Gran Canaria

Třetí největší ostrov Kanárských ostrovů se jmenuje Gran Canaria, což znamená velký kanárský ostrov. Nachází se uprostřed souostroví a patří k jeho východní části (spolu s ostrovy Lanzarote a Fuerteventurou). Je hustě osídlen 710 tisíci obyvateli. Ostrov Gran Canaria navštíví asi 1,5 miliónu turistů ročně.

Hlavní město Las Palmas - Pláže a letoviska - Zajímavá místa - Příroda a geografie - Požáry - Počasí na Gran Canarii - Letecky - Cestování po ostrově

gran-canaria-1176y-ingenio
Městečko Ingenio na Gran Canarii.

Gran Canaria se v českých textech občas chybně uvádí jako Grand Canaria, asi podle anglického slova grand (velký, významný). Skutečně tam není to d, takže nikoli Grand Canaria, ale Gran Canaria. Někdo píše i Cran Canaria, to je taky blbě.

Hlavní město Las Palmas

Hlavní a největší město Gran Canarie je Las Palmas de Gran Canaria, což je zároveň hlavní město Kanárských ostrovů (na střídačku se Santa Cruz de Tenerife). Las Palmas Leží v severní špičce Gran Canarie. (Nepleťe si město Las Palmas s ostrovem La Palma.) Město Las Palmas je největším městem souostroví. Má koloniální minulost a už od svého založení v roce 1478 je důležitým přístavem pro lodě plující kolem afrického kontinentu.

las-palmas-gran-canaria-1202y-ulice
Některé větší ulice v Las Palmas mají příjemnou parkovou úpravu.

Další podrobnosti o Las Palmas.

Pláže a letoviska

Na pobřeží Gran Canarie je přibližně 160 pláží různých velikostí. Zatímco na severu mají pláže přirozeně černou barvu od sopečného písku, jižní pláže u velkých letovisek jsou zaváženy saharským světlým pískem.

Kanárská letoviska jsou na turisty připravená možná nejlépe na světě. Přijíždějí sem hlavně turisté ze západního Německa, Holandska a Británie, kteří na rozdíl od (třeba) Rusů nevyžadují pompéznost a křiklavost. Ačkoli je tu turistů fakt hodně, pláže a turistická střediska kapacitně stíhají. Ostrovní poloha a zákony EU přinášejí bezpečnost, takže největší problémy obvykle způsobují turisté, kteří se moc ožerou a pak hulákají.

Občas bývá trochu problém vyznat se v tom, do jakého letoviska je ten který zájezd. Jako destinace je v českých cestovkách totiž označován celý ostrov "Gran Canaria", často bez dalšího rozlišení. Je potřeba pečlivě hledat v popisu zájezdu, kam to vlastně je.

Největší turistické středisko Maspalomas na jihu ostrova je i na Španělsko velké. Vzniklo mezi plážemi Playa del Inglés (Angličanova pláž, východně) a Playa de Maspalomas na západě. Samotné Maspalomas tvoří kromě hotelů bary, diskotéky a restaurace. Mezi oběma plážemi je na malém výběžku do moře pouštní oblast s dunami Dunas de Maspalomas se světlým pouštním pískem, který postupně přechází v pláže. Duny jsou chráněná přírodní rezervace. Západní pobřeží oblasti se někdy nazývá Meloneras a je také obestavěné velkými hotely.

Klidnější středisko je Puerto de Mogán, dost malebné přístavní město na západním konci jižní části ostrova. Upravená pláž, uličky s apartnámy a turistická atrakce ve formě žluté ponorky (zajímavá expozice a výhledy pod vodu). Východně ležící blízké letovisko Taurito je poněkud uzavřené. Má tmavou písečnou pláž, kolem vyprahlé skály a uprostřed letoviska je jen předražený vodní park (28 €).

Dále na východ od Puerto de Mogán (zpět k Maspalomas) je letovisko Puerto Rico de Gran Canaria, což je v první řadě krásná pláž s přístavem obklopená luxusními hotely. Kilák na západ je další hezká pláž Playa de Amadores. Směrem na východ jsou u moře letoviska Los Caideros a Arguineguin. Pořád to je jihozápad ostrova mezi  Puerto de Mogán a Maspalomas.

Dál na východ od Maspalomas je pravděpodobně nejstarší turistické letovisko Gran Canarie, totiž San Agustín. Letoviskem Tarajalillo pak už letovisková oblast na východě končí (dál už je jenom dálnice, normální města a pak letiště).

