Fuerteventura

Fuerteventura je ostrov ve tvaru zahradnické lopatičky s držadlem na jihozápadě. Většinu ostrova pokrývá poušť, zbytek turistická zařízení. Fuerteventura má spoustu pláží, některé se zázemím, jiné opuštěné. Fuerteventura je druhý největší Kanárský ostrov (po Tenerife), ale první ohledně délky pobřeží.

Na ostrově Fuerteventura je velmi větrno, v letoviscích je to lepší (jsou trochu v závětří). Pláže Fuerteventury mají kvůli tomuto větru rádi surfaři.

fuerteventura-costa-calma-4
Costa Calma v jihovýchodním zálivu je jedno ze čtyř největších letovisek Fuerteventury.

Fuerteventura patří do východní provincie Kanárů. Leží mezi ostrovy Lanzarote (ten je severovýchodně) a Gran Canaria (západně). Je spolu s Lanzarote geologicky nejstarší (24 miliónů let) a je velmi suchý. Z Kanárských ostrovů má nejblíže na africkou pevninu, konkrétně k jižní špičce pobřeží Maroka a území Západní Sahary, kde nikdo nežije.

Ostrov je od severu k jihu dlouhý asi 80 km, na šířku 30, místy jen 7 km. Při troše snahy by se Fuerteventura za den dala projet autem a prohlédnout hlavní zajímavosti, kterých není moc.

Doprava na Fuerteventuru

Odkud a kam z Puerta del Rosario míří trajekty:

  • do Arrecife na Lanzarote,
  • do Santa Cruz de Tenerife,
  • do Las Palmas de Gran Canaria
  • a do Cadizu na pevninu do Španělska.

Trajekty jsou nepřiměřeně drahé (kolem tisícovky za osobu jeden směr) a pokud nemáte nutkavou touhu poznat jiné stejné Kanárské ostrovy, tak o trajektech nemá moc smysl uvažovat. Další trajektové přístavy na Fuerteventuře jsou na severu Corralejo a na jihu Moro Jable. Další informace o trajektech.

Letiště na Fuerteventuře je asi 6 km jižně od Puerta del Rosario. Má kód FUE.

  • V roce 2019 létá z Prahy na Fuerteventuru společnost SmartWings až 3x týdně, typicky ve čtvrtek a v sobotu, někdy v neděli nebo ve středu.
  • Kromě mezinárodních linek do Evropy létá místní společnost Binter z Fuerteventury na Gran Canarii (10 letadel denně, superpromo cena 36 €, jinak 72 €) a s nějakými přestupy i na další Kanárské ostrovy. Další informace o letecké dopravě.

fuerteventura-letiste
Letiště Fuerteventura.

Hlavní město Puerto del Rosario

Hlavní město Puerto del Rosario je prostě přístav, turisticky nijak moc zajímavý. Běžná nízká zástavba, asi 40 tisíc obyvatel. Dříve se Puerto del Rosario, což znamená přístav růží, jmenoval přístav koz, což je asi přesnější. Za vidění stojí jenom malé náměstíčko s kostelem Parroquia de Nuestra Senora de Rosario, kousek od přístavu. Naproti je vládní úřad. Pár lokálních muzeí, jinak kavárny a relativně moderní domy.

Letoviska Fuerteventury

Na Fuerteventuře je hlavně na východním pobřeží mnoho obcí, které se pokládají za turistická letoviska, už protože je turistický ruch jejich hlavní byznys. Ale hlavní letoviska jsou tyto 4 oblasti. Od severu k jihu:

