lávovým mořským dnem. Kolem těchto míst už nevede dálnice, ale silnice podél pobřeží pokračuje do západního rohu, kde je rozlehlá přírodní oblast Teno se soutěskou Masca s úžasnými skalami a vodopády. Agro park Teno má informační centrum v obci El Palmar.

tenerife-0448y-masca
Údolí Masca od jihu

Jih Tenerife

Podrobnější popis letovisek na jižní části ostrova mám na stránce o dovolené na jihu Tenerife.

Los Gigantes je první přístav jižně od Masky. Turisté se sem dostanou většinou kvůli tomu, že se nechají dovézt lodí ze spodního přístaviště pod soutěskou Masca, ale Los Gigantes je zajímavé i svými příkrými skalními útesy. Jsou asi 600 metrů vysoké, což je dost. Jinak je to menší tuctové letovisko. V beprostřední blízkosti Los Gigantes jsou další letoviska Puerto de Santiago a La Arena.

masca-hel946
Přístav v Los Gigantes.

Jižně od Los Gigantes se na jihozápadním pobřeží Tenerife rozkládá hlavní ubytovací oblast pro masovou turistiku, oblíbená i u českých cestovek. Oblast jihozápadního turistického pobřeží nemá žádný oficiální název, nejčastěji se uvádí Los Gigantes, Costa Adeje, Los Cristianos, případně Playa de las Américas. U městeček jsou časté pláže (Playa de los Guios, Playa San Juan, Playa La Arena, Playa Abama) a malé přístavy (Acantilados de los Gigantes). Další menší letoviska jsou Alcalá, Playa San Juan, Callao Salvaje nebo La Caleta, ale jak jsou plná nové unifikované výstavby, nemají moc šmrnc. Asi největší letovisko je Costa Adeje, které začalo jako uskupení několika výstavních hotelů. Časem se ale rozšířilo a zvrtlo v další tuctovou městskou oblast s auty, obchody a načančanými kruhovými objezdy. Naštěstí černé pláže tam jsou všude dobré.

Za návštěvu stojí tři městečka. Pobřežní Alcalá je teda spíš vesnička na útesech. Lidé se tu stále věnují rybaření. U břehu se dá koupat přírodních mořských nádržích "Charcos". Jsou dostavěné tak, aby tvořily bazénky, mají schodiště. Druhé zajímavé městečko je Adeje, kousek v kopcích od Costa Adeje. Je to staré městečko možná ještě z doby Guančů, spíše ale založené 1499. Třetí je také výše položená Guía de Isora. Město má malebný kostel a proslulo výrobou kozího sýra. Vesnička Callao Salvaje je oproti tomu jenom jedna menší ulička s obchůdky, vhodná zejména na válení u moře.

Přístav Puerto Colón v Costa Adeje je startovní bod pro projížďky na lodích. Jednak tam mají lodě se skleněným dnem, jednak se dělají projížďky na pozorování velryb a delfínů.

Na jižní špičce ostrova je významnější město Los Cristianos s přístavem a plážemi (výše zmíněná Playa de Américas je vlastně městskou pláží na západní straně města Los Cristianos). Naneštěstí jsem v Los Cristianos fotil jenom na mobil, který mi následně shořel, takže mám jenom jednu fotku z foťáku z trajektu.

tenerife-0005-los-cristianos
Los Cristianos z trajektu.

Kousek na východ od Los Cristianos leží jižní tenerifské letiště Aeropuerto Reina Sofia zvané též Tenerife South (TFS). V blízkosti tohoto letiště a dále na východ se nachází další oblast ubytovacích kapacit pro koupací turisty (Los Abrigos, Granadilla, Playa de La Tejita, La Caleta, Abades, El Médano) a velká golfová hřiště Amarila Golf a Golf del Sur. Z přístavu Marina San Miguel jezdí na výlety žlutá ponorka, která jezdí asi hodinu, zajímavé to je prý kolem lodních vraků.

