Ubytování na Kanárských ostrovech

Jako všude v západní Evropě, má ubytování na Kanárských ostrovech slušně vysoký standard. Kvůli velkému zájmu turistů tu ale neexistuje nejlevnější úroveň ubytování, ceny jsou prostě vyhnané nahoru a nikomu se nevyplatí provozovat výrazně laciné ubytování a konkurovat cenou.

Možnosti, jak shánět ubytování na Kanárských ostrovech:

  • s klasickými cestovkami - umí na delších pobytech dosáhnout nejlepších cen. Nejlacinější zájezdy si agreguji ve svém srovnávači dovolených na Kanáry na tomto webu
  • s Booking.com rezervovat jednotlivé nabídky - vlastně asi nejdražší, ale zase nejlepší výběr standardního ubytování
  • přes AirBnb je výběr nejpestřejší a dají se najít i levné krátkodobé nabídky ubytování v soukromí

AirBnb

AirBnb asi znáte. Teoreticky by to mělo být ubytování u někoho doma, ale v praxi jde prostě o poskytování ubytování různé úrovně v bytech, kde je zrovna volno. Přes AirBnb se dají najít naprosto luxusní byty (s cenou 1000 až 2000 Kč na noc) až po pochybné sdílené pokojíky, kde nemusí být ani moc čisto. Ne vždy se s hostitelem můžete dobře domluvit, pokud neumíte španělsky.

Odkaz na AirBnb. Když se na AirBnb zaregistrujete přes tenhle můj affiliate odkaz, dostanete asi 7 stovek slevu na první objednávku. Musíte sice utratit asi 1800, ale to je tak za dvě nebo tři noci. Takže zkuste, jak ta sleva bude fungovat (uvidíte to hned v objednávce).

Níže uvádím pár příkladů ubytování přes AirBnb. Nejsem už schopen vzpomenout si, jak se ta místa nebo jejich provozovatelé jmenovali. Hodně se to mění a sem to dávám spíš pro ilustraci.

ubytovani-el-hierro-1035y-caleta
Na El Hierru jsme se ubytovali ve vesničce La Caleta přes AirBnb. Cena byla asi 1000 Kč za noc, ale zase s veškerým komfortem a kousek od moře.

ubytovani-el-hierro-0894y-caleta
Postele velmi dobré, všide čisto

ubytovani-el-hierro-1033y-kafe-caj
Kuchyňka plná dobrého nádobí je na Kanárech přes AirBnb standard.

ubytovani-el-hierro-1038y-vzkaz
Kanářané jsou dost v pohodě a když ubytovávají někoho, kdo vypadá taky v pohodě, tak mu důvěřují natolik, že ho nechají prostě odjet a dají pokyn, ať nechá klíč ve dveřích. Tohle je pořád z toho ubytka na El Hierro.

ubytovani-la-gomera-0007y-airbnb
V San Sebastianu na Gomeře jsme sehnali na poslední chvíli jenom hodně divné ubytování přes AirBnb. Stálo asi 600 Kč na noc. Nábytek byl starší, pokoje malé, ale taky všechno čisté. Přístup do kuchyňky jsme neměli, protože jsme se s paní domácí nebyli schopni dobře domluvit.

ubytovani-puerto-de-la-cruz-tenerife-0637-rezidence
Nejlépe se ubytování přes AirBnb hledalo na Tenerife. V Puerto de La Cruz jsme našli volný pokoj v jakémsi hotelovém komplexu, který snad nemá ani jméno (GPS 28.4045, -16.5505). Nějaký chlapík tam pronajímá jeden byt a v květnu fakt neměl plno. V bytě se čtyřmi ložnicemi a sdíleným obývákem jsme byli skoro sami.

ubytovani-puerto-de-la-cruz-tenerife-0639-bazen
Bylo to s bazénem a cena byla asi 550 Kč na noc za pokoj. Na to, že to bylo na Tenerife, je to super cena, i když to bylo k moři asi kilák. Zase tam byl klid.

ubytovani-puerto-de-la-cruz-tenerife-0641-pohovka
Gauč ve sdíleném obýváku. Občas se na AriBnb stane, že najdete místo, kde máte vlastní ložnici, ale ostatní bytové prostory sdílíte s dalšími ubytovanými.

ubytovani-puerto-de-la-cruz-tenerife-0643-vyhled
Výhled z okna na jih.

