Půjčení auta na Kanárských ostrovech

Na Kanárských ostrovech si půjčuji auto od firmy Cicar a můžu ji doporučit. Druhá velká půjčovna Plus Car funguje obdobně. Existuje i bezpočet menších půjčoven, které jsou asi levnější, ale mají méně poboček a mohou mít skryté nebo nesrozumitelné poplatky.

auto-el-hierro-1046y-parkoviste
Parkoviště u letiště na El Hierru s očíslovanými stáními.

Cicar

Půjčovna Cicar má pobočky různě po všech ostrovech. Na všech letištích, přístavech a ve velkých městech.

Auto lze vrátit i v jiné pobočce, ale musí to být na témže ostrově.

Půjčené auto lze naložit na trajekt a jet na jiný ostrov (ceny jsou oproti cenám pro osoby velmi malé), ale je nutné ho dovézt zpět a vrátit na původním ostrově. Nelze ho vrátit na jiném ostrově a ani to nenabízejí jako placenou službu. (Máte-li auto půjčené u jiné půjčovny, podmínky převážení na jiné ostrovy se mohou lišit.)

Do Cicaru lze normálně zavolat (kontakt mají na stránkách). Telefonát je zpoplatněný jako normální zahraniční telefonát (pokud voláte z ČR) nebo je zadarmo (typicky voláte-li z Kanárů). V Cicaru umí celkem dobře anglicky (a samozřejmě španělsky).

Ceny motivují k tomu, abyste si auto půjčili na delší dobu. Za nejlevnější auto jsou přibližně následující:

  • 1 den 55 €
  • 2 dny 70 €
  • 3 dny 80 €
  • 7 dnů 120 €
  • každý další den 14 €

Půjčení auta u Cicaru

On-line rezervace přes web (odkaz na stránce odkazů). Rezervovali jsme auto na nějaký počet dnů, vybrali si typ auta (dostali jsme nakonec jiné ve stejné třídě, ale nevadí).

Na letišti jsme našli fyzickou pobočku Cicaru. Vyplnili jsme papíry.

Zaplatili jsme půjčovné a zálohu na benzín. Tuto zálohu na benzín nám nakonec vrátili. (Počítá se to podle počtu "čárek" vedle tachometru u měřiče paliva. Je výhodné vrátit auto s menším nebo stejným množstvím benzínu, protože více než zálohu nedostanete.)

Dostali jsme klíčky a informaci, kde naše auto stojí. To bylo všechno.

Vydali jsme se před letiště hledat parkoviště podle čísla parkovacího místa. Auto bylo na svém místě, odemklo se a všechno fungovalo. Nejtěžší úkol bylo najít cestu z parkoviště v systému jednosměrek.

Vracení auta v Cicaru

Auto jsme vraceli v přístavu v Los Cristianos. Napřed jsme si zaparkovali bokem, abychom zjistili, kde je pobočka Cicaru. To bylo docela zbytečné, protože byla na logickém místě. Našli jsme parkoviště Cicaru a tam auto zaparkovali. (Byla tam i parkoviště jiných společností.) Potom jsme šli s klíčky k pobočce, klíčky jsme předali a podepsali papíry. Auto jsme vrátili po týdnu ježdění dost zaprasené, ale nikomu to nevadilo, evidentně s ním hned jedou do myčky. Benzín jsme vrátili ve vyšším než původním stavu, takže nám na kartu vrátili předem zaplacený kredit (konkrétně 21 €).

Doporučuji vracet benzínu stejně nebo méně, než bylo v autě při výpůjčce. My jsme vrátili benzínu více, ale neproplatili nám ho. Trochu nás to mrzelo, protože jsme měli za to, že při půjčování nám říkali, že nám ho kdyžtak proplatí. Takže neproplácejí.

auto-la-gomera-0009-parkoviste
Běžné městské parkoviště v San Sebastianu na Gomeře. Ve městech je přes den docela těžké zaparkovat. Naštěstí to funguje dost na pohodu, nikdo to moc nehrotí.

auto-la-gomera-0023
Půjčili jsme si černé auto. Nápis na dveřích říká "Tenerife", což logicky znamená, že auto je půjčené z Tenerife.

auto-puerto-de-la-cruz-tenerife-0749y-ulice-stop
Ulice ve městech na kanárech jsou dost často velmi úzké a jedmosměrné, ale je fakt, že se na nich jezdí dobře, protože jsou jednak dobře značené a jednak jsou ostatní řidiči dost v pohodě.

auto-tenerife-0874y-palubni-deska
Tachometr našeho auta.

auto-tenerife-0876y-cicar
Parkoviště Cicaru po vrácení auta. Nedokázal jsem se smířit s tím, že vrácení auta je tak jednoduchá formalita jako vrácení klíčků, a tak jsem si auto ještě pro jistotu vyfotil. Samozřejmě zbytečně, žádné problémy nenastaly.

auto-tenerife-0877y-cicar-okenko
Pobočka Cicaru v přístavu v Los Cristianos na Tenerife.

auto-trajekt-la-gomera-0197y-najezd
Čekání ve frontě na nájezd do trajektu Fred Olsen.

Benzín na Kanárských ostrovech je levnější

Mají nějaké nižší daně, takže je benzín relativně levný. Litr benzínu stál na jaře 2018 1 euro, takže asi 26 Kč (v téže době u nás asi 33 Kč). Síť čerpacích stanic je docela hustá, nikdy jsme neměli problém včas natankovat.

Řidičský průkaz

Při půjčování auta po vás budou chtít řidičský průkaz. Protože jsou Kanáry v Evropské unii, stačí normální český řidičák. Nepotřebujete žádnou formu mezinárodního řidičského průkazu.