Jídlo na Kanárských ostrovech

Jídlo v restauracích je na Kanárech docela drahé, ale když to porovnám třeba s centrem Prahy, tak už je to vlastně cenově dost podobné. Bývalo dráž (respektive v Praze levněji).

Typická jídla Kanárů - Ovoce a zelenina - Příklad cen a menu - Vzhled hospod

Typická jídla Kanárů

Ryby a mořské plody, paella, vrásčité brambory, červená a zelená omáčka, polévky, sýry, zeleninové saláty, olivy a ovoce jsou hlavní lákadla kanárské kuchyně. Typická jídla doporučuji ochutnávat v restauracích, ovoce kupovat na trhu.

Osobně na Kanárských ostrovech nejraději jím ryby a věci z moře. Jsou tu čerstvé a obzvlášť v odlehlých lokalitách je umějí připravit jednoduchým a zdravým způsobem. Obecné pojmenování pro rybu je pescado, takže když jsme viděli na lístku různé řádky označené jako pescado, věděli jsme, že půjde o rybu. Snaha rozlišovat jednotlivé druhy ryb se ale ukázala jako docela marná, protože jak španělská, tak anglická a česká jména ryb nejsou ustálená. Nakonec jsme to brali jako loterii, prostě jsme si dali rybu. Dost často se také ukázalo, že ačkoli bylo na lístu ryb hodně, v kuchyni už zbyl poslední druh, takže si dáme ten.

jidlo-el-hierro-0897y-ryba
Nějaká ryba (pescado) v typické úpravě vesnické hospody: smažený nebo grilovaný rybí řízek s oblohou ze salátové zeleniny a s hranolkami.

jidlo-el-hierro-0994y-calamar
Kalamáry s hranolkami. Překvapivě dobré a syté.

jidlo-garachico-tenerife-0516-ryby
Běžné a rychlé jídlo jsou prostě grilované ryby. Tohle byly asi větší sardinky. Člověk se toho moc nenají, ale je to dobré. Kolem Kanárů jsou typické atlantické ryby, pár jsem jich vyfotil pod mořem, ale jenom ty malé.

jidlo-gran-canaria-1214y-paella
Paella čte se [paeja] v restauraci na nábřeží v Las Palmas. Vzdáleně by se dala připodobnit k rizotu z rýže a mořských plodů.

jidlo-el-hierro-0992y-paella
Paella jinde na ostrově El Hierro. Jak vidět, v různých hospodách se na Kanárech dá dostat velmi podobná paella. Já jsem si paellu oblíbil hodně, protože je jí obvykle dost na to, abych se najedl.

jidlo-garachico-tenerife-0517-salsa
Červená a zelená omáčka, mojo rojo a mocho verde.

Mojo rojo se čte mocho rocho a připravuje se z rajčat, paprik a mleté papriky. Zelená omáčka mojo verde se dělá z oleje, octa, česneku, koriandru a zelené petržele. Obě tyto omáčky jsou velmi typické pro Kanárské ostrovy. Červenou, zelenou nebo obě verze často dostanete jako předkrm k chlebu. Zelená omáčka se více jí s k rybám, červená je častější s brambory papas arrugadas.

jidlo-gran-canaria-1057y-papas-arrugadas
Papas arrugadas s olivami a červenou omáčkou mojo rojo. Brambory by měly být speciálního druhu, malé žlutomasé. Arrugadas znamená vrásčité, protože vaří ve slupce ve slané vodě a potom se chvíli suší na plameni, takže jsou nakonec vrásčité. Papas arrugadas jsou velmi často k vidění jako předkrm, příloha i hlavní jídlo.

jidlo-gran-canaria-1058y-salat
Tohle není typický kanárský salát, nýbrž jakýsi proteinový salát v jedné veganské restauraci v Las Palmas.

jidlo-gran-canaria-1213y
Chobotnice pečená na pánvi s nějakou zeleninou. Příloha brambory s červenou omáčkou.

jidlo-chleb-salsa-0993
Běžný bílý chléb podávaný s mojo rojo, nejběžnější předkrm.

jidlo-la-gomera-0026y-polevka
Potaje de berros, polévka z byliny potočnice lékařské. Obvykle se podává s kouskem kukuřičného klasu, my jsme v ní měli brambor. Na fotce opět můžete vidět červenou a zelenou omáčku.

jidlo-la-gomera-0103y-okurkovy-salat
Okurkový salát posypaný strouhaným parmezánem a politý olivovým olejem.

jidlo-la-gomera-0104y-kebab
Kebab, který jsme si v zapadlé hospůdce nechali udělat od marockého kuchaře. Jenomže když vaří Maročan, všechno chutná jako typické marocké jídlo tajin.