Špatný nápad na válecí dovolenou není ani severní hlavní město Las Palmas. Přímo ve městě jsou dvě výborné pláže, ulice začínají hned za zvýšenou kolonádou.

las-palmas-gran-canaria-1207y-plaz
Pláž v Las Palmas.

V případě pláží je příjemné, že jako všude ve Španělsku nemůže pobřeží nikdo vlastnit. Takže byste se na všechny pláže měli dostat a nikdo by vás neměl vyhazovat s tím, že pláž patří nějakému hotelu.

Zajímavá místa Gran Canarie

 • vulkán Bandama - nejmladší sopka ostrova, 10 km jižně od Las Palmas, GPS 28.0317, -15.4551
 • městečko Teror - nejlépe dochovaná tradiční architektura, chrám přestavěný v 18. století. Nedělní trhy, okolo borové lesy.
 • městečko Firgas - vedle kostela mají na ulici potok s kaskádami, výše pak dlaždičkové obrazy. GPS 28.1072, -15.5628, sever ostrova
 • Cenobio Valerón - jeskyňky vysekané do skály, sídliště předkolumbovských obyvatel a archeologická lokalita. Dá se tam dojít asi 50 m pěšky do kopce od silnice. U severního pobřeží, GPS 28.1390, -15.6035.
 • město Arucas - docela hezké staré město, velký kostel Jana Křtitele s podobnými architektonickými prvky jako Sagrada Familia.
 • Jardin Botánico Vieira y Clavijo je prostě botancká zahrada. Na severním svahu pod obcí Monte Luz a v údolí. 2 vstupy, GPS 28.0653, -15.4599.
 • Puerto de las Nieves je milé pobřežní městečko na severozápadě ostrova. Přístav pro trajekty mířící na Tenerife. Hezké promenády, rybí restaurace.
 • Cactualdea Park - botanická zahrada zaměřená na kaktusy. Jedno ze západních údolí, GPS 27.9587, -15.7804.
 • Artenara - nejvýše položená obec, hodně jeskyň. Západní část ostrova, GPS 28.0204, -15.6469.
 • Caldera de Tejeda - severní, menší kaldera, hezké skály kolem vesnice Tejeda. V průsmyku Cruz de Tejeda je kamenný kříž označující střed ostrova Gran Canaria. Tejeda je jedna ze zdejších vesnic, ale turisticky zajímavá je celá oblast Tejeda.
 • Rogue Nublo, zajímavá čedičová skála v centrální části ostrova, vysoká asi 80 metrů (GPS 27.9697, -15.6121), asi šest kilometrů pěšky od nejvyššího místa Pico de las Nieves
 • Pico de las Nieves, nejvyšší bod ostrova Gran Canaria. Hezké výhledy, ale nic extra zajímavého, takže se to dá vynechat. Není tam tam ani nějaký vrchol, je to prostě okraj kaldery a nějaká zavřená hvězdárna. Někdy se název uvádí ve formě Pico del Pozo de las Nieves.
 • vesnice Fataga s dochovanou původní architekturou, kolem kaňon Fataga - hezké údolí s palmami vedoucí na jih z hlavní kaldery ostrova (Barranco de Fataga)

Fataga, Gran Canaria
Městečko Fataga

 • Mundo Aborigen je zvláštní expozice pod širým nebem, znázorňující běžný život původních obyvatel Guančů. Z expozice je zřejmé, že to nebyli žádní divoši, ale měli kulturu odvozující se pravděpodobně z antických základů. Mundo Aborigen je naučná stezka s asi stovkou soch v životní velikosti. V jižní části ostrova, GPS 27.8131, -15.5819, silnice GC-60.
 • Palmitos Park - malá zoo s delfináriem (kamarád Robo doporučuje), vstupné 29 €. Šou s delfíny, papoušky nebo dravými ptáky. Přes 40 druhů palem, 160 druhů kaktusů, přes 1500 druhů ptáků, motýlí dům. Jedno z jižních údolí, GPS 27.8342, -15.6165
 • Parque de los Crocodrilos je další malý areál, který má (spíše marnou) ambici být zoologickou zahradou. 300 krokodýlů, papoušci, další zvířata, ryby a kaktusy. GPS 27.8870, -15.4678. Jihovýchod ostrova u Los Corralillos. Hlavní atrakce jsou krokodýli, mláďata se dají hladit, ale jsou to svině kousavé.
 • Puerto de Mogán je docela známé letovisko na jihozápadě ostrova. Má fakt hezký přístav s kanály a mosty, pláž a okolní skály.
 • Fuente de los Azulejos je zvláštní namodralá skála s pramenem a s občasným vodopádem. Název se odvozuje od portugalských dlaždiček azulejos, jejichž barvu skála připomíná. Dá se tam dojet po silnici GC-200, GPS 27.9216, -15.7252 (bacha, na Googlu jsou souřadnice blbě). Jihozápad ostrova, střední výška. Namodralých skal je v okolí víc.
 • Ještě před deseti lety by se do soupisu zajímavostí na Gran Canarii daly uvést duny u Maspalomas, ale jak se Maspalomas stává turistickou megapolí, tak se písečné duny také dají vynechat. Ale je tam dobré dopravní spojení a duny vypadají fakt hezky. Písek je zdejšího sopečného původu, ale je světlý.

