Ostrov El Hierro

Nejzápadnějším ostrovem Kanárských ostrovů je El Hierro. Ze sedmi významných ostrovů je nejmenší. Kvůli malé rozloze 278 km2 je také nazýván "La Isla Chiquita" (ostrov Holčička) nebo prostě malý ostrov. 10 tisíc obyvatel, hlavní "město" Valverde. Patří do provincie Tenerife a samozřejmě pod Španělsko, EU. Nejvyšší vrchol 1501 m n.m.

Protože na El Hierro nelétají mezinárodní letadla, je El Hierro turisticky velmi klidný. Jezdí sem jen ti, koho to tu opravdu zajímá. Na El Hierro se dá dostat:

  • buďto letadlem z Tenerife a Gran Canaria (typicky s Binter Canarias),
  • nebo trajektem z Tenerife (z Los Cristianos jezdí společnost Armas).

Nejlevnější jednosměrný trajekt i letenka jsou docela drahé (něco přes tisíc korun), takže fakt nic pro masové turisty otáčející každou korunu. Také nabídka ubytování je slabší a ceny jsou přibližně o 50 % výš než je kanárský průměr. Na druhou stranu absence masové turistiky dělá z El Hierra perlu souostroví. Prudké svahy, zajímavá čistá příroda, milí lidé a příjemné počasí zaručují, že se tu musí líbit skoro každému.

Hory a příroda

Geologicky je El Hierro ostrov z Kanárských ostrovů nejmladší. Před jedním miliónem let se ostrov vyzdvihnul jako sopka z atlantické oceánské kůry.  Důležitá událost se odehrála před 50 tisíci lety, kdy se severní část ostrova po zemětřesení odlomila a sesunula do moře. Vzniknul tak dnešní tvar kaldery a velký severní záliv, dnes nazývaný El Golfo. Je naprosto typický pro El Hierro.

el-hierro-0728-kaldera
El Golfo ze západu.

El Hierro je jedním z nejstrmějších ostrovů na světě. Zdejší lidé říkají, že je vůbec nejstrmější, ale záleží na tom, jak se to počítá. Něco podobného o svém ostrovu tvrdí obyvatelé nedaleké La Palmy.

Protože je ostrov El Hierro vulkanicky mladý, na mnoha místech se dají najít relativně mladé lávové výlevy. Dají se poznat podle černé barvy a podle toho, že na nich nic moc nechce růst.

el-hierro-0953y-lavovy-proud
Moderní lávový proud stékal relativně nedávno (desítky let) po svahu kaldery směrem k zálivu El Golfo.

el-hierro-0905y
Vrcholová oblast od kaldery na jih porostlá skoro eurosibiřskou vegetací.

Během výletu po El Hierru nás zaujala vrcholová část jižně od kaldery, od San Anders dál na jih. Je to tady už docela vysoko (kolem 1400 metrů nad mořem), takže chladnější klima, ale jinak docela rovina. Viděli jsme tu něco, co se podobalo evropským horským loukám. Jak se louky střídaly s pastvinami (ovce, koně, krávy), vypadalo to chvílemi, že jsme někde ve Skotsku nebo možná i na Slovensku. Kytky jako u nás nebo v Itálii - zvonky, rdesno, lipnice, sléz, pomněnky, cypřišové aleje apod. Krajina je hodně formovaná člověkem, očekávám, že sem spoustu kytek zavlekli zemědělci.

el-hierro-0914y-vrchol
Políčka jsou oddělena kamennými zídkami.

el-hierro-0928y
Dolík, ze kterého vystupuje mlha, je ve skutečnosti kaldera padající kilometr a půl k moři. Nahoře je porostlá vavřínovým lesem.

el-hierro-0919y-hadince
Kolem kvalitních silnic ve vrcholové části El Hierra rostou modré hadince, pravděpodobně stejný druh, jako u nás.

el-hierro-0920y-borovice
Borovice kanárské vysázené do aleje mezi pastvinami.

el-hierro-0931y-prales
Vřesovce na horním okraji svahu kaldery, v podrostu bíle kvete Perikalis, dole pomněnky.

