Gran Canaria

Třetí největší ostrov Kanárských ostrovů se jmenuje Gran Canaria, což znamená velký kanárský ostrov. Nachází se uprostřed souostroví a patří k jeho východní části (spolu s ostrovy Lanzarote a Fuerteventurou). Je hustě osídlen 710 tisíci obyvateli. Ročně ostrov Gran Canaria navštíví asi 1,5 miliónu turistů.

Hlavní město Las Palmas - Pláže a letoviska - Příroda a geografie - Počasí na Gran Canarii - Letecky - Cestování po ostrově

gran-canaria-1176y-ingenio
Městečko Ingenio na Gran Canarii.

Gran Canaria se v českých textech občas chybně uvádí jako Grand Canaria, asi podle anglického slova grand (velký, významný). Skutečně tam není to d, takže nikoli Grand Canaria, ale Gran Canaria.

Hlavní město Las Palmas

Hlavní a největší město Gran Canarie je Las Palmas de Gran Canaria, což je zároveň hlavní město Kanárských ostrovů (na střídačku se Santa Cruz de Tenerife). Las Palmas Leží v severní špičce Gran Canarie. (Nepleťe si město Las Palmas s ostrovem La Palma.) Město Las Palmas je největším městem souostroví. Má koloniální minulost a už od svého založení v roce 1478 je důležitým přístavem pro lodě plující kolem afrického kontinentu.

las-palmas-gran-canaria-1202y-ulice
Některé větší ulice v Las Palmas mají příjemnou parkovou úpravu.

Další podrobnosti o Las Palmas.

Pláže a letoviska

Na pobřeží Gran Canarie je přibližně 160 pláží různých velikostí. Zatímco na severu mají pláže přirozeně černou barvu od sopečného písku, jižní pláže u velkých letovisek jsou zaváženy saharským světlým pískem.

Největší turistické středisko Maspalomas na jihu ostrova je i na Španělsko velké. Vzniklo mezi plážemi Playa del Inglés (Angličanova pláž, východně) a Playa de Maspalomas na západě. Samotné Maspalomas tvoří kromě hotelů bary, diskotéky a restaurace. Mezi oběma plážemi je na malém výběžku do moře pouštní oblast s dunami Dunas de Maspalomas se světlým pouštním pískem, který postupně přechází v pláže.

Klidnější středisko je Puerto de Mogan, dost malebné přístavní město na západním konci jižní části ostrova. Upravená pláž, uličky s apartnámy a turistická atrakce ve formě žluté ponorky (zajímavá expozice a výhledy pod vodu). Dál na východ je velká pláž Palya de Amadores a další pláže kolem Puerto Rico de Gran Canaria.

Kanárská letoviska jsou na turisty připravená snad nejlépe na světě. Přijíždějí sem hlavně turisté ze západního Německa, Holandska a Británie, kteří na rozdíl od (třeba) Rusů nevyžadují pompéznost a křiklavost. Ačkoli je tu turistů fakt hodně, pláže a turistická střediska kapacitně stíhají. Ostrovní poloha a zákony EU přinášejí bezpečnost, takže největší problémy obvykle způsobují turisté, kteří se moc ožerou a pak hulákají.

Špatný nápad na válecí dovolenou není ani hlavní město Las Palmas. Přímo ve městě jsou dvě výborné pláže, ulice začínají hned za zvýšenou kolonádou.

las-palmas-gran-canaria-1207y-plaz
Pláž v Las Palmas.

V případě pláží je příjemné, že jako všude ve Španělsku nemůže pobřeží nikdo vlastnit. Takže byste se na všechny pláže měli dostat a nikdo by vás neměl vyhazovat s tím, že pláž patří nějakému hotelu.

Příroda a geografie

Gran Canaria má téměř kruhový tvar s průměrem asi 40 km. Uprostřed ostrova je sopka s nejvyšším vrcholem Pico de las Nieves na okraji kaldery. Ostrov v oceánu vyrostl přibližně před 15 milióny lety (ostrovy blíž Afriky jsou starší). Sopka je zvrásněna mnoha hlubokými údolími směřujícími na všechny strany k moři. Pobřeží má délku 236 km.

gran-canaria-1085y-kaldera
Pohled do kaldery ostrova Gran Canaria při běžném jarním počasí, takže do mlhy.

gran-canaria-1090y-pico-de-las-nieves
Nivelační značka na nejvyšším vrcholu Pico de Las Nieves

gran-canaria-1095y-kaldera
Pohled do kaldery z vrcholu Pico de Las Nieves

Pokud byste se chtěli vydat na vrchol Pico de Las Nieves, počítejte s tím, že občas kvůli nepříznivému počasí mohou být uzavřeny silnice k němu vedoucí.