maspalomas-hel656-duny
Pohled na sever od moře, přes duny k hotelům

 • U Maspalomas je ještě zajímavý maják Faro de Maspalomas na nejjižnější špičce přítavu, který se dá považovat za ikonu ostrova.
 • Sioux City, pouťový areál Holiday World nebo akvapark u Maspalomas (Aqualand Maspalomas, vstupné 27 €) jsou jen další způsoby, jak z turistů tahat prachy. Trapárna.

Na mnoho z těchto míst pořádají cestovní kanceláře fakultativní výlety. Kromě toho pořádají různé plavby podél pobřeží.

Příroda a geografie

Gran Canaria má téměř kruhový tvar s průměrem asi 40 km. Uprostřed ostrova je sopka s nejvyšším vrcholem Pico de las Nieves na okraji kaldery. Ostrov v oceánu vyrostl přibližně před 15 milióny lety (ostrovy blíž Afriky jsou starší). Sopka je zvrásněna mnoha hlubokými údolími směřujícími na všechny strany k moři. Pobřeží má délku 236 km.

gran-canaria-1085y-kaldera
Pohled do kaldery ostrova Gran Canaria při běžném jarním počasí, takže do mlhy.

gran-canaria-hel673
Centrální oblast Gran Canarie v zimě.

gran-canaria-1090y-pico-de-las-nieves
Nivelační značka na nejvyšším vrcholu Pico de Las Nieves

gran-canaria-1095y-kaldera
Pohled do kaldery z vrcholu Pico de Las Nieves

Pokud byste se chtěli vydat na vrchol Pico de Las Nieves, počítejte s tím, že občas kvůli nepříznivému počasí mohou být uzavřeny silnice k němu vedoucí.

Podobně jako západní Kanárské ostrovy i Gran Canaria má v zásadě dvě rozdílná klimatická pásma. Na severních svazích vlhčí a poněkud chladnější počasí umožňuje růst borovicových lesů (vavřínové pralesy jsem tu ve skutečnosti neviděl, ačkoli se v literatuře uvádějí). Naopak na jihu je klima sušší, rostou tu spíš stepi a nízké křoviny.

Já osobně jsem porovnával ostrov Gran Canaria se západními ostrovy. Gran Canaria je na první pohled:

 • susší než západní ostrovy
 • ne tak strmá (i když kopce tu teda jsou)
 • více osídlená rozptýlenou zástavbou
 • rostliny jsou více navázány na přítomnost lidí - častější jsou stromořadí, invazní eukalypty, zahrady a sady
 • více zemědělských plantáží a skleníků (rajčata, banány, tabák)

Jinak to ale bylo hodně podobné jako na ostatních ostrovech. Borové lesy, sukulentová buš na jihu, sopečné půdy, spousta ptáků (občas nějací kanárci nebo papoušci ve městech v parku). Ani na Gran Canarii jsme nikde neviděli tekoucí potok nebo řeku - jednak jsou suché roky a jednak všechnu vodu jímají už v horách pro potřeby obyvatelstva a zemědělství. Z vodovodů pak teče směs horské vody a odsolené mořské, není to tak hrozné.

Ostrov Gran Canaria je protkán sítí turistických cest, které jsou atraktivní hlavně kvůli častým změnám rázu krajiny. Jak je prostředek ostrova bývalá sopečná krajina, občas cesty prochází kolem úžasných kráterů. Mikroklima se mění každou chvíli a s ním i vegetace.

gran-canaria-krajina-0342
Na Gran Canarii je hodně značených a udržovaných turistických cest

gran-canaria-krajina-2036
běžná vegetace v severní polovině ostrova

Zajímavou atrakcí může pro někoho být Cactualdea Park se sbírkou kaktusů z celého světa a velkými dracénami. Leží na západní straně ostrova. Park Palmitos Parque je už spíše turistická atrakce, asi 10km severně od Maspalomas s 1500 druhy ptáků, delfináriem, akvárii a tropickými rostlinami včetně orchideí. Trochu takový malý Loro Park ve verzi Gran Canaria.

