Pico de Teide

Nevyšší vrchol Kanárských ostrovů i celého Španělska je Pico de Teide na ostrově Tenerife. Měří 3718 metrů nad mořem. Vrchol Teide je stejně jako celý ostrov Tenerife vulkanického původu, přičemž vrchol je relativně mladý. Zatímco ostrov Tenerife má stáří 15 miliónů let a centrální část 3 milióny, vrchol vzniknul asi až před 200 tisíci lety na okraji kaldery. Pico de Teide je třetí nejvyšší sopka na světě, pokud se počítá od mořského dna (vyšší jsou jen na Hawai).

teide-tenerife-0690
Pico de Teide focený z kaldery

teide-hel829
Vrcholová oblast Tenerife

teide-hel798
Ranní sestup podél lanovky

Lanovka

Nahoru na vrchol se dá jít pěšky nebo část cesty podniknout lanovkou. Ke spodní stanici lanové dráhy ve výšce 2356 metrů nad mořem se dá dojet autem nebo stopem. Silnice přes hory vede přibližně od severovýchodu (z města La Orotava) na jih. Vede hodně do kopce a dost se klikatí a nakonec se dostane do oblasti kaldery. Parkoviště lanovky vedoucí na vrchol je jen pár set metrů od silnice přes hory.

teide-tenerife-0833y
Cesta od silnice ke spodní stanici lanovky je od dopoledne plná parkujících aut. Dá se dojet přímo ke stanici, ale tam na parkování nebývá místo.

Jedna cesta lanovkou stojí 13,50 € (v roce 2018), takže tam i zpět se platí 27 € (děti do 13 let za polovinu). Jezdí se od 9.00 do 17.00. U nákupu lístků bývá fronta, ale prý se dají nakoupit předem on-line.

Lanovka končí ve výšce 3555 m n.m. a zbylých 150 výškových metrů může zdolat jen ten, kdo má k výstupu povolení.

Povolení k výstupu na vrchol

Povolení k výstupu na vrchol Pico de Teide si také můžete zadarmo naklikat na webu reservasparquesnacionales.es (lepší odkaz na stránce odkazů), ale musí se to udělat přibližně dva měsíce předem (zkoušel jsem to v srpnu a první volný termín byl na říjen). Cestovky v rámci fakultativních výletů povolení sehnat dokážou nějak operativněji. Individuální turisté, kteří na svahu Teide nocují, absenci povolení řeší tak, že dorazí před devátou ranní, kdy ještě nejezdí lanovka a kdy se to nekontroluje. Alternativou je prý přenocování na chatě Altavista, na které je povolení k výstupu také v ceně noclehu.

teide-hel792-refugio-altavista
Refugio Altavista ráno.

I když máte povolení, musí v něm být čísla dokladů a doklady musíte mít s sebou. Jinak vás na vrchol nepustí.

Aklimatizace na vrchol

Pokud se lanovkou vydáte do výšky 3555 metrů nad mořem bez klimatizace, počítejte s tím, že vám může být blbě z výškové nemoci. Většina lidí ji nahoře dostane (výšková nemoc začíná přibližně  od 2700) a řeší to tím, že cvaknou pár fotek a zase rádi sjedou lanovkou dolů. Pokud nahoře chcete pobývat déle, musíte hodně pít, vystupovat pomalu, nepřeceňovat se a při vážnějších problémech sejít a sjet dolů. Od horní stanice lanovky by na vrchol měla cesta trvat 30 až 45 minut, zpátky můžete rychleji. Vezměte si s sebou teplé oblečení (větrovka, čepice, rukavice), nahoře je krutá zima i v nejparnějším létě.

teide-tenerife-0651
Krajina v kaldeře pod Pico de Teide je v podstatě poušť. Roste tu toho jen velmi málo, nějaký trýzel, občas štírovník a občas krásně červeně kvetoucí hadinec.

rostliny-tenerife-0865y-echium-wildpretii
Detail květu Echium Wildpretii

teide-tenerife-0671-echium
V dubnu hadince Wildpretii ještě nekvetou.

teide-tenerife-0664
Sopečná suť v kaldeře

teide-tenerife-0686
Pico de Teide od silnice na jih.

teide-trajekt-0347
Pico de Teide, nejvyšší hory ostrova Tenerife, focený ze sousedního ostrova La Gomera.

teide-tenerife-0818y
Informační cedule popisující vznik sopky Pico de Teide.

teide-tenerife-0852y-srovnani-mars
Informační cedule srovnávající výšku Pico de Teide (od mořského dna) s nejvyšší horou na planetě Mars. To oranžové je ta hora na Marsu.

Návštěvnické centrum pro tuto oblast je v El Portillo.

Na podzim může být vstup na turistické trasy národního parku omezený kvůli lovu muflonů (prý ve středu a v pátek).

Když někde uvidíte sirný květ, nesedejte si do něj. Můžou se vám pak rozpadnout kalhoty (pravděpodobně to degraduje bavlnu).

Pico de Teide někteří zapisují chybně jako Pico del Teide s L za de. Je to překlep, správně je de, tedy nikoli Pico del Teide.

  teide-hel843
Horská oblast cestou od vrcholu na západ

teide-hel862-santiago
Santiago del Teide v západním údolí

masca-hel877
Při sestupu z hor ještě nad Mascou jsou skvělé výhledy na moře a sousední ostrovy. Nad obzorem je to pravděpodobně La Gomera, ale možná i La Palma.