  • Corralejo
  • Caleta de Fuste
  • Costa Calma
  • Morro Jable

Corralejo

Corralejo je středně velké turistické letovisko na severní špičce ostrova, naproti malému ostrovu Isla de Lobos a v jistém smyslu i naproti ostrovu Lanzarote.  Výhodou letoviska Corralejo je kromě hezkých světlých pláží také zázemí normálního městečka Puerto de Corralejo. Sem připlouvají trajekty z Lanzarote a pokračují dál do ostatních přístavů Fuerteventury a pak na Gran Canarii. Okolí přístavu je dost rušné, spousta barů, obchodů a restaurací a malá pláž. Jako Corralejo se v katalozích cestovek označuje i široká plážová oblast v okolí, třeba i dál od přístavu. Akvapark, občas zajímavé trhy.

fuerteventura-coralejo-plaz-1
Městská pláž v Corralejo

fuerteventura-coralejo-plaz
pláž jižně od přístavu

fuerteventura-coralejo
severní pláž Corralejo

El Cotillo

Jediné letovisko západního pobřeží Fuerteventury je natolik malé, že jsem ho ani neuvedl mezi nejvýznamnějšími letovisky. Má ale docela hezké starší centrum kolem malého zálivu, což je na Fuerteventuře spíš výjimka. Pláže v okolí jsou černé, sopečné.

fuerteventura-el-cotillo-plaz
pláže v okolí El Cotillo

fuerteventura-el-cotillo
Přístav El Cotillo a malé útesy

Caleta de Fuste

Caleta de Fuste je nedaleko od hlavního města Puerto del Rosario, asi jenom 12 km. Ještě blíž je k letišti. V Caleta de Fuste jsou zajímavé malé hrady nebo spíš hrádky - zbytky několika pevnostních věží z koloniálních dob. Jako letovisko se docela bouřlivě rozvíjí, vznikají stále nové hotely. Pláže jsou světlé, více než jinde se projevuje blízkost Sahary, takže písek je nafoukaný. Hodně se tu provozují vodní sporty, hlavně windsurfing a potápění. Opodál velké golfové hřiště. Jako všechna větší letoviska na Fuerteventuře má Caleta de Fust příjemnou parkovou úpravu, ale hned za posledním hotelem nehostinnou poušť. Pro vyznavače koupací dovolené ideální místo. Nákupní zóna, restaurace, bary.

fuerteventura-caleta-de-fuste-hrad
staré hrady jsou v Caleta de Fuste nejméně tři

fuerteventura-caleta-de-fuste
široký jižní záliv v Caleta de Fuste s pláží a starou pevnůstkou

V okolí Caleta de Fuste jsou další letoviska, která pod Caletu občas formálně patří, občas ne. Třeba letovisko Nuevo Horizonte, obdélníkový komplex nových hotelů v poušti, poblíž donedávna opuštěného úseku pláže bez špetky jakékoli historie.

Tarajalejo

Tarajalejo je menší letovisko směrem na sever od Costa Calma, docela oblíbené u Čedoku. Název je pravděpodobně odvozený od blízkého města Gran Tarajal.

Costa Calma

Costa Calma v širokém jihovýchodním zálivu je takovým průměrem letovisek Fuerteventury. Hodně nových velkých hotelů, parková úprava, obchody. Pláže jsou dlouhé a většinou (a ne vždy) světlé. Nejznámější pláž Playa de Sotavento je střediskem vodních sportů jako windsurfing a kitesurfing. Fouká tu opravdu hodně a docela stabilně, i když koncem léta se mohou objevit i mlhy. Ačkoli má Costa Calma cosi jako centrum, jedná se o široký pojem - hotely hlásící se do letoviska Costa Calma můžou být rozstrkané pár kilometrů na obě strany.

fuerteventura-costa-calma-3-kruhak
běžná parková úprava letovisek

fuerteventura-costa-calma-plaz
pláž Costa Calma

 fuerteventura-costa-calma
běžný hotel v Costa Calma

Morro Jable

Nejjižnější významné středisko Fuertventury, Morro Jable, má přjemný charakter městečka. Vysoké přístavní zdi s rybáři, hospůdky, trajektový přístav, to všechno dává letovisku trochu normálního šmrncu a života. Dovolená v Morro Jable bude pravděpodobně patřit mezi dražší, protože je to tu oblíbené a jezdí sem i náročnější turisté, zejména Němci a bohatí Španělé. Hned u Morro Jable začíná dlouhá pláž Playa de Matoral, která se táhne daleko na východ a přechází v další pláž Playa de Jandia, takže se lokalita některých zdejších hotelů udává prostě jako Playa de Matonal nebo Playa de Jandia. Dlouhá plážová zóna na východě pokračuje letoviskem Esquinzo. Na rozdíl od jiných letovisek Fuertevetury se v Morro Jable víc jezdí na katamaránech a kajacích. Všude samozřejmě windsurfing. Hezký maják. Trajekty jezdí z Morro Jable na západ na Gran Canarii i podél pobřeží na sever a dál na Lanzarote.

fuerteventura-moro-jable
palma u kostela v Morro Jable

morro-jable
nábřeží Morro Jable focené od moře

fuerteventura-playa-jandia
pláž Playa Jandía v neobydlené části

Zajímavá místa Fuerteventury

Vlastně tu toho moc není. Fuerteventura je velký ostrov, ale jak je na většině povrchu poušť a sopečná krajina, v minulosti byl ostrov málo obydlený a ani dnes není k vidění nic moc. Ačkoli jsou velké části ostrova označeny jako chráněné území, chrání se v nich hlavně pouštní kytky, takže žádnou zázračnou přírodu, jako třeba na Tenerife nebo na jiných západních ostrovech na Fuerteventuře neuvidíte. Přesto mi přijde jako dobrý nápad půjčit si na den nebo na dva auto a ostrov si projet. Od severu k jihu:

  • pláž Majanicho, na severním pobřeží západně od Corralejo. Hlubší zátoka, výborné koupání, pár hospůdek.
  • Lajares - starý větrný mlýn u silnice, zbytky dalších mlýnů
  • město La Oliva je staré městečko ve vnitrozemí. Největší památka je Casa de los Coroneles, někdejší dům guvernéra ostrova. Nyní je v něm umělecká galerie.

fuerteventura-lajares-mlyn
větrný mlýn u silnice v Lajares

fuerteventura-la-oliva-kostel
Kostelík v La Oliva

To je na severu zhruba všechno. V prostřední části ostrova se jezdí na jeho západní stranu:

  • Betancuria - staré město s kostelem Santa Maria a klášterem svatého Bonaventury
  • Pájara - městečko, kostel Nuestra Nenora de la Regia
  • Ajuy - pobřežní městečko
  • Antigua - hezké staré městečko, kostel, větrné mlýny

Východní část středu Fuerteventury

  • město Gran Tarajal, druhé největší město na Fuerteventuře. Z celého ostrova má asi nejnormálnější atmosféru a nejméně turismu.
  • Oasis park, velký zoopark. Žirafy, sloni apod. Doporučuje se návštěva na celý den.

Na jihu:

  • La Pared
  • Sotavento
  • Cofete

Fuerteventura, max. teplota leden: 20°C, únor: 20°C, březen: 21.1°C, duben: 22.2°C, květen: 22.8°C, červen: 25°C, červenec: 27.2°C, srpen: 27.2°C, září: 27.2°C, říjen: 25°C, listopad: 23.9°C, prosinec: 21.1°C

Počasí na Fuerteventuře

Doba letu Praha - Fuerteventura je 5 hodin 5 minut.

fuerteventura-betancuria-vyhled
běžná krajina prostředku ostrova Fuerteventura

fuerteventura-cesta
jiná běžná krajina na Fuerteventuře

Můžete si také proklikat nabídku dovolené na Fuerteventuře, případně omezenou jenom na last minute na Fuerteventuru. Někdy v těch last minutkách není nic a jindy nejsou vůbec výhodné, protože poptávka po plážích je velká, ale to už je život.