Požáry na Gran Canarii

Velkým tématem na Gran Canarii jsou požáry borových lesů. Jakkoli chápu, že nikdo nechce, aby mu za chalupou každých pár let hořel oheň v lese, osobně se domnívám, že občasné požáry jsou pro kanárské borové lesy přirozená součást obnovy lesa. Mladé borovice nad 7 let věku běžný požár (to jest přízemní) v pohodě přežijí a potom znovu obrazí, takže na borový les nemá požár bezprostředně negativní vliv. Naopak po požárech lépe klíčí některá semena.

Na Kanárských ostrovech tento můj názor o prospěšnosti požárů ale populární není. Místní obyvatelé by asi byli nejraději, kdyby jehličí vůbec nehořelo. V centrální oblasti ostrova jsme projížděli velkými požářišti a domorodci, kteří nás tudy vezli, velmi nadávali na jakési žháře, kteří požáry tehdy údajně založili. Evidentně si neuvědomovali, že problém požárů není v tom, že by oheň někdo nedbalostí nebo záměrně zakládal, ale v tom, že suché jehličí hoří. V praxi by bylo lepší zakládat kontrolované požáry cíleně během chladnějších období, než se je v sušších letech zoufale snažit hasit a riskovat, že lesní požár přeskočí z přízemního do korunového. Jediný zdejší způsob prevence požárů je odvoz suchého jehličí na náklaďácích z lesa k moři (to jsme viděli na El Hierru) a úzkostlivý zákaz rozdělávání ohně. To ale nestačí.

V srpnu 2019 byl velký požár u vesnic Artenara a Tejeda a v lesích v okolí. I když se zpočátku zdálo, že požár uhasili, zase po několika dnech propuknul.

Turisté, kteří na Kanáry létají na dovolenou, typicky nejsou požáry nijak ovlivněni, protože se oheň drží v horách.

gran-canaria-1118y-les
Před dvěma lety spálený borovicový les.

gran-canaria-1138y-spaleny-les
Lesní požáry efektivně lesy čistí od hořlavého materiálu, borovice potom v pohodě obrazí.

gran-canaria-hel679
Zdejší svahy porůstá borovice Kanárská. Okraj hlavní Kaldery.

gran-canaria-1097y-pico-de-las-nieves
kupole hvězdárny u Pico de Las Nieves

Počasí na Gran Canarii

Las Palmas, max. teplota leden: 20.6°C, únor: 21°C, březen: 21.8°C, duben: 22.1°C, květen: 23.1°C, červen: 24.7°C, červenec: 26.5°C, srpen: 27.1°C, září: 27.1°C, říjen: 25.8°C, listopad: 23.8°C, prosinec: 21.8°C

Stejně jako na ostatních Kanárských ostrovech je i počasí na ostrově Gran Canaria velmi stabilní. Prší málo, slunce svítí téměř vždy a je příjemně teplé. Teploty se pohybují v rozmezí od 20 °C v zimě a 30 °C v létě. Na jižní straně ostrova je poněkud tepleji a víc tam svítí slunce, protože je to tam v závětří před pasáty, které hlavně na jaře ženou mraky ze severu k jihu. Chladný kanárský proud tekoucí od severu v létě ostrov příjemně ochlazuje. Moře si tedy zachová teplotu kolem 22 °C i v létě, což tedy není vždy nejteplejší koupačka, ale co už byste chtěli uprostřed Atlantiku.

Obzvláště překvapivě stabilní je počasí na severní špičce ostrova v hlavním městě Las Palmas. Spousta Evropanů, kteří nemají rádi výkyvy počasí (například českou zimu) se do Las Palmas stěhují buďto na půl roku nebo i na stálo. Když slyším, že tam je celý rok jaro, tak to je na jednu stranu klišé, na druhou stranu to z hlediska počasí je vlastně pravda.

Chladné dny se na Gran Canarii mohou vyskytnout na jaře (hlavně v březnu) a na podzim (kolem října). Noční teplota může nárazově klesnout třeba na 11 °C, občas prší. Na jaře se v horách často válí mraky (na místě jsem je vnímal spíš jako mlhu).

