Los Cristianos

Los Cristianos s pláží Playa de las Américas leží v nejjižnější části ostrova Tenerife na Kanárských ostrovech. Hlavní důvod, proč se do Los Cristianos dostávají turisté, je ten, že jsou tu někde ubytovaní. Ale i krom toho jsou důvody, proč se do Los Cristianos podívat:

  • trajektový přístav s linkami na sousední ostrovy La Palma, La Gomera a El Hierro
  • pláže Playa de las Américas, playa de las Vistas, městská Playa de Los Cristianos nebo menší Playa Los Callados
  • spousta obchůdků, hospod a půjčoven čehokoliv
  • dobré autobusové spojení do jiných částí Tenerife
  • hodně hotelů, barů, diskoték a klubů, čemuž nerozumím, ale jsou lidé, kteří to vyhledávají
  • velké golfové hřiště
  • malá sopka Montaňa de Cayofita přímo nad městem
  • akvapark Siam Park asi 2 km od centra Los Cristianos na sever
  • letiště Tenerife South, na které létají spoje z Prahy, asi 12 km na východ po dálnici od Los Cristianos

V první řadě je oblast kolem Los Cristianos turistickou a zábavní oblastí s vysokou koncentrací německých a skandinávských turistů, kteří nepotřebují klid ani přírodu, ale hodně masových atrakcí a klid hotelového pokoje.

Počasí v Los Cristianos

Jako všude na Kanárech, je v Los Cristianos hezky po celý rok. Los Cristiano a přilehlé oblasti mají ale specifikum v tom, že je oproti zbytku Tenerife relativně sucho, méně větru a nízké oblačnosti. Jde tedy o slunečný cíp Tenerife. V důsledku malého množství srážek a sklonu svahů na jih je půda v okolí Los Cristianos celoročně vyprahlá a z mnoha pohledů vypadá prostě jako poušť.

Los Cristianos, Tenerife, max. teplota leden: 21.1°C, únor: 21.1°C, březen: 22.2°C, duben: 22.2°C, květen: 22.8°C, červen: 23.9°C, červenec: 26.1°C, srpen: 27.2°C, září: 27.2°C, říjen: 26.1°C, listopad: 23.9°C, prosinec: 22.2°C

Nevyšší denní teploty jsou v Los Cristianos celoročně vysoké.

Los Cristianos, Tenerife, teplota moře leden: 20°C, únor: 19°C, březen: 19°C, duben: 20°C, květen: 20°C, červen: 21°C, červenec: 22°C, srpen: 23°C, září: 24°C, říjen: 24°C, listopad: 22°C, prosinec: 21°C

Přestože kolem Kanárských ostrovů teče od severu chladný oceánský proud, teplota vody je na koupání vhodná v podstatě celoročně.

Další podrobnosti o počasí na Tenerife.

Playa de las Américas

Největší pláží u Los Cristianos je Playa de las Américas, tedy v překladu pláž Američanů. Leží od centra Los Crisitanos na západ, za malým mysem. Formálně vzato neleží v Los Cristianos a má svou vlastní obec, ale obě tyto obce jsou zástavbou natolik propojeny, že si nelze všimnout, kdy jste ve které. U Playa de las Américas jsou soustředěny největší hotely. Zpravidla to jsou obrovské ohrazené objekty s vlastními obchody, parky a bazény.

Samotná pláž Playa de las Américas je prostě velká pláž od severu k jihu. Leží v malém zálivu vykousnutém na východ. Má hezkou promenádu. Jde o jednu z velkých pláží Tenerife, na kterou čas od času přivezou lodí písek ze Sahary, a tak má plážový písek na některých místech světlou barvu, nikoli přirozeně černou barvu sopečného písku, jako mají jiné pláže na Tenerife.

Obcí Playa de las Américas hotelová oblast nekončí. Táhne se dál na sever, kde se jmenuje costa Adeje.

Siam Park

Akvapark Siam Park má velmi dobrý marketing a velmi drahé vstupné (obvykle 35 € na den). Akvapark je rozlehlý a je v něm hodně vodních atrakcí, ale normálně se na každou z atrakcí stojí dlouhé fronty, což brutálně žere čas. Kromě základního vstupného existují placené náramky na předbíhání front, ale ty jsou také omezené. Dávat spoustu peněz za to, abych mohl stát ve frontách a pak se mohl chvíli vozit na vlnách a tobogánech, mi nedává moc smysl. Na Tenerife i v oblasti Los Cristianos jsou další akvaparky, které jsou levnější a kde jsou fronty kratší. Siam Park má stejného provozovatele jako Loro Park na severní straně Tenerife. Dohromady se na lístku dá ušetřit 10 € (oba stojí 35 €, dohromady jen 60 €), ale doporučuji jenom Loro Park.

Doprava v Los Cristianos

Los Cristianos obsluhují lokální i celoostrovní autobusové linky. Hlavní autobusové nádraží se jmenuje Los Cristianos (T) a nachází se v okolí hlavního velkého kruháku (GPS 28.0543, -16.7122), asi půl kilometru od moře. V oblasti Playa de las Américas se hlavní zastávka jmenuje Zentral. Na letiště Tenerife Sur jezdí ze všech zastávek lokální linka číslo 451, ale je potřeba dávat pozor na směr (na druhou stranu jede do Costa Adeje). Další spoj na totéž letiště je 711.

Kolem Los Cristianos vede hlavní ostrovní dálnice se všemi parametry evropských dálnic. Mýto se neplatí.

tenerife-0005-los-cristianos
Tohle je jediná fotka, kterou z Los Cristianos nyní mám, protože je foťákem z trajektu. Fotil jsem během svého pobytu na iPhone, který mi následně na El Hierru shořel a já vůl neměl zálohu. Kdybyste někdo měli fotky Los Cristianos a chtěli mi je pro tento web poskytnout, budu moc rád.