Trajekty mezi Kanárskými ostrovy

Trajekty jsou jedním ze dvou způsobů, jak se na Kanárských ostrovech dostat z ostrova na ostrov. Tím druhým způsobem je letadlo se společností Binter.

Trajekty jsou drahé - 3 dopravní společnosti - Nákup lístků - Najíždění do trajektu autem - Sedám si dozadu doprostřed - Hledání spojení a linky - Přístavy na jednotlivých ostrovech

Trajekty jsou drahé

Obecně platí, že přeprava osob na trajektech je drahá, na české koruny vyjde jedna cesta zhruba na tisícovku, i když jsou ostrovy od sebe blízko.

Místní obyvatelé (Canary Islands resident) mají výrazné slevy na cenu dopravy, ale ani kontinentální Španělé, ani Češi nemají šanci se na tyto slevy dostat.

Zatímco cena za osobu je vysoká (okolo 50 €), přeprava auta je levná (4 až 8 €).

3 dopravní společnosti

 • Navieras Armas
 • Fred Olsen
 •  Transmediterrana.

trajekt-0203y-armas
Červenobílá loď Armas kotví na Gomeře (v pozadí hora Teide na Tenerife)

trajekt-la-gomera-0199y-najezd
Trajekt Fred Olsen s typickou žlutou barvou. Auta před naloděním čekají, až vyjedou jiná auta z lodi.

Navieras Armas i Fred Olsen mají velké trajekty běžně přepravující kromě lidí i auta. Ačkoli mi červenobílé trajekty Armasu připadaly velké, Fred Olsen je má ještě větší a žluto-modré. Všichni dopravci jezdí po podobných trasách, uvádím to níže. Pokud jde o ceny, příliš se neliší, ale zhruba platí Fred Olsen > Armas > Transmediterrana. Naopak Transmediterrana má dražší dopravu aut.

Kromě zmíněných společností ještě mezi Lanzarote a Fuerteventurou jezdí společnost Lineas Romeo.

Nákup lístků

Existuje více přeprodejců lístků. Nejznámější jsou directferries.com, ale na můj vkus se špatně ovládají, takže já jsem nakupoval na webu aferry.com. To špatné ovládání spočívalo například v tom, že to vyžadovalo vyplnit předem značku auta z půjčovny, den narození a podobné věci. Při rezervaci přes Aferry nic z toho nebylo nutně vyžadováno a pokud ano, nakonec se ukázalo, že to nebylo povinné. Při kontrole lístků jsme zjistili, že většina těch formalit byla zbytečná. Podstatné je, zda jsme zaplatili.

Rezervované lístky se platí klasicky platební kartou přes internet.

Pokud nemůžete lístky rezervovat přes internet (jde to i prohlížečem na mobilu), daly by se lístky koupit v přístavu u okének jednotlivých dopravních společností.

Ceny se většinou v čase nemění. Chcete-li koupit lodní lístky moc dopředu, můžu se stát, že to nejde, protože lodní společnosti ještě nevyhlásily ceny.

Najíždění do trajektu autem

Na Kanárech se jezdí s autem do trajektu normálně, stejně jako všude na světě, ale kdo to nikdy nedělal, může občas nevědět.

Do přístavu se přijíždí na velké asfaltové seřadiště příslušné lodní společnosti. Prostě parkoviště s pruhy. Šipky většinou navigují na dvě různá parkoviště, jedno na Fred Olsen a druhé na Navieras Armas. Je tedy potřeba vědět, s kým jedete. Autem se zařadím za nějaké auto, vypnu motor a s vytištěným lodním lístkem (nebo aspoň s lístkem na mobilu) se jdu zeptat tamních chlapíků, jestli jsem tam správně. Jednou, když jsem přijel moc brzo (víc než hodinu) mě poslali pryč, že mám přijet až půl hodiny před odplutím. Pokud jsem tam správně, chlapík v reflexní vestě si lístek naskenuje nějakou svou čtečkou a mávne, jako že jsem tam správně. Při najíždění do trajektu celou dobu chlapíci ve vestách ukazují cestu a dávají rukou pokyny, takže není moc co splést. Autem dojedu na vyznačené místo, zabrzdím ruční brzdou, vystoupím, zamknu a jdu na horní palubu. To brždění ruční brzdou je důležité, aby auto při plavbě nepopojíždělo.

Sedám si dozadu doprostřed

Atlantický oceán umí mít drsné vlny a menší rychlejší lodě dokážou po vlnách pěkně skákat i s nákladem aut. Proto si při plavbě mezi Kanárskými ostrovy sedám vždycky co nejvíc dozadu a pokud možno i doprostřed. Podle mých zkušeností je dobré i sedět více uprostřed, ale hlavní je prostě sedět vzadu. Když jsem poprvé jel z Tenerife na Gomeru, sednul jsem si já blbec dopředu. Ze Středozemního moře z jiných cest jsem zvyklý, že tam je hezký výhled. Ale bylo mi neskutečně blbě.

Na palubě se dá sedět buďto u stolečků nebo v sedačkách, které poněkud připomínají sedadla z letadla. Je to pohodlné. Kafe v palubním bufetu stojí 1,30 €, takže normální španělská cena. Wifi myslím nemají, ale nejezdí se tak daleko od ostrovů, aby tam úplně chyběl mobilní signál.

trajekt-0478-sedacky
běžné sedačky na horní palubě.

trajekt-0477-sedacky-vepredu
Velmi pěkně vypadající sedadla v přední části paluby s výhledem byla volná, pravděpodobně protože tam nechtěl nikdo sedět. Tak moc to houpalo.

trajekt-0213y-zasuvka
Sedačky poblíž stěn paluby mají blízko k zásuvkám ve stěnách. Jinde zásuvky nejsou.

trajekt-0211y-pisoary
Trajekty na oceánu natolik houpají, že je velmi dobrý nápad dát tyč na držení i nad pisoáry.

trajekt-0479-zad
Na některých typech trajektů, myslím že se to týká hlavně Fred Olsen, se dá vyjít na zadní otevřenou palubu. Většina lidí cestuje uvnitř, hlavně kvůli větru.

Hledání spojení a linky

Na hledání spojení používám většinou výše zmíněný web aferry.com. Když jsme plánovali cestu po různých ostrovech, dost jsem se s linkami seznámil, takže jsem je schopen vypsat. Pokud uvádím ceny, jde o cenu za osobu z léta 2018 nebo ze zimy 2019.

Tenerife / Los Cristianos - La Gomera / San Sebastian - La Palma. Jezdí Fred Olsen i Navieras Armas (49 €) jednou nebo dvakrát denně každým směrem. Staví se vždy na La Gomeře. Los Cristianos je přístav na jihozápadě ostrova Tenerife. San Sebastian de La Gomera je hlavní přístav na Gomeře.

Kratší linka jen z Tenerife / Los Cristianos - La Gomera, 34 € až 36 €, čas 0:50, která potom pokračuje do dalších menších přístavů na jihu Gomery (např. do Valle Gran Rey).

Tenerife / Los Cristianos - El Hierro / Valverde. Operuje jen Navieras Armas, pravděpodobně denně, 52 €. Jediný pravidelný trajekt, který jezdí na El Hierro. Nezastavuje na Gomeře.

Tenerife / Santa Cruz de Tenerife - Gran Canaria / Agaete. Operuje Fred Olsen (44 €). Asi denně. Čas 1:20. Santa Cruz de Tenerife je východní přístav na Tenerife.

Tenerife / Santa Cruz de Tenerife - Gran Canaria / Las Palmas. Operuje Navieras Armas (37 €) a Transmediterranea (29 €). Dlka plavby 2:50, asi denně.

La Palma - Gran Canaria / Las Palmas. Navieras Armas, 91 €, čas 10:35, dvakrát týdně. Stejnou trasu možná jezdí i Transmeterranea v rámci delší cesty se zastávkou na Tenerife jako linku Lanzarote - Gran Canaria / Las Palmas - Tenerife / Santa Cruz de Tenerife - La Palma. Jednou nebo dvakrát týdně (většinou ve čtvrtek nebo v pátek).

Gran Canaria / Las Palmas - Fuerteventura / Morro Jable. Fred Olsen. 51 €, čas 2:00, asi třikrát týdně

Gran Canaria / Las Palmas - Fuerteventura / Puerto Rosario. Navieras Armas, 38 € nebo 49 €, asi denně, čas 6:00 (jede děsně dlouho, nevím proč). Pravděpodobně cestou staví v Morro Jable na jihu Fuerteventury.

Fuerteventura / Puerto Rosario - Lanzarote / Arrecife. Navieras Armas i Fred Olsen, 30 € za pěšáka, ale jezdí asi jenom v sobotu. Společnost Lineas Romero jezdí ve středu a občas jen za 17 €.

Fuerteventura / Corralejo - Lanzarote / Playa Blanca. Krátká trasa ze špičky jednho ostrova na špičku druhého ostrova. Kromě velkých trajektů, které tuto trasu mají pravděpodobně jenom uvnitř předchozí zmíněné linky (Fred Olsen i Navieras chtějí 25 € za pěší osobu, pouze sobota), na této trase operuje společnost Líneas Romeo, která chce 28 €. Jezdí 4x denně, první v 9.30, poslední v 16.30.

Fuerteventura / Puerto Rosario - La Palma (velmi západní ostrov). Transmediteranea, pouze v sobotu, 38 €.

Lanzarote / Arrecife - Gran Canaria / Las Palmas. Několikrát týdně, 66 €, všechny 3 společnosti.

Další, tedy menší linky nebo podtrasy zmíněných linek, jsem nehledal. Některé linky mi mohly ujít (ale ne ty hlavní).

Trajekty z pevniny ze Španělska začínají na 360 € na osobu, což mi přijde úplně nesmyslná cena. Mnohem lepší je na ostrovech si půjčit auto.

Zdá se, že neexistuje žádné lodní spojení mezi Marokem a Kanárskými ostrovy. Dává to smysl, marocké oblasti poblíž Kanárů jsou liduprázdné. Osídlené části Maroka jsou pak srovnatelně daleko jako Španělsko. Mezi Las Palmas a Casablankou existuje přímé letecké spojení provozované Royal Air Maroc, ale letenky jsou podobně drahé jako do ČR.

Přístavy na jednotlivých ostrovech

Tenerife:

 • Los Cristianos na západě - obsluhuje 3 západní ostrovy La Gomera, La Palma, El Hierro
 • Santa Cruz de Tenerife na východě (hlavní město)

Gomera: San Sebastian de La Gomera

El Hierro: Valverde

La Palma: Santa Cruz de La Palma (nikoli Las Palmas)

Gran Canaria:

 • Las Palmas na severovýchodě (hlavní město)
 • Agaete na severozápadě

Fuerteventura:

 • Morro Jable na jihu
 • Puerto del Rosario - hlavní město na východě
 • Corralejo - severní špička Fuerteventury

Lanzarote:

 • Playa Blanca - jižní špička
 • Arrecife - hlavní město na jihovýchodě

trajekt-0206y-la-gomera
San Sebastian de La Gomera z trajektu

teide-tenerife-trajekt-0346
V dálce je z trajektu vidět hora Teide, nejvyšší vrchol Španělska.