Valle Gran Rey na La Gomeře

Valle Gran Rey městečko na konci hlubokého údolí táhnoucím se po jihozápadním svahu ostrova La Gomera k jihu. V údolí je pár vesnic a další zástavba je u moře. Jezdí sem trajekty z Tenerife (přes San Sebastián), takže to tady není tak úplně turisticky chcíplé jako jinde na Gomeře (více o trajektech).

Dole u moře jsou ve Valle Gran Rey príma pláže.

Můj celkový dojem z Valle Gran Rey byl venkovský. Protože jsou kopce bezprostředně kolem moře holé, asi by to tady nebylo moc na procházky po horách. Kdyby se vyjelo nahoru do centrální oblasti La Gomery, tak to jo, ale to je docela daleko a bez auta nebo čekání na autobus to nejde. Takže je to tady spíš na procházky pro důchodce a užívání si bezmračného počasí, které drží celý rok, i na jaře, kdy je jinak zbytek Gomery schován v orografických mracích. Ostatně proto jsme sem jeli i my: chtěli jsme se ohřát na sluníčku, zatímco nahoře v gomerských pralesích byla mlha a déšť.

valle-gran-rey-la-gomera-0068y
Nahoře v údolí jsou k vidění častá terasovitá políčka. Kromě toho, že se lidem asi lépe obdělávají, si myslím, že částečně vznikala přirozeně různou erozí různě tvrdých vrstvev ztuhlé lávy.

valle-gran-rey-la-gomera-0071y
Z vyhlídky v horní části údolí Valle Gran Rey jsou vidět různé vesnice. Tohle je asi El REtamal nebo La vizcaina.

Do Valle Gran Rey vede jediná silnice z centrální části Gomery. Pokud chcete jet někam jinam, musíte do kopce. Do San Sebastiánu i na letiště se jezdí přes střed ostrova, cesta autem trvá asi 60 minut.

valle-gran-rey-la-gomera-0073y-ulicka
Dole u moře jsou různě pojemnované aglomerace. Ta nejzápadnější se jmenuje prostě Playa (pláž) a je tvořena pravoúhlými uličkami rekreačních domů.

valle-gran-rey-la-gomera-0092y
Skupinka domů La Calera focená od moře. Jak je vidět, v okolí je v podstatě poušť. Vegetace začíná až výše, kolem 300 metrů nad mořem.

valle-gran-rey-la-gomera-0095y-socha-homenaje-a-hautacuperche
Pomník povstání Guančů potlačený Španěly roku 1488. Bere se to jako definitivní ovládnutí ostrova Španělskem.

valle-gran-rey-la-gomera-0096y-homenaje-a-hautacuperche
Popisek pomníku Guančům.

valle-gran-rey-la-gomera-0099y-bazen
Bazén jednoho z typických zdejších hotelů, kousek od přístavu. Foceno přes plot :-).

valle-gran-rey-la-gomera-0101y-plaz
Jedna z pláží ve Valle Gran Rey. Písek je samozřejmě tmavý, protože sopečný.

valle-gran-rey-la-gomera-0107y-profil
Snažili jsme se zastavovat na všech vyhlídkách, ale na Mirador de la Curva del Queso nás upoutaly hlavně velké silniční zářezy do červené sopečné horniny.

valle-gran-rey-la-gomera-0284
Pobřežní cesta. V tomhle úseku zrovna není žádná pláž, jinak je tam pláží docela dost. Na mnoha místech jsou sice drobné útesy, ale to je naopak příležitost pro pozorování atlantické fauny.

Z koupání u Valle Gran Rey pochází asi polovina fotek, které jsme udělali pod mořem.