Ne ze všech ubytování mám fotky, protože mě nenapadlo, že by se hodily. Takže to berte jako ilustraci.

Zajímavá situace je na ostrově La Palma. Protože tam trajekty přijíždějí hodně pozdě večer, nemá moc smysl ubytovávat se v jiném místě než u přístavu v Santa Cruz de La Palma, protože by se na jiná místa nedalo před půlnocí dojet.

Booking.com

Ubytování se dá kromě AirBnb hledat i přes Booking, akorát tam vám nedám kupón na slevu, jenom svůj affiliate odkaz na Booking.com. V případě rezervování na Bookingu platí ještě víc než jinde, že dobré a laciné nabídky mizí nejdříve. Postupem času jsem si ale zvknul Booking používat naopak jako poslední záchranu a objednávám většinou z telefonu až cestou do destinace.

ubytovani-la-gomera-0028y-amparo-booking
Přes Booking jsme se ubytovávali kdesi v horách na La Gomeře. Byl to normální hotýlek, ubytování na jednu noc stálo 36 euro, takže vlastně spíš dražší. Je ale fakt, že jsme to rezervovali na poslední chvíli.

ubytovani-la-gomera-0114y-amparo
Jednoduché ubytování přes Booking.com, za okny mlha, chlívek a palmy, před oknem můj cestovní bordel.

Ubytování přes české cestovky

Když si chci opravdu odpočinout a nic neřešit, poptávám ubytování i s dopravou u českých cestovních kanceláří (typicky přes Invii a Canaria Travel). Kanárské ostrovy nejsou zrovna levná destinace (snesou srovnání třeba s Řeckem nebo Portugalskem), ale cestovky si dokážou vyjednat fantastické ceny ubytování, protože mají množstevní slevy. Totéž platí pro letenky - cestovky kupují letenky do charterů v balíčkách a mají nákupní cenu oproti veřejnosti zhruba poloviční.

Nevýhodou ubytování přes cestovku může být velikost hotelů. Jak se snaží nasmlouvat to levně, tak to jsou často velké hotely, které mohou působit poněkud anonymně. I tak ale existují cestovky, které dokážou nasmlouvat ubytování v malých hotýlcích připomínajících plné soukromí. Umí to třeba CK Neckermann. Tuctové levné zájezdy doporučuju kupovat přes Invii, protože Invia má velkou vyjednávací sílu vůči cestovkám, protože má největší objem objednávek. (Cestovky na Invii sice pak nadávají, ale klient má lepší pozici za stejnou cenu.)

valle-gran-rey-la-gomera-0099y-bazen
Hotel s Bazénem ve Valle Gran Rey

Kempování

Spát někde na divoko nebo pod stanem dost dobře nejde. Divoké kempování je zakázané na všech ostrovech, ale říká se, že se to moc nekontroluje. Přesto je dobré zmínit, že pokuty začínají na 100 eurech a v případě rozdělaného ohně budou mnohem větší. Blbé je, že i na bezplatných tábořištích je nutné mít písemné povolení.

Běžné kempy jako v západní Evropě na Kanárech moc nejsou, znám jenom dva, Camping Nauta na Tenerife a Camping Playa de Vargas na Gran Canarii. Jsou na pobřeží. Další kempovací místa se dají shánět normálně přes Booking nebo AirBnb, ale kvalita bývá nejrůznější a cena zbytečně vysoká. Často jde jen o kus zahrady za barákem nebo zaplivaného trávníku na postavení stanu. Běžná cena bývá 5 až 10 euro za osobu.

Velmi zajímavý tip na Tenerife a Gran Canaria jsou státem provozované bezplatné kempy Zonas de Acampada. Musí se v nich žádat o povolení pár dnů až týdnů předem. Odkazy mám na stránce odkazů v sekci o kempování. Podle fotek to vypadá, že jsou umístěné někde v lese. Vždy mají pitnou vodu a toaletu, někdy i sprchy.

turistika-gran-canaria-1156y-piknikoviste
Na Kanárech jsme dost často viděli v lesích piknikovací místa. Na nich se ale nesmí spát. Popisuji je na stránce o turistice.

Jednou jsme na La Palmě spali v autě, ale byl překvapivě velký problém najít parkoviště, které by nebylo do kopce.