Po dálnici se dá od jižního letiště dojet velmi rychle na východ do hlavního města Santa Cruz de Tenerife. Cestou po této jiho-východní dálnici se vyplatí odbočit si do města Güímar do etnografického parku Pirámides de Güímar. Zdejších šest stupňovitých pyramid sice vzniklo až v moderní době (v 19. století, pravděpodobně ze zemědělských účelů), ale i tak je park s pyramidami působivý. Mořeplavec a experimentátor Thor Heyerdahl zde několik let žil a postupně si kolem těchto pyramid postavil několik svých teorií o předkolumbovském propojení Evropy s Amerikou.  Moderní datací staveb do 19. století tyto teorie padají. Pravděpodobně šlo pouze o dekorativní zemědělské úpravy terénu, při kterém si zdejší zahradníci trochu moc vyhráli. O tom se informační tabule v parku nezmiňují, chtějí si zachovat působivost a předkolumbovské tajemství.

Za návštěvu stojí také městečko Candelaria. Největší kostel basílica de Nuestar Seňora de Candelaria je moderní stavba z 50. let 20. století. Hlavní atrakcí jsou socha a obraz Panny Marie. S městečkem Candelaria jsou spojeny obskurní náboženské představy o Panně Marii (obskurní i pro křesťany), která zde vystoupila z moře a prý byla uctívána už Guanči (obyvateli ostrovů před Španěly). Přílivová vlna v roce 1826 původní sochu a kostel spláchla do moře, což ale není vykládáno jako neštěstí, nýbrž jako způsob, kterým se Panna Maria sama ráda navrátila do moře. V srpnu se koná pouť k soše, při které jakoby Guančové znovu přijímají křesťanství. Pobřeží v Candelarii zdobí sochy sedmi posledních náčelníků Guančů.

Tento popis zajímavých míst z pobřeží Tenerife zdaleka není vyčerpávající. Určitě si sami najdete svá oblíbená místa nebo můžete zamířit do hor.

Hory na Tenerife

Nejvyšší horou Španělska je tenerifský stratovulkán Pico del Teide. Pod vrchol se dá dojet lanovkou, na samotný vrchol se smí jen na povolení, ale horní stanici lanovky i tak považuji za slušnou výšku, která by běžnému turistovi měla stačit. Bez povolení se na vrchol dostávají jen vysokohorští turisté, kteří nocují v chatě na úbočí a na vrchol se dostávají před devátou, kdy se začíná kontrolovat zákaz. Ke spodní stanici lanovky se dá dostat autem nebo stopem.

teide-hel718
Pico del Teide

Hora Teide je obklopena národním parkem Las Cañadas del Teide. Východní a jižní okraj národního parku je tvořen kalderou - proláklinou Las Cañadas. Kaldera je v nadmořské výšce kolem 2000 metrů a spousta lidí sem v létě jezdí autem a dál na procházky ve vysokých horách.

Za další zajímavé místo na Tenerife považuju severovýchodní cíp ostrova s dalším pohořím Anaga, poblíž hlavního města. Původně to prý býval samostatný ostrov, než ho jedna z mnoha sopečných erupcí propojila s Tenerife. Klikatá silnička prochází vrcholovou část pohoří vysokého až tisíc metrů a nabízí spoustu výhledů na obě strany k moři.

tenerife-0618
Pohled na hory a moře v oblasti Taganana

tenerife-0452y-masca
Vesnička Masca je častým výchozím bodem túry k moři. Docela dost turistů, ale ještě ne Václavák.

teide-tenerife-0655
Vysokohorská oblast v kaldeře u Pico de Teide je v podstatě poušť, roste toho kolem jen velmi málo.

V centrální horské oblasti Tenerife nejsou žádná města ani vesnice. Cestou do hor ale můžete některá místa navštívit. Na západě má hezký kostel a náměstíčko Santiago del Teide. Kdo jede z jihu, měl by se zastavit ve městečku Vilaflor, které je malebné díly terasovitým políčkům v okolí.

tenerife-vilaflor-0858
městečko Vilaflor na jižní straně tenerifské kaldery

teide-hel862-santiago
Santiago del Teide v západním údolí, vlevo odbočka do Mascy

Příroda Tenerife

Na Tenerife je docela dost klimatických pásem, určených výškou a natočením k převažujícímu směru větru.

