Proč jet na dovolenou na Kanárské ostrovy

 • Na Kanárech je super počasí: v zimě teplo a v létě příjemně.
 • Na Kanárech je relativně levně, aspoň v porovnání se západní Evropou
 • z ČR létá hodně letadel, přibližně jedno denně,
 • je tu čisto
 • Kanárské ostrovy patří do Španělska a Evropské unie, takže se snadno řeší případné problémy
 • na Kanárských ostrovech se dobře cestuje - půjčit si lacino auto nebo jezdit autobusem je snadné
 • ubytování má vysoký standard, protože jsou tu zvyklí na náročné Němce a Brity
 • příroda je úžasná a městečka malebná
 • výjimečná turistika
 • hezké moře
 • ryby a ovoce

Krom toho také popisuji, proč na Kanáry nejezdit.

kanary-0145-prehrada
údolí s přehradou na ostrově La Palma

Na Kanárských ostrovech je příjemné počasí

Celý rok se na Kanárech dá příjemně chodit venku a koupat v moři. V zimě je příjemně teplé počasí, v létě všichni oceňují relativní chládek. Sezóny jsou dvě - velká prázdninová, protože Evropané mají volno, a zimní, kdy je v Evropě fakt hnusně. Já mám rád Kanárské ostrovy nejvíc na jaře. Podrobnosti o počasí a grafy teplot.

Kvůli teplým zimám do Las Palmas pravidelně na zimu odlétá skupinka mých kamarádů, kteří tam pracují na svých českých projektech. Las Palmas je větší město s výbornou infrastrukturou, takže tam mají vše, co k životu a k práci potřebují.

Na Kanárech je docela levně

Jasně že je na Kanárech o něco dráž než u nás - Španělsko je přeci jen součást Západní Evropy, kde je obecně draho. Ale ceny na Kanárech nejsou nijak přehnaně vysoké. Místní obyvatelé nemají nijak závratné platy, a tak ceny drží hlavně poptávka turistů. Drahé jsou služby, ale třeba základní potraviny stojí jako u nás. Kanárské ostrovy mají také nižší daně než kontinentální Španělsko. Podrobnosti o cenách.

Na Kanárské ostrovy létá hodně letadel

Bez přehánění se dá říct, že z ČR létá průměrně jedno letadlo denně. Do dalších evropských zemí je spojů také spousta. Ačkoli se kvůli ceně letenek vyplatí plánovat cestu dopředu a nakupovat dříve, bez nadsázky se dá říct, že se na Kanáry dá létat podle počasí a nálady. Další informace o leteckém spojení na Kanáry.

Je tu čisto

Mým zvykem na cestách je focení skládek a různé špíny. Na Kanárských ostrovech jsem mohl fotit leda tak kontejnery na tříděný odpad. Kanářané jsou zvyklí uklízet. Čerstvé povětří a širý oceán ostrovům dodávají nádech čisté přírody.

kanary-el-hierro-1040y-trideni
jako v celém Španělsku se na Kanárech důkladně recykluje

Španělsko je v EU

Formálně vzato máme na Kanárských ostrovech stejná práva jako třeba Španělé. Není se třeba bát nějakých obstrukcí nebo znevýhodnění, protože jsme z ČR. I někdo, kdo neumí španělsky, se na úřadech a v hotelích může slušně domluvit třeba anglicky. Na kanárské ostrovy se dá létat bez pasu a bydlet neomezeně dlouho.

Nutno říct, že usedlí obyvatelé Kanárských ostrovů s trvalým pobytem na ostrovech jsou zvýhodněni při nákupu vstupenek do muzeí a lodních lístků. Já jim to přeju.

Cestování je snadné

Po jednotlivých ostrovech se dá dobře cestovat půjčeným autem nebo autobusem. Já jsem navíc fanda autostopu.

Turisté z Evropy a Ameriky si na Kanárech natolik zvykli půjčovat auta, že se z půjčení auta po příletu stala téměř samozřejmost. Protože se tu moc nebourá (silnice jsou dobré) a auta nekradou (nemají kam odjet), cena za půjčení auta dokáže jít pod 15 € na den. O půjčování aut na ostrovech.

Autobusová síť je víc přizpůsobena místním obyvatelům, ale je výborná a dá se na cestování po ostrovech také dobře využít. Není sice tak operativní jako auto, ale dá se dostat všude. V nouzi se dá stopovat nebo jet taxíkem nebo Uberem. O dopravě na Kanárech píšu na samostatné stránce. Blbé je ale přejíždění na trajektech mezi jednotlivými ostrovy - to je pomalé a drahé.

kanary-garachico-tenerife-0471y-mapa-dlazdicky
schematická mapka západních Kanárských ostrovů na dlaždičkách

Ubytování má vysoký standard

Podobně jako půjčování aut si Evropané "vycvičili" i hotelové služby. Fakt to tady není žádné Bulharsko. Všechno je čisté, zařízení funkční, procesy přesně popsané. Ano, na středoevropské poměry může být ubytování poněkud dražší, ale to je dáno poptávkou. Každý chce bydlet v místě, kde je furt jaro. Při nákupu u cestovky se nespálíte. Já preferuju služby typu AirBnb a Booking, které taky dobře čistí trh. Další info o ubytování na Kanárských ostrovech.

Pokud jde o ceny, docela výhodné jsou balíčky českých cestovních kanceláří. Dlouhodobě na těchto stránkách sleduju dovolené na Kanárských ostrovech a někdy stojí zájezd s cestovkou jen o málo víc než letenka. Cestovní kanceláře totiž na letenky i ubytování dokáží vyjednat hromadné slevy. Při propadech poptávky jsou i výhodné last minutky.

