Letecky na Kanárské ostrovy

Letiště - Kombinace letenek - Přímé lety - Doba letu - Meziostrovní lety

Letiště na Kanárských ostrovech

Na Kanárských ostrovech jsou následující letiště:

 • Las Palmas, Gran Canaria Airport - obsluhuje lety na Gran Canarii. Kód LPA, protože je blízko (asi 30minut busem) od hlavního města Las Palmas
 • Tenerife South, Reina Sofia Airport - používá se pro většinu letů na Tenerife z Evropy. Kód TFS, španělsky Tenerife Sur.
 • Tenerife North, Los Rodeos Airport, severní tererifské letiště, kód TFN. Kousek od Santa Cruz de Tenerife (zajímavost 1977: největší letecká katastrofa v historii, kvůli mlze, spěchu a blbosti).
 • Fuerteventura Airport, kód FUE
 • Lanzarote Airport, kód ACE
 • La Palma Airport, kód SPC. 8 km na jih od metropole ostrova Santa Cruz de La Palma.
 • Valverde, El Hierro Airport - menší letiště, lokální lety na další ostrovy. Na východní straně ostrova poblíž vesnice Calleta, formálně patřící pod městečko Valverde. Kód VDA.
 • La Gomere Airport - malé letiště na jižní straně ostrova, lokální lety na daší ostrovy, kód GMZ.

Levné kombinace letenek

Kdo rád přestupuje a čeká na letištích, může si mimo letní sezónu nakombinovat levné letenky na Kanárské ostrovy s přestupem většinou v Británii nebo Španělsku. Běžně na to používám vyhledávače letenek typu Skyscanner nebo Kiwi.com. Každou chvíli se to mění, takže nemá smysl moc psát konkrétní rady. Zpáteční letenka s přestupem a čekáním na nějakém letišti se dala v dubnu 2018 pořídit přibližně za šest tisíc, ale bez odbaveného zavazadla. (Za zavazadlo bychom si museli připlatit.) Kombinování letenek a přestupy bych řešil hlavně v případě, pokud by mým jediným cílem byl ostrov La Palma. Na tento ostrov se z ČR nelétá a přílet s britskou nebo německou leteckou společností přímo na La Palmu by mohl hodně ušetřit peníze a čas.

Mě osobně přestupování moc nebaví, tak raději létám přímo, což znamená použít český Travel Servis neboli Smartwings.

Přímé lety se Smartwings

Z Prahy létá SmartWings (Travel Service) pravidelně na 4 ostrovy. Něco i z Brna a Ostravy V létě 2018 létali konkrétně na letiště:

 • Tenerife South (TFS) - třikrát týdně (pondělí, pátek, sobota, od podzimu pondělí, pátek, neděle), z Ostravy dvakrát týdně (pondělí a pátek)
 • Las Palmas Gran Canaria (LPA) - třikrát týdně (středa, sobota neděle, od podzimu 2018 středa sobota), z Ostravy v sobotu
 • Fuerteventura (FUE) - dvakrát nebo třikrát týdně z Prahy (čtvrtek, sobota, neděle, od podzimu 2018 středa čtvrtek sobota), z Brna v pondělí, z Ostravy ve středu
 • Lanzarote z Prahy jednou týdně (v úterý, od podzimu středa a pátek), z Ostravy jednou týdně (pondělí)

Jak je vidět, létá to dost často, což si osobně vysvětluju tím, že majitel SmartWings je zároveň majitelem české cestovky Canaria Travel. Potřebujou si podpořit svůj byznys. Jednosměrnou letenku občas vidím kolem dvou tisíc Kč, což mi na takovou dálku přijde dobré. Ale klasicky platí, že aby byla letenka levná, musí se kupovat dlouho dopředu, ideálně dva měsíce i víc.

Na Gomeru, La Palmu ani na El Hierro se z ČR nelétá. Ani na Tenerife North.