Podobně jako západní Kanárské ostrovy i Gran Canaria má v zásadě dvě rozdílná klimatická pásma. Na severních svazích vlhčí a poněkud chladnější počasí umožňuje růst borovicových lesů (vavřínové pralesy jsem tu ve skutečnosti neviděl, ačkoli se v literatuře uvádějí). Naopak na jihu je klima sušší, rostou tu spíš stepi a nízké křoviny.

Já osobně jsem porovnával ostrov Gran Canaria se západními ostrovy. Gran Canaria je na první pohled:

  • susší než západní ostrovy
  • ne tak strmá (i když kopce tu teda jsou)
  • více osídlená rozptýlenou zástavbou
  • rostliny jsou více navázány na přítomnost lidí - častější jsou stromořadí, invazní eukalypty, zahrady a sady
  • více zemědělských plantáží a skleníků (rajčata, banány, tabák)

Jinak to ale bylo hodně podobné jako na ostatních ostrovech. Borové lesy, sukulentová buš na jihu, sopečné půdy, spousta ptáků (občas nějací kanárci nebo papoušci ve městech v parku). Ani na Gran Canarii jsme nikde neviděli tekoucí potok nebo řeku - jednak jsou suché roky a jednak všechnu vodu jímají už v horách pro potřeby obyvatelstva a zemědělství. Z vodovodů pak teče směs horské vody a odsolené mořské, není to tak hrozné.

Ostrov Gran Canaria je protkán sítí turistických cest, které jsou atraktivní hlavně kvůli častým změnám rázu krajiny. Jak je prostředek ostrova bývalá sopečná krajina, občas cesty prochází kolem úžasných kráterů. Mikroklima se mění každou chvíli a s ním i vegetace.

Velkým tématem na Gran Canarii jsou požáry borových lesů. Jakkoli chápu, že nikdo nechce, aby mu za chalupou každých pár let hořel oheň v lese, osobně se domnívám, že občasné požáry jsou pro kanárské borové lesy přirozená součást obnovy lesa. I mladé borovice přes zhruba 7 let věku běžný požár v pohodě přežijí a potom obrazí. Na Kanárských ostrovech názor o prospěšnosti požárů ale populární není, místní obyvatelé by byli nejraději, kdyby jehličí vůbec nehořelo. V centrální oblasti ostrova jsme projížděli velkými požářišti a domorodci, kteří nás tudy vezli, velmi nadávali na jakési žháře, kteří požáry tehdy údajně založili.

gran-canaria-1097y-pico-de-las-nieves
kupole hvězdárny u Pico de Las Nieves

gran-canaria-1118y-les
Před dvěma lety spálený borovicový les.

gran-canaria-1138y-spaleny-les
Lesní požáry efektivně lesy čistí od hořlavého materiálu, borovice potom v pohodě obrazí.

Zajímavou atrakcí může pro někoho být Cactualdea Park se sbírkou kaktusů z celého světa a velkými dracénami. Leží na západní straně ostrova. Park Palmitos Parque je už spíše turistická atrakce, asi 10km severně od Maspalomas s 1500 druhy ptáků, delfináriem, akvárii a tropickými rostlinami včetně orchideí. Trochu takový malý Loro Park ve verzi Gran Canaria.

Počasí na Gran Canarii

Stejně jako na ostatních Kanárských ostrovech je i počasí na ostrově Gran Canaria velmi stabilní. Prší málo, slunce svítí téměř vždy a je příjemně teplé. Teploty se pohybují v rozmezí od 20 °C v zimě a 30 °C v létě. Na jižní straně ostrova je poněkud tepleji a víc tam svítí slunce, protože je to tam v závětří před pasáty, které hlavně na jaře ženou mraky ze severu k jihu. Chladný kanárský proud tekoucí od severu v létě ostrov příjemně ochlazuje. Moře si tedy zachová teplotu kolem 22 °C i v létě, což tedy není vždy nejteplejší koupačka, ale co už byste chtěli uprostřed Atlantiku.