Příroda je úžasná a městečka malebná

Prostě sedm sopečných ostrovů v Atlantiku! Vavřínové pralesy, spousta kytek. Až na občasný úzký pruh roviny kolem pobřeží jsou celé ostrovy ryzí hory. Silničky v horách se klikatí a v zatáčkách mají parkoviště pro každého, kdo se chce kochat výhledem přes údolí na další hory a moře.

kanary-jih-0146
typický porost jižních částí ostrovů - travnatá skoro step, bývalé sady

kanary-la-palma-0369-namesti
náměstí v Santa Cruz de La Palma

Nejstarší kanárská města vznikala v 16. století. To sice na naše poměry není žádné stáří, ale protože se v mnoha obcích zachovala původní koloniální zástavba, je docela hezké si taková místa projíždět. Samozřejmě ne všude je to Krumlov a hlavně na východních ostrovech a v turistických oblastech je k vidění i nudná moderní zástavba, ale celkově jsou kanárské vesničky nadprůměrně malebné.

Výjimečná turistika

Protože Kanárské ostrovy jsou v první řadě zalesněné hory, dává smysl vydat se sem na túru nebo na vandr. Největším lákadlem je určitě nejvyšší hora Španělska Pico del Teide. Několikadenní přechod ostrova Tenerife s výstupem na Pico del Teide může být životní zážitek. (Kdo se nechce trmácet s batohem na zádech, může se pod vrchol dopravit autem a lanovkou.) Východní ostrovy jsou zajímavé svými pouštními rezervacemi. Gran Canaria, přestože je to nejurbanizovanější ostrov, má také uprostřed velké skalnaté kaldery porostlé lesy s kanárskými borovicemi.

Po ostrovech vedou značené turistické cesty. Sice nejsou tak dobré jako ty naše a málokdy se dají propojovat do okruhů, ale značení je solidní a propojuje nejzajímavější horské lokality. S trochou snahy se dá vyřídit i povolení k bezplatnému táboření na vyhrazených tábořištích. Další informace o turistice na Kanárech.

Hezké moře

Atlantik je u západních afrických břehů chladnější než jinde. Koupání není nikdy jako horká vana, je vždy osvěžující. Oceán je u kanárských břehů neobyčejně čistý a většinou i průzračný (s výjimkou světlých pláží, kde se víří písek). Pod vodou se dají snadno fotit ryby a bezobratlí. Kanárské pláže jsou přirozeně černé, protože jsou tvořené sopečným pískem, jenom na východních ostrovech Fuerteventura a Lanzarote jsou pláže světlé z navátého saharského písku. Kolem ostrovů se často vyskytují velryby a delfíni, takže si lze zaplatit výletní plavbu na pozorování kytovců.

kanary-more-0079
jižní pobřeží La Gomery

Ovoce a ryby

Zvykl jsem si chodit do restaurací na ryby a mořské plody. Není to levné, ale je to moc dobré. Troufnu si tvrdit, že takhle dobré ryby jen tak někde nemají. Další zvyk je výprava do obchůdků nebo na trhy na ovoce. Papája. Ach, papája! Chirimoya! Chci teď hned na Tenerife a dát si ... meloun. A rajčata. Avokádo! Ne, napřed banány. Spoustu banánů. Spoustu avokáda. Všechno je to totiž zralé a levné. Jídlo Kanárských ostrovů.

Proč na Kanáry necestovat

Abych jenom nechválil, zkusím ve stručnosti probrat negativa dovolené na Kanárech.

V první řadě je to daleko, z čehož plyne:

 • vyšší cena letenek nebo složité přestupy
 • dlouhý let (kolem pěti hodin)
 • drobný časový posun (1 hodina občanská, ale 2 hodiny sluneční)

Protože jsou Kanáry hodně na jihu (28. rovnoběžka), nejsou v létě dlouhé světlé večery jako u nás, v létě se stmívá dříve. Další nepříjemnost je prudké slunce, které není filtrováno šikmou atmosférou, takže se musíte hodně mazat, jinak se spálíte.

Cestování neprospívají drahé lodní lístky při přejezdech mezi ostrovy. Jedna plavba stojí necelou tisícovku, což mi prostě přijde hodně. Také vstupné do atrakcí je dražší než byste čekali (např. 35 € do Loro Parku, který - až na tu cenu - navštívit doporučuju).

I jinak může dovolená na Kanárských ostrovech představovat slušný zásek do rodinného rozpočtu. Leccos je na ostrovech drahé a nasčítá se to. Rozhodně neříkám, že by se mělo na dovolenou jezdit jenom na Mácháč, ale podle stylu trávení volného času se dá jinam dovolená naplánovat levněji. Kdo má hlouběji do kapsy, ale v destinaci se jenom válí u moře, měl by letět do Egypta nebo do Tuniska, kde stejný zájezd pořídí za polovinu. Komu nevadí atmosféra pionýrských táborů a počůrané keříky, může se za třetinu ceny válet u teplého moře v Bulharsku. Malebná městečka jsou v Itálii lepší a podobně bombastické hory mají v Turecku. Stejně dobré ryby umí dělat v Portugalsku a za podobnou dávkou exotiky se můžete lowcostovým spojem vydat do Gruzie.

Na Kanárské ostrovy také nemá smysl cestovat za prací. Ačkoli (nebo spíš protože) jsou zdejší mzdy pracovníků po přepočty na koruny vysoké, panuje tu opravdu vysoká nezaměstnanost. Sehnat normální práci představuje téměř neřešitelný výkon, takže zbývají jen různé brigády nebo práce pro zahraniční subjekty.

Je ale fakt, že Kanárské ostrovy jsou velmi vyvážený mix všech možných pozitiv. Takže se tam asi podívejte, stojí to za to.

Aktualizováno 16. 4. 2019