Na Kanárské ostrovy z Prahy

Protože je Španělsko spolu s námi v Schengenu, v Praze se odlétá z Terminálu 2. Terminál 1 je určen pro lety do země mimi schengenský prostor, Terminál 2 naopak pro lety do Schengenského prostoru. Je to tak udělané kvůli jednoduchosti odbavování, protože na Terminálu 2 kvůli tomu odpadá hraniční kontrola. Pas nebo občanský průkaz sice pro cestování letadlem potřebujete, ale neukazujete ho tolik. Pokud byste to náhodou spletli a vystoupili omylem na Terminálu 1, není to žádný problém, je to blízko, dá se to dojít za pár minut.

V Praze na letišti doporučuji po odbavení navštívit Billu (mezi terminálem 1 a 2) a Restauraci Praha (na Terminálu 1), kde mají celý den hotovky za běžné české ceny.

Pokud letíte z Prahy přímo (to znamená téměř jistě se Smartwings = Travel Service), nemusíte si ani tisknout letenku. Stačí občanka. Na letiště dorazte aspoň hodinu před odletem, já doporučuji hodinu a půl.

 • Na letišti se podíváte na tabuli s odlety. Najdete na ní svůj let podle cílového letiště (Tenerife, Gran Canaria apod.).
 • Přečtete si na té tabuli číslo přepážky. Obvykle bývá přepážek otevřeno víc, takže je tam napsáno něco jako 17-20.
 • V odletové hale si najdete odbavovací přepážku. Většinou, pokud jste na letišti včas, u ní stojí fronta lidí šoupající si kufry. Na monitoru nad přepážkou obvykle svítí název destinace (např. Tenerife), ale pokud nesvítí, nemusí to být špatně. Hlavně tam musí svítit název letecké společnosti (na Kanáry nejčastěji SmartWings).
 • Až se dostanete na řadu, ukážete občanku či pas (je to jedno) a položíte kufr na pás na zvážení, jestli není přes limit (např. v roce 2018 měl Smartwings limit 15 Kg).
 • Pracovník nebo pracovnice na přepážce kufr označí páskou s kódem destinace (přidělá ji za držadlo), nechá kufr odjet do zákulisí. Zbude vám příruční zavazadlo, které si nesete do letadla. V něm musejí být všechny baterie a nesmí v něm být tekutiny, zbraně a další nebezpečné věci.
 • Je-li všechno v pořádku, dostanete palubní vstupenky.
 • Na palubní vstupence bývá QR kód, číslo brány (gate) a číslo sedadla. Pokud chcete sedět pohromadě, dejte to pracovníkovi na přepážce najevo tím, že přistoupíte k přepážce společně. Obvykle vás nechá v letadle sedět vedle sebe, pokud ještě taková místa vedle sebe jsou volná. Sedadla A a F jsou u okénka, C a D v uličce.
 • Po odbavení je na vás, abyste se sami dostali k odletové bráně. Napřed ale musíte projít přes bezpečnostní kontrolu (na Terminálu 2 je bezpečností kontrola před tranzitním prostorem). To znamená nemít s sebou zbraně a kapaliny. Klíče, peníze a mobily dáte do krabičky a příruční zavazadla projedou skenerem. Typicky je nutné sundat si i bundu, hodiny, brýle a pásky od kalhot.
 • Za bezpečnostní kontrolou jste na Terminálu 2 v přepravním prostoru. Najdete si svou bránu (gate). Číslo brány obvykle bývá uvedeno na palubní vstupence, ale lepší je sledovat odletové cedule, na kterých je číslo brány uvedeno s větší jistotou. Občas totiž číslo brány na palubní vstupence chybí (ještě ho nevědí) nebo se může změnit (letadlo přijede k jiné stojánce).
 • Až se u vaší brány objeví nápis Nástup (Boarding), zařadíte se do fronty, nastoupíte do letadla, najedete si sedadlo a je to.