  • Na severu jsou to vlhké mlžné pralesy s vavříny a vřesovci,
  • ve středních výškách a na sušších místech pralesy postupně nahradí borové lesy s borovicí kanárskou.
  • v horní části pohoří začínají převažovat čilimníkové porosty,
  • až nakonec ve vysokohorském pásmu je zem holá, pouze občas porostlá trýzely, cysty a hadinci.
  • Na jižních stranách ostrova, kde je mikroklima sušší, převládají makchie, louky a sukulentové křoviny. Občas nějaký marný pokus o vinici.

Porost je často ovlivněn chemismem půdy. Sopečné horniny jsou sice obecně bohaté na minerály, ale po miliónech let promývání atlantskými dešti se dají najít i demineralizované lokality. Na mladých sopečných horninách (např. nad Garachicem) zase skoro nic neroste kvůli jedovatým minerálům, které kytky nezvládnou. Dají se většinou poznat podle sytě černé barvy.

Podívejte se prosím na fotky kytek z Kanárských ostrovů, kam jsem soustředil své botanické poznatky.

Několikrát se nám stalo, že jsme zaslechli volně létající kanárky. Fotku nemám, jsou malí a rychlí, létají v malých hejnech. Píp píp, občas trrrrrrrrrrrrrrr a pak frnk frnk frnk. Neřekl bych, že jsou tu kanárci úplně hojní, víc jsme je slyšeli na La Palmě, ale evidentně tady na Tenerife jsou. Mnohem častěji jsou kanárci k vidění a slyšení ve městech po celém souostroví, kde je leckdo na balkóně v kleci chová.

tenerife-0479y-borovice
Běžný smíšený borový les v severní části ostrova Tenerife

tenerife-0506-sesuv-el-palmar
Masivní sesuvy nad obcí El Palmar, mezi Mascou a Garachikem. V El Palmar je informační centrum pro okolní chráněnou oblast Teno.

tenerife-0666y-chamorga-kostel
Kostelík ve vesnici Chamorga, daleko v pohoří Anaga severovýchodním výběžku Tenerife. Kostel byl volně přístupný a byla v něm otevřená bible na první stránce Janova evangelia.

tenerife-0806y-severni-pobrezi
Pohled na severní pobřeží Tenerife někde v oblasti Puerto de la Cruz a Orotava.

Fauna Tenerife pro běžného cestovatele není moc bohatá. Běžně potkáte jen evropské druhy včetně hospodářských zvířat. Zoologové sem ale jezdí na endemické ještěrky (veleještěrka prostřední Gallotia intermedia, gekon Tarentola delalandii), ptáky (linduška kanárská Anthus Berthelotii, zvláštní druhy holubů, kanárek Serinus Canaria, bramboříček kanárský Saxicola dacotiae, budníček kanárský Phylloscopus canariensis, pěnkava kanárská Fringilla teydea, rorýs jednobarvý Apus unicolor) netopýry (Plecotus Teneriffae) a různý hmyz (motýl Genepteryx cleobule). Protože nejsem zoolog, mám jen pár fotek zvířat.

Hadi na Tenerife nejsou. Korálovka je na Gran Canarii, na Tenerife ne.

Poznámky ke geologii ostrova

Tenerife je ostrov vzniklý dlouhodobou sopečnou činností. Není to ale jenom jednoduchá sopka. Vulkanická aktivita začala asi před 15 milióny let, další probíhala před 12 milióny lety. Tehdy (ve třetihorách na konci miocénu) vznikly 3 ostrovy odpovídající špičkám dnešního trojúhelníkovitého tvaru ostrova (Anaga na východě, Adeje na jihu a Teno na západě). Do jednoho společného ostrova se spojily až před asi 3 milióny lety, kdy to začalo soptit mezi nimi. Vyrostl tam vulkán, vybouchnul, udělal kalderu a teprve pak na okraji kaldery relativně nedávno vyrostl vrchol Teide.


