San Sebastián de La Gomera
Malé hlavní město malého ostrova La Gomera leží na jeho východním pobřeží. Do San Sebastiánu připlouvají trajekty z Los Cristianos na Tenerife, což je pro místní obyvatele asi to nejdůležitější. Na ostrově La Gomera neexistuje žádný velký průmysl, turistů je spíše málo a velikost pláží je omezená.
San Sebastián je v první řadě malebné staré městečko.
Samotný San Sebastian má jen necelých 9 tisíc obyvatel, i tak je ale rozhodně největším městem na ostrově 22 tisíci obyvateli. Město je staré a je organizované jednoduchou pravoúhlou šablonou. Nad šachovnicovým starším městem pak vyrostly další uličky na svazích okolních kopců.
Věž Torre del Conde
Hlavní a vlastně jedinou historickou památkou San Sebastiánu je stará obranná věž Torre del Conde. Stojí uprostřed velkého trávníku. Původně bývala součástí většího opevnění přístavního města, jehož historie sahá až do 15. století. San Sebastián se pyšní tím, že odsud vyplouval Kryštof Kolumbus na svou první americkou objevnou výpravu. Už v té době opevnění přístavu údajně stálo. Španělská koruna zde měla svou kolonii (či spíše v té době vojenskou základnu určenou k dobytí celého kanárského souostroví).
Věž Torre del Conde je otevřená denně od devíti do šesti do večera s dlouhou polední přestávkou.
Dalšími památkami jsou dva kostely. Větší kostel Iglesia De La Asunción a starší a významnější kostel Ermita de San Sebastian.
Ubytování
Ubytování v San Sebastiánu nabízí jen pár hotelů, hotýlků a soukromníků. Po městě je asi dvanáct skutečných hotelů s recepcí a všemi náležitostmi, ale jsou drahé (kolem 1500 za pokoj na noc). My jsme bydleli přes AirBnb v západní čtvrti kousek od města za velkým kruhákem. Žádný hostel jsem nezaznamenal. Ačkoli je San Sebastián roztažený po nejbližších kopcích, všude je vlastně blízko.
Jediná pláž, která v San Sebastiánu stojí za řeč, je východní Playa de la Cueva, od přístavu za skálou. Má černý písek a docela velké vlny. V době naší návštěvy na pláži probíhaly stavební úpravy (ochranná zeď), takže se úroveň snad bude zlepšovat. Turisté ale na Gomeru obvykle nejezdí ležet na pláži, takže na ní bude pravděpodobně volno po celý rok.
Přes San Sebastián de La Gomera jezdí trajekty z Tenerife na La Palmu, ale staví tu i samostatná linka z Tenerife na La Gomeru, která dál pokračuje do Valle Gran Rey. Podrobnosti mám na stránce o trajektech na Kanárech.
San Sebastián ráno, fotka z trajektu.
Nejbližší letiště k Santiágu je docela daleko a musí se k němu přes kopec. Leží poblíž Playa de Santiago na jižní straně ostrova. Cesta autem tam trvá asi 40 minut a musí se přes střední horskou část ostrova.
Autobusy staví v Santiágu na hlavním autobusovém nádraží (Estaciín de Guaguas, GPS 28.0916, -17.1138 ) u velkého kruháku, jihozápadně od města. Autobusové linky ze San Sebastiánu jezdí tyto:
- 1 San Sebastián - Valle Gran Rey 5x denně
- 2 San Sebastián - Hermigua - Agulo - Vallehermoso 5x denně
- 3 San Sebastián - Playa Santiago - Alajero 6x denně
- 7 San Sebastián - letiště, jezdí