Ovoce a zelenina

V regálech obchodů i na trhu nás často zaujalo exotické ovoce, divná zelenina nebo i zelenina a ovoce, které známe od nás. Docela dost se toho sem dováží, ale na druhou stranu i dost exportuje. Na export jdou hlavně banány a rajčata. Dobré jsou i avokáda, chirimoya a papája, ale u nich bylo těžké poznat, jestli jsou zdejší nebo dovážené.

nakupy-el-hierro-0986y-chirimoya
Lilky a chirimoya (čtu čirimoja).

nakupy-el-hierro-0987y-yuca
Běžná červená řepa a hned vedle yuca (čtu juka). Vůbec nevím, jak se to jí, ale vaří se to.

nakupy-el-hierro-0988y-jablko-reneta
Manzana canada jsou zvláštní geneticky modifikovaná jablka, na Kanáry pravděpodobně dovážená z Kanady. Oproti tomu se slovo manzana častěji vztahuje ke zdejším malým sladkým banánům.

nakupy-el-hierro-0989y-lokvát
Nisperos jsou plody lokvátu japonského. Znám je z Řecka. Nevyplatí se je kupovat, protože leckde rostou volně a dají se na jaře trhat. Jsou kyselejší než vypadají a mají velkou pecku, ale chutnají mi. Jsou docela osvěžující.

jidlo-dvojity-banan-0905
Banány se na Kanárských ostrovech pěstují ve velkém. Neumím moc rozlišit druh manzana od normálního banánu, protože i normální banány mi tady přišly menší než ty, které se dovážejí do ČR. Na foce je zvláštní dvojitý banán.

nakupy-las-palmas-gran-canaria-1193y-chirimoya
Chirimoya, cherimoya (Annona cherimola, čtu čirimoja). Za sebe můžu říct, že čirimoja je rozhodně nejlahodnější ovoce, které znám. Sice je dražší (kilo stojí přes 3 €), ale vyplatí se. Vlastně nevím, jak se má správně jíst. My jsme po rozkrojení dlabali dužinu a plivali semínka. K dostání v samoobsluhách, ale ne vždy je mají.

Úplně nechápu, jak to, že ve svých fotkách nemám avokáda, žlutý melounpapáju. (Asi jsem je víc fotil na ten iPhone, co mi pak vyhořel na El Hierru.) Každopádně z papáji, melounu a avokád jsme si dělali každý večer vánoce. Jsou ve fázi zralosti, která se nikdy nedá u ovoce dováženého do ČR docílit. Cenu obvykle měly kolem 2 € za kilo. Takže laciné úplně ne, ale ani drahé. Obzvlášť avokáda se velmi vyplácela.

Když už píšu o exportu, musím zmínit rajčata. V obchodech jsme zaznamenali širokou škálu druhů rajčat. Některé byly dobré a drahé. Ta nejlevnější rajčata se jmenovala "exportní". Říkali jsme si, že když jsou exportní, tak asi budou dobrá. Ale nebyla nic moc, prostě normální nanicovatá rajčata, která se vozí i nám. Teprve potom nám došlo, že "exportní" na Kanárech znamená "odpad, pro Pražáky dobré".

Příklad cen a menu

Hospody jsou na Kanárských ostrovech úplně normální. Nic nečekaného. Domluvit se dá španělsky, často anglicky a německy a přinejhorším rukama nohama. Placení eury dovoluje snadno ceny srovnávat.

jidlo-el-hierro-0995y-ucet
Účtenka z restaurace. Předkrm chléb po 0,60 €, jeden kalamár s oblohou za 8,80 €, paella za 7,80 €, čaj za 0,90 € a káva s mlékem za 1,20 €. K tomu 7 % DPH, které se připočítává až nakonec.

jidlo-loro-park-0634y-menu
čtyřjazyčné menu včetně ruštiny

Vzhled hospod

jidlo-san-andres-0732-rybi-restaurace
Rybí restaurace v San Anders poblíž Santa Cruz de Tenerife.

jidlo-la-gomera-0185-restaurace
Interiér restaurace v San Sebastian de La Gomera. Sympatické byly hlavně dvě klece s kanárky, kteří si přes sebe cvrlikali.

jidlo-san-sebastian-de-la-gomera-0187
Vchod do hospody a upoutívka na tapas. Tapas jsem chápal jako různá menší jídla.

jidlo-bar-prasatka-0901
Dvě prasata ve štítu jedné hospody na Gran Canarii. Líbilo se nám to natolik, že jsme si tam dali aspoň pití.