Kroužky označují přibližné polohy třetihorních ostrovů Anaga, Teno a Adeje. Náčrt od ruky, obrázek mapy Google Maps.

Termín kaldera pro sopečnou proláklinu byl poprvé použit na Tenerife pro kalderu Las Cañadas. Severovýchodní okraj kaldery pak asi před dvěma sty tisíci lety vyplnil sopečnou činností stratovulkán s vrcholy Pico de Teide (3718)  a Pico Viejo (3102 metrů nad mořem, víc na západ).

Celý ostrov spolu s horou Teide je třetím největším vulkánem na světě (větší jsou Mauna Loa a Mauna Kea na Havaji), protože od základny na dně oceánu měří 7500 metrů. Větší kalderu můžete v Evropě vidět na řeckém ostrově Santorini, ale je zalitá mořem.

Poslední sopečný výbuch na Tenerife je zaznamenán v roce 1909, kdy vybouchla sopka Chinyero.

Na Tenerife letadlem

Let z Prahy na Tenerife trvá 5 hodin a 20 minut. Když k tomu připočítáte čekání na letištích, máte program na celý den. Tenerife je dost daleko, čemuž odpovídá i doba letu. Na letenkách to může vypadat, že je let o hodinu delší nebo kratší, ale přelétá se z jednoho časového pásma do druhého a časy na letenkách se vždy uvádějí v místním čase. Na Tenerife (a na celých Kanárských ostrovech) je o hodinu méně než u nás, má čas jako Británie (na rozdíl od kontinentálního Španělska, které má kupodivu čas jako my).

Na Tenerife létá spousta společností. Přímé lety z České republiky provozuje Smartwings (čili TravelService). Na letiště Tenerife South (TFS) létá v roce 2018 třikrát týdně (pondělí, pátek, sobota, od podzimu pondělí, pátek, neděle), z Ostravy dvakrát týdně (pondělí a pátek). Přímé lety z Brna na Tenerife jsou v roce 2019 v pondělí.

Na Tenerife jsou dvě letiště.

  1. Frekventovanější je letiště Tenerife Jih. Je to blízko do Los Cristianos, Costa Adeje a dalších turistických oblastí, takže sem létá i hodně letadel z ČR. Kód letiště TFS, španělsky Tenerife Sur.
  2. Severní letiště je menší, ale je také mezinárodní. Z ČR se na něj nelétá. Pro mě je důležité, protože se z něj dobře létá na západní ostrovy (Tenerife North, Los Rodeos Airport, TFN). Mezi ostrovy operuje aerolinka Binter Canarias a při včasném nákupu se dá dostat na ceny kolem tisícovky za letenku, což už je srovnatelné s cenou trajektů.

Další podrobnosti uvádím na stránce o spojích a letenkách na Kanárské ostrovy.

Jak se dostat z letiště Tenerife Sur (jih) autobusem:

  • linka 111 do Santa Cruz (asi 9 €), každou půlhodinu
  • noční linka 711 Santa Cruz - Tenerife Sur Airport - Los Cristianos
  • linka 343 mezi letišti, konkrétně Puerto de la Cruz - Tenerife Norte Airport -Tenerife Sur Airport - Los Cristianos, ve dne jednou za hodinu až 90 minut
  • linky 450, 451 a 415 jezdí mezi letištěm Tenerife Sur a okolními letovisky, zejména Los Cristianos, Costa Adeje, San Isidro a Granadilla. Jezdí ve dne zhruba po hodině.

Z letiště Tenerife Norte (sever) jezdí linky:

  • 102 Santa Cruz - La Laguna - Letiště sever - Puerto de la Cruz, každou půlhodinu
  • noční linka 104 s podobnou trasou jako 102, se zajížďkou do Tacoronte, jednou za 2 hodiny
  • 107, 108 párkrát denně do nějakých dalších obcí
  • a meziletištní linka 343.