Obzvláště překvapivě stabilní je počasí na severní špičce ostrova v hlavním městě Las Palmas. Spousta Evropanů, kteří nemají rádi výkyvy počasí (například českou zimu) se do Las Palmas stěhují buďto na půl roku nebo i na stálo. Když slyším, že tam je celý rok jaro, tak to je na jednu stranu klišé, na druhou stranu to z hlediska počasí je vlastně pravda.

Chladné dny se na Gran Canarii mohou vyskytnout na jaře (hlavně v březnu) a na podzim (kolem října). Noční teplota může nárazově klesnout třeba na 11 °C, občas prší. Na jaře se v horách často válí mraky (na místě jsem je vnímal spíš jako mlhu).

Další řídkou anomálií na Gran Canarii je letní východní vítr, který může přivát horký vzduch ze Sahary. V takových výjimečných dnech se teplota může dostat ke 40 °C, ale i to se dá díky klimatizaci a koupání v moři zvládnout.

Na Gran Canarii letecky

Přímý let na Gran Canarii trvá 5 hodin a 10 minut. Přímo létá jen Travel Service (Smartwings), s trochou štěstí lze levněji nakombinovat letenky s jedním přestupem v Británii, Španělsku nebo v Itálii.

Letiště Las Palmas de Gran Canaria (LPA) leží na východním pobřeží ostrova. Do hlavního Las Palmas města jezdí autobus číslo 60, přes den každou půlhodinu, stojí asi 3 eura, jede asi půl hodiny. Staví před letištěm relativně hodně daleko od haly a na sever. Kromě toho tam ještě častěji jezdí i číslo 1, ale to neznám. Jezdí i na druhou stranu do hlavního jižního letoviska Maspalomas (Faro). V noci jezdí linka číslo 5.

Mezi Kanárskými ostrovy létají letadla firmy Binter Canarias. Na Gran Canarii využívají jen to jedno hlavní letiště, takže přestupy jsou snadné. Podrobnosti mám na stránce o létání na Kanáry.

Na Gran Canarii je o hodinu méně než v Česku (a i než ve Španělsku). Časový posun tedy 1 hodina, mají stejný čas jako například Británie. Je dobré nezapomenout na to při plánování cesty (časy na letenkách se udávají v místním času).

Cestování po Gran Canarii

Hlavní dopravní tepnou je dálnice vedoucí podél pobřeží většiny ostrova. Propojuje sever (Las Palmas) s jihem (Maspalomas), ale vede i dál na západ - na jihozápadě až do Puerto de Mogán, na severozápadě až k přístavišti trajektů do Agaete (Puerto de Las Nieves). Jediné dálnicí nepropojené pobřeží tak zůstává pobřeží západní, ale to tolik nevadí. Díky dálnici se z Maspalomas do hlavního města na druhém konci ostrova dá dostat zhruba za půl hodiny autem a pomalým autobusem za méně než hodinu.

Autobusovou síť po celém ostrově provozují dvě autobusové společnosti:  Global a Guaguas. Global jezdí víc po ostrově, Guaguas v okolí Las Palmas. Obě společnosti mají spoustu linek a jak není ostrov velký, dá se dobře dostat téměř všude. Spojení jsme hledali jednoduše na cedulích na zastávkách. V Las Palmas je hlavní autobusová stanice San Telmo.

V obydlených oblastech jsme měli celkem problém se stopováním, protože na dálnici se nesmí a na menších silnicích není moc jasné, kam chceme jet. Jakmile jsme se ale dostali jen trochu do hor, stopovalo se výborně.

Cestování na ostatní Kanárské ostrovy probírám v kapitole o trajektech na Kanárech. Většina trajektů používá přístav v Las Palmas de Gran Canaria, pouze Fred Olsen končí s jednou linkou z Tenerife na severozápadním pobřeží v přístavu Agaete.

gran-canaria-1161y-aguimes
Pohled na městečko Aguimes na Gran Canarii

gran-canaria-1186y-telde
Ulice v komerční části města Telde.

gran-canaria-vega-san-mateo-1071
Kruhák na předměstí Vega de San Mateo.

gran-canaria-san-mateo.jpg
Výpadovka městečka Vega de San Mateo.