Peníze na Kanárských ostrovech

Eura

Normálně Eura. Kanárské ostrovy patří pod Španělsko, takže se platí eury.

Revolut

Asi nejlepší je mít zřízen účet u banky Revolut. To je nová evropská banka. Její karta je extrémně výhodná v tom, že konvertuje měny za středové kurzy. Dá se tak oproti jiným bankám ušetřit asi 30 Kč na vybrané tisícikoruně. Výběry a vedení účtu je bezplatné. Jediný poplatek je za poslání karty poštou, ale když se registrujete přes tenhle můj odkaz, ušetříte 100 Kč za poštovné. Protože je to bankovní účet, potřebují telefonní číslo a vyfotit občanku nebo pas. Já Revolut používám víc doma a v Turecku, tak jsem se o Revolutu rozepsal víc na stránce o turecké měně).

Jak získávám Eura

Dříve jsem si Eura měnil v pražských směnárnách, ideálně v Kaprovce (kde u nás sehnat Eura). Nyní si je vybírám z bankomatů v cílové zemi. Zřídil jsem si tři karty:

  • kartu k eurovému účtu u FIO banky - zdarma
  • kartu Revolut - zdarma a má nejlepší kurzy
  • kartu Svět u mBank

a vybírám s nimi z bankomatů. Zatímco s FIO kartou byly výběry z bankomatů bez poplatků (a protože mám eurový účet, tak nekonvertuju) a s Revolutem bez poplatků jen do určité částky (tuším 400 € měsíčně), zbytek vybírám kartou Svět od mBank, která má také slušné kurzy. Běžnou českou kartou už neplatím na vybírám, protože za výběr si banka řekne za poplatek, procento z částky a ještě má blbý kurs. Banky se liší, ale většinou je to asi tak 100 Kč plus půl procenta z částky.

Platba kartami

Nejraději na Kanárských ostrovech používám Fio kartu, protože je vedená v eurech, stejně jako všechno ve Španělsku. Zřízení a vedení eurového účtu je u Fio zadarmo, takže doporučuju. Předpoklad ale je, že musím mít nějaká eura, takže jak koruny na eura zkonvertovat? Samozřejmě se to dá udělat v bance, ale banky nemusejí mít výhodné kurzy. Pokud tedy nemám eura, používám kartu Revolut.

Revolut se nabije korunami (jinou kartou), ale pak se platí libovolnou měnou. Na konverzi přitom Revolut používá střední kurzy, takže to výhodnější už být nemůže. (Hledal jsem, kde je háček, ale skutečně Revolut používá střední kurzy a má to jako marketing - díky tomu získává klienty, jako jsem třeba já.) Na Revolut je potřeba jejich mobilní aplikace, ale je jednoduchá a od léta 2018 umí české koruny.

V nouzi používám na placení normální českou kartu. Poplatky se (na rozdíl od výběru bankomatem) neplatí, ale přepočítává se nevýhodným bankovním kurzem. Není to moc peněz, asi tak procento nebo dvě, ale peníze to jsou taky.

Nikdy ne Dynamic Currency Conversion

Někdy se mě bankomaty nebo platební terminály v cizině ptají, jestli chci platit v Eurech (tedy v místní měně), nebo v korunách (případně v jiné měně, ve které je veden účet). Platí pravidlo, že se vždy vyplatí platit v místní měně. V případě Kanárských ostrovů tedy vždy platit v eurech. Při platbě jinou měnou totiž převod bude zúčtován nevýhodným kurzem karetní společnosti, takže o několik procent méně výhodně. Je to podvod, ale říkají tomu honosně Dynamic Currency Conversion. Některé bankomaty to nepraktikují (např. Deutsche bank), jiné se to snaží protlačit (cokoli označené jako ATM).

Takže pokud budete muset volit, vždycky plaťte kartou v místní měně. Většinou je to naštěstí tak zařízeno u obchodníka automaticky.

Směna ve směnárnách a hotelích

Na rozdíl od ČR nejsou na Kanárských ostrovech ve směnárnách takoví zloději. Mají v podstatě stejné kurzy jako banky. Ne vždy přijímají české koruny. Hledáte-li směnárnu, ptejte se na casa di cambio, bývají otevřené dlouho do večera (jako ostatně leckteré zdejší podniky).

Pokud váš hotel provozuje směnárnu, zkontrolujte si jejich kurzy a poplatky. Někdy to může být v pořádku (chtějí prostě pomoci svým klientům a případně si zvýšit útratu), jindy to může být velmi nevýhodné.