Platí se normálně eury nebo kartou v autobuse.

Doprava po Tenerife

Možná nejběžnější je půjčit si na Tenerife auto. U týdenních pronájmů se dá dostat na cenu kolem 14 € za den. Můžu v klidu doporučit společnost Cicar. Další postřehy kolem půjčování aut na Kanárech jsou pro celé souostroví společné. Kromě auta se dá půjčit motorka nebo kolo, podmínky jsou obdobné jako jinde v západní Evropě. Nebál bych se po Tenerife jezdit stopem, ale jak je tu víc dálnic, může to být trochu méně zábavné než na západnějších ostrovech.

Po Tenerife se dá výborně cestovat autobusem. Oficiální autobusová společnost je na Tenerife Titsa Bus Tenerife. Jejich autobusy jsou světle zelené. Kromě lístků placených přímo u řidiče mají různé slevové karty. Nejlepší pověst má karta Bono. Ta stojí od 15 € do 30 €, platí celý rok a dají se na ni získat velké slevy. Mně to vůbec výhodné nepřijde, ale možná jsem to jenom nepochopil (karta není výhodná na pár dnů).

Jízdní řády autobusů na Tenerife ve formátu pdf. Odhadem tam jezdí asi 100 linek.

Trajektem se na Tenerife dá dostat z ostatních ostrovů, konkrétně z ostrovů La Gomera, La Palma, El Hierro a Gran Canaria. Trajekty jsou ale dost drahé (mnoho stovek Kč jedním směrem), takže se na běžné cestování nebo na výlety nevyplatí. Podrobnosti o trajektech mezi Kanárskými ostrovy.

Další obecné informace o cestování na Kanárských ostrovech mám na stránce o dopravě.

Fakultativní výlety na Tenerife

Cestovky obvykle nabízejí turistům ubytovaným na Tenerife tyto fakultativní výlety (nabídka se může lišit podle jednotlivých cestovek):

  • Výlet do Loro Parku - doprava autobusem a vstup do LoroParque. Lístek bez cestovky stojí 35 €, takže tenhle výlet může být dražší. Rozhodně na celý den, méně se nevyplatí.
  • Chození v okolí Teide a výstup na vrchol - výjezd k lanovce a buďto výstup pěšky na vrchol a sjezd lanovkou, nebo lanovkou nahoru i dolů a potom ještě pěší okruh po okolí. Cestovka obvykle zajistí povolení k výstupu na vrchol, což něco stojí, ale blbě se to zařizuje individuálně. Cena za lanovku obvykle není v ceně výletu. Doporučuji zvážit, jestli výstup zvládnete, vrchol je ve výšce 3718 metrů, což je bez aklimatizace dost vysoko. Já bych si bez přípravy netroufnul (ale nejsem takový horal, byl jsem výše jen na Ťan-Šanu).
  • Masca - sestup asi 1000 metrů z vesnice Santiago del Teide do vesnice Masca a potom dál soutěskou k moři, odjezd lodí. Individuálně se to blbě plánuje kvůli tomu odjezdu lodí, protože k moři se tam nemůžou dostat auta.
  • Různé plavby kolem pobřeží. Některé plavby slibují pozorování delfínů a velryb, prý tam fakt jsou, ale zaručit se to nedá. Některé lodě mají skleněná dna.
  • Plavba ponorkou, pod vodou přibližně 1 hodina.
  • Akvaparky, typicky Siam Park. Nebrat, je to drahé a jsou tam na atrakce děsné fronty. Můžete si sice koupit předbíhací náramek, ale mně by teda bylo dost blbé předbíhat ve frontě a ještě za to platit.
  • Autobusový okruh po ostrově Tenerife - obvykle trasa Los Cristianos - lanovka pod vrchol Teide - Orotava - Puerto de la Cruz - Masca. Nebo jen něco z toho, protože všechno by to za den stihnout nešlo.
  • Výlet na ostrov La Gomera - většinou nejdražší výlet kvůli vysoké ceně trajektu, ale cestovky pravděpodobně nějak zvládají nakoupit lodní lístky za poněkud menší ceny než běžní turisté, takže se to vlastně vyplatí. Na Gomeře výjezd do hor do vavřínového pralesa. Trochu hektické a někdo může být zklamaný, protože les je podobný jako na Tenerife, ale milovníci přírody a tajemna si to užijí.

Fakultativní výlety se obvykle účtují v eurech a cena vychází docela dobře, obvykle kolem 50 € na osobu. Teoreticky ty výlety můžete podniknout na vlastní pěst bez cestovky levněji, ale záleží, jak moc se vám chce to řešit nebo někde blbě bloudit.

teide-trajekt-0347
Ostrov Tenerife s vrcholem Teide focený přes přístavní molo ze sousedního ostrova La Gomera.

Atrakce

Akvaparky na Tenerife jsou dva na jihu. Siam Park a Aqualand Costa Adeje, který se také označuje jako Octopus Aquapark. Akvaparky jsou drahé (kolem 40 € pro dospělého na den) a zejména Siam Park má velké fronty, ale bazény a atrakce mají slušné (Aqualand např. i vystoupení delfínů). Jako akvapark se snaží prezentovat ještě Oasis Los Gigantes a Lago Martiánez v Puerto de la Cruz, ale to fakt akvaparky nejsou, jenom komplexy bazénů s mořskou vodou u moře.

Největší zoo je na Tenerife samozřejmě Loro Park, ale jsou tu i menší zoopakry. La Granja Verde je zoopark s hospodářskými a exotickými zvířaty. Dříve se jmenoval Oasis del Valle, leží u La Orotava nad Puerto de la Cruz. Má ovce, osly, poníky, lamy, velbloudy. Na jihu ostrova jsou Jungle park a Monkey Park. Jungle park má papoušky, různé ptáky včetně tučňáků, hrochy, tygry, opice a další zvířata. Je u městeček Chayofa a Arona, trochu v kopci. Jungle park je fakt velký park srovnatelný s Loro Parkem (vstupné 40 €). Zoo Monkey Park je záchranná a chovná stanice opic a zároveň zoopark. Za dálnicí kousek od Los Cristianos, vstupné 10 €. Za sebe musím říct, že chov exotických zvířat v zajetí kvůli ukazování turistům nepodporuju, protože mi to přijde neetické a vůči životnímu prostředí kontraproduktivní. Než půjdete do zdejších zoo, měli byste se rozhodnout, jak moc to chcete podporovat vy.

Čas na Tenerife

Tenerife má stejně jako celé Kanárské ostrovy posunutý čas oproti nám i Španělsku. Na Tenerife je o jednu hodinu méně než u nás. Astronomicky by Tenerife odpovídalo časovému pásmu UTC -1, ale mají v zimě UTC 0 a v létě UTC +1.

Poznámky

Tenerife je v EU, protože je součástí Španělska, které je součástí Evropské Unie. Díky tomu se na Tenerife platí eurem a může cestovat bez pasu.

Turistika se na Tenerife dá provozovat velmi dobře. Nejčastější výlety jsou na Pico del Teide a do údolí Masca. Ostrov se dá dobře projít se stanem a po rezervaci kempovat na bezplatných tábořištích. Podrobnosti mám na stránce o turistice na Kanárech. Síť značených cest je docela hustá, dají se sestavit dobré treky.

Odkazy

Chcete-li se na Tenerife podívat, můžete si proklikat můj přehled nejvýhodnějších dovolených na Tenerife. Krom toho tam mám filtry na Last minute na Tenerife, což jsou odlety velmi brzo (někdy tam není nic). Tenerife All Inclusive jsou zájezdy s jídle a pitím v ceně. Z Tenerifských letovisek mám zvlášť dovolenou v Puerto de la Cruz.

Zajímavý cestopis o Tenerife napsala kamarádka Tereza. Doporučuje v něm mimo jiné cestování autobusem s kartou BONO.