Další řídkou anomálií na Gran Canarii je letní východní vítr, který může přivát horký vzduch ze Sahary. V takových výjimečných dnech se teplota může dostat ke 40 °C, ale i to se dá díky klimatizaci a koupání v moři zvládnout.

Počasí Gran Canaria - další informace: klimatické průměry a tabulky.

Na Gran Canarii letecky

Přímý let na Gran Canarii trvá 5 hodin a 10 minut. Přímo létá jen Travel Service (Smartwings), s trochou štěstí lze levněji nakombinovat letenky s jedním přestupem v Británii, Španělsku nebo v Itálii.

Letiště Las Palmas de Gran Canaria (LPA) leží na východním pobřeží ostrova. Do hlavního Las Palmas města jezdí autobus číslo 60, přes den každou půlhodinu, stojí asi 3 eura, jede asi půl hodiny. Staví před letištěm relativně hodně daleko od haly a na sever. Kromě toho tam ještě častěji jezdí i číslo 1, ale to neznám. Jezdí i na druhou stranu do hlavního jižního letoviska Maspalomas (Faro). V noci jezdí linka číslo 5.

Mezi Kanárskými ostrovy létají letadla firmy Binter Canarias. Na Gran Canarii využívají jen to jedno hlavní letiště, takže přestupy jsou snadné. Podrobnosti mám na stránce o létání na Kanáry.

Na Gran Canarii je o hodinu méně než v Česku (a i než ve Španělsku). Časový posun tedy 1 hodina, mají stejný čas jako například Británie. Je dobré nezapomenout na to při plánování cesty (časy na letenkách se udávají v místním času).

Cestování po Gran Canarii

Hlavní dopravní tepnou je dálnice vedoucí podél pobřeží většiny ostrova. Propojuje sever (Las Palmas) s jihem (Maspalomas), ale vede i dál na západ - na jihozápadě až do Puerto de Mogán, na severozápadě až k přístavišti trajektů do Agaete (Puerto de Las Nieves). Jediné dálnicí nepropojené pobřeží tak zůstává pobřeží západní, ale to tolik nevadí. Díky dálnici se z Maspalomas do hlavního města na druhém konci ostrova dá dostat zhruba za půl hodiny autem a pomalým autobusem za méně než hodinu.

Autobusovou síť po celém ostrově provozují dvě autobusové společnosti:  Global a Guaguas. Global jezdí víc po ostrově, Guaguas v okolí Las Palmas. Obě společnosti mají spoustu linek a jak není ostrov velký, dá se dobře dostat téměř všude. Spojení jsme hledali jednoduše na cedulích na zastávkách. V Las Palmas je hlavní autobusová stanice San Telmo.

V obydlených oblastech jsme měli celkem problém se stopováním, protože na dálnici se nesmí a na menších silnicích není moc jasné, kam chceme jet. Jakmile jsme se ale dostali jen trochu do hor, stopovalo se výborně.

Cestování na ostatní Kanárské ostrovy probírám v kapitole o trajektech na Kanárech. Většina trajektů používá přístav v Las Palmas de Gran Canaria, pouze Fred Olsen končí s jednou linkou z Tenerife na severozápadním pobřeží v přístavu Agaete.

gran-canaria-1161y-aguimes
Pohled na městečko Aguimes na Gran Canarii

gran-canaria-1186y-telde
Ulice v komerční části města Telde.

gran-canaria-vega-san-mateo-1071
Kruhák na předměstí Vega de San Mateo.

gran-canaria-san-mateo.jpg
Výpadovka městečka Vega de San Mateo.

gran-canaria-krajina-2428
Běžná krajina severní poloviny Gran Canaria na jaře. Jižní polovina je vyprahlejší.

gran-canaria-3D-model
3D model ostrova Gran Canaria v muzeu Kryštofa Kolumba v Las Palmas

gran-canaria-krajina-0
severní část Gran Canarie je dost urbanizovaná

gran-canaria-hel601-presa-de-las-ninas
Presa de las Ninas, přehrada v jednom z jižních údolí. Přehrady jsou důležité pro zásobování vodou, které je na ostrově a hlavně v jeho jižní části obecně málo.

gran-canaria-hel669
menší obce na Gran Canarii si často zachovávají původní architekturu

Chcete-li se na Gran Canarii podívat, můžete si proklikat můj přehled nejvýhodnějších leteckých zájezdů na Gran Canaria. Pak tam mám filtry zájezdů na last minute na Gran Canaria a na letoviska Maspalomas a Playa del Inglés, protože tam je nejvíc levných hotelů.

Co zrovna píšu, by mělo být vidět na mé facebookové cestovací stránce.