Doba letu na Kanárské ostrovy

Z Prahy na Kanárské ostrovy se letí relativně dlouho, přes pět hodin. Přibližné časy přímých letů:

Praha - Tenerife 5 hodin 20 minut

Praha - Gran Canaria 5 hodin 10 minut

Praha - Fuerteventura 5 hodin 5 minut

Praha - Lanzarote 4 hodiny 55 minut.

Kromě toho je potřeba vzít v úvahu čas strávený na letištích při odbavování, před nástupem a při čekání na zavazadlo, což jsou obvykle dohromady přibližně dvě hodiny. Let se také může prodloužit z důvodu horšího počasí, nebo můžou stávkovat francouzští ředitelé letového provozu.

Kanárské ostrovy mají o hodinu posunutý čas (na rozdíl od kontinentálního Španělska), takže když se podíváte na letenku a odečtete časové údaje, doba letu se může zdát kratší směrem z Prahy na ostrovy (4 hodiny), než z ostrovů do Prahy (6 hodin). Je to ale způsobeno tím že se na letenky vždy uvádí místní čas, který je na daném letišti. Ve skutečnosti je let vždy dlouhý přibližně 5 hodin, jenom v jiném časovém pásmu.

A je nutno říct, že 5 hodin je dost dlouhá doba. Ale uteče to.

Pokud letenky kombinujete a letíte třeba přes Británii nebo Španělsko, počítejte s tím, že se doba letu ještě více protáhne o přestupy.

Meziostrovní lety

Chcete-li navštívit více Kanárských ostrovů a z nějakého důvodu nechcete jet trajektem (třeba že je pomalý, drahý a dělá se na něm blbě), můžete využít služeb dvou leteckých společností, které létají mezi ostrovy:

 • Binter Canarias
 • Canary Fly

Canary Fly létá jen občas a skoro nestojí za řeč, většinu letů má pod palcem Binter Canarias.

Binter Canarias

Binter Canarias je malá letecká společnost, provozuje malá letadla. Letenka z ostrova na ostrov stojí přibližně tolik, co by stál trajekt. V případě sobě vzdálenějších ostrovů je to i výrazně levnější alternativa. Ale i zde samozřejmě platí, že letenky je třeba kupovat brzo. Pár týdnů nebo dnů před odletem už jsou na dvojnásobku ceny za trajekt (takže na dvou tisících Kč za jeden let).

Linky Binter Canarias létají většinou denně:

 • Tenerife - Gran Canaria
 • El Hierro - Tenerife
 • El Hierro - Gran Canaria (párkrát týdně i bez mezipřistání na Tenerife)
 • La Gomera - Tenerife (na Gran Canarii ne)
 • La Palma - Tenerife (mnohokrát za den, doba letu 30 minut)
 • La Palma - Gran Canaria (i přímé třikrát denně)
 • Fuerteventura - Tenerife
 • Fuerteventura - Gran Canaria
 • Lanzarote - Tenerife
 • Lanzarote - Gran Canaria

Lety trvají relativně krátkou dobu, jde o desítky minut.

Místní obyvatelé mají na letenky s Binterem slevy. Ale i bez slevy si turista může pár týdnů předem pořídit letenku třeba za 60 €, což už se vyplatí, protože trajekt stojí běžně 50 €.

letecky-0881-teide
Z okénka letadla Binter Canarias je běžně vidět hora Teide na Tenerife vystupující z mraků. Doporučuji trasy přelétávající Tenerife, pak bude Teide obzvlášť dobře vidět.

letecky-0882-binter-susenka
Binter Canarias na krátkých letech neobtěžuje cestující nějakým složitým jídlem, takže jsme dostali sušenku a vodu.

letecky-gran-canaria-0918-letiste
Letiště jsem si na Kanárech zapomněl fotit, i když jsem navštívil tři. Tohle je zvenku letiště na Gran Canarii.

la-palma-0388-los-lannos
Nemám žádné fotky z letadla, ale občas se na Kanárech dostanete na tak vysoká místa nad terénem, že si podle výhledu budete připadat jak v letadle. Tohle je západní strana ostrova La Palma.