el-hierro-0934y-kaldera-prales
Severní svah padající prudce k moři je porostlý vavřínovým pralesem. Běžné květnové počasí s orografickou oblačností.

el-hierro-0943y-kaldera-lavovy-proud
Skrze mrak je občas vidět spodek kaldery, čili okolí obce Frontera. Ve spodní části fotky opět Perikalis.

el-hierro-0947y-lavovy-proud
Části lávových proudů už jsou pomalu osidlovány pionýrskými dřevinami.

el-hierro-0972y-kaldera
Pohled asi z poloviny výšky kaldery na obec Frontera. Nepříliš rozeznatelný je kostelík na vysokém hnědém kopečku.

el-hierro-0997y-frontera

Doprava na ostrov a po ostrově El Hierro

Letiště a trajektový přístav na El Hierro leží na severovýchodě, kousek od hlavního města (či spíše hlavní vesnice) Valverde. Přístav je trochu víc na jih, jmenuje se Puerto de La Estaca a trajekty na něj jezdí většinou jednou denně z Los Cristianos na Tenerife. Kdo nemá vlastní auto, z přístavu se do Valverde může dostat taxíkem, stopem nebo i pěšky, ale je to dost do kopce (že je El Hierro nejstrmější ostrov na světě, už jsem zmínil) a docela daleko: 4 nebo 5 km od Valverde. Autobus do přístavu jsem nenašel, ale možná jsem jenom blbě hledal.

Letiště se jmenuje obligáně Aeropuerto de El Hierro a má kód VDE. Leží mezi vesnicemi La Caleta (na jihu) a Tamaguste (na severu), v podstatě pod Valverde (vysoko, na západě). Na letiště jezdí z Valverde autobus číslo 10, případně číslo 6 do výše zmíněných vesnic, odkud se to dá dojít i pěšky. Jezdí až šestkrát denně a ke každému spoji.

Podrobné jízdní řády se dají dohledat na stránkách dopravní firmy Transhierro, ale dost se to mění, takže tu nemám podrobnější informace. Obecné informace o cestování po Kanárských ostrovech mám na stránce o dopravě, o létání na Kanárech, o trajektech a spousta informací je v odkazech.

cestovani-el-hierro-0899y-jizdni-rady
Nečitelný obrázek poloviny jízdních řádů na ostrově El Hierro. Většina vyráží z Valverde, jezdí párkrát denně a propojuje všechna obydlená místa.

Při cestování autem po El Hierru není třeba čekat žádný zádrhel. Půjčovny mají kanceláře u letiště (a pravděpodobně i u přístavu, ale tím si nejsem jistý). Auto si lze přivézt i trajektem (podle toho, kolik aut vyjíždělo z našeho trajektu, soudím, že si sem vozí auto skoro každý, kdo trajektem jede). Cesty jsou udržované a dobré, občas samozřejmě trochu víc do kopce. Provoz je malý a řidiči ohleduplní. Přístup do hluboké oblasti zálivu dnes zařizuje dlouhý silniční tunel prokopaný ve východní stěně kaldery.

Po El Hierru se nám výborně cestovalo kombinací autobusů a stopování. Za jediný den nám během výletu zastavilo osm aut. Dvakrát se nám stalo, že nás dovezli dál, než sami jeli, prostě stopařská klasika.

Zajímavá místa k návštěvě

Centro Vulcanológico v obci La Restinga. Dva výstavní sály. Jeden popisuje vznik vulkánů. Pak se jde přes skutečné lávové pole do druhého sálu, kde se na velkých obrazovkách ukazuje, jak to vypadalo v roce 2011 při poslední erupci.

Centro de Interpretación de la Reserva de la Biosfera. Kulturní centrum v obci isora. Ekologické středisko se soustředí na udržitelnou budoucnost, zejména čisté energie, což je na ostrově velké téma. Fotky a plány včetně rozestavěných projektů. Hlavně je tam popsaná větrně - vodní elektrárna poblíž Valverde, asi přečerpávačka.

Casa de las Quinteras Centro Etnográfico, asi nejlepší muzeum ve Valverde. V několika malých kamenných domech ukazují někdejší zemědělský život a kovárnu. Tradiční oděvy, keramika, prostě dobré etnografické muzeum.

Centro de Interpretación Geológica je kulturní centrum ve vesnici El Pinar. Je to malá exhibice geologie ostrova s ukázkami sopečných hornin.

Samotné hlavní město Valverde je zvláštním shlukem domů bez nějakého konkrétního centra. Jako nejvýznamnější bod mi přišla křižovatka silnic s benzínkou.

Ubytování

Protože na El Hierru není běžná masová turistika, řešili jsme to přes AirBnB. Ani Booking.com, jindy dostatečný zdroj ubytování, na El Hierru na poslední chvíli moc nepomáhal, všechno bylo plné. (Obecné informace o ubytování na Kanárech.)

Subjektivně mám pocit, že na El Hierru je nejvíc ubytování koncentrováno v oblasti zálivu (El Golfo, konkrétně Frontera). Překvapivě málo v okolí Valverde. My jsme bydleli ve vesničce La Caleta kousek od letiště, která se nám moc líbila. V La Caletě sice chybí prodejna potravin, ale je tu rybí restaurace a moc fajn koupání. Velká část svých podmořských fotek jsem udělal právě v La Caletě. Kromě koupání v moři se dá volně koupat i v přímořských bazénech, které jsou tu na břehu postavené. V době naší návštěvy se tu sice něco natáčelo a jeden bazén se opravoval, ale do ostatních bazénů jsme v pohodě mohli.

el-hierro-0840-caleta
Volně přístupné přímořské bazény v La Caleta se plní mořskou vodou.

el-hierro-0771-caleta
Hory nad vesničkou La Caleta jsou jenom první pás, ostrov El Hierro je mnohem vyšší.

more-el-hierro-0787
Rybičky v Atlantském oceánu u La Caleta.

el-hierro-0999y-frontera
Frontera, městečko v zálivu El Golfo s největší koncentrací ubytovacích kapacit na El Hierru.

Historické poznámky

Antické období - přišli první osadníci, pravděpodobně ze Severní Afriky. Z jejich jazyka pochází název ostrova. V antickém období byly Kanárské ostrovy známé.

1341 - ostrov znovu objevil Rodriguez Martin

1402 - obsazení ostrova pro Kastílii zařídil Jean de Béthencourt. Asi to bylo formální obsazení, protože španělská (kastilská) hegemonie na Kanárských ostrovech fungovala až od 16. století.

Protože slovo hierro znamená španělsky "železo", do ostatních jazyků se  ostrov dostal pod názvem železo, tedy například Ferro do portugalštiny, Insula Ferri do latiny. Se železem ale ve španělštině nemá název ostrova nic společného, stejná psaná podoba vznikla náhodou před ustálením španělského pravopisu.

Ostrov El Hierro byl velmi dlouho nejzápadnějším známým pevným bodem v oceánu, proto se od antických časů používal jako základ souřadného systému zeměpisné délky, aby nemuseli mít zápornou zeměpisnou délku. Ještě roku 1634 stanovil francouzský král tento ostrov (Ferro) jako nultý poledník, což prý Francouzům vydrželo až do roku 1792, kdy nulu přemístili do Paříže (teprve 1884 vyhrál Greenwich). Na El Hierru je totiž nejzápadnější bod Španělska. (Paradoxně není ani nejzápadnější bod Evropy, ani Afriky. Geologicky totiž El Hierro nepatří do Evropy, ale do Afriky, ale ta má ještě západnější bod na Kapverdách.)

kanary-prystici-strom-1039
Symbolem kanárských ostrovů je strom, ze kterého kape voda. Zde vyfocený na dlaždičce ve Valverde.

Svátky

La Bajada de La Virgin de Los Reyes - první červencovou sobotu se slaví svátek, ale jen jednou za 4 roky, další by měla být 2021. Obvykle začíná v Ermita de Los Reyes velmi brzo ráno kolem východu slunce. Jde o náboženskou slavnost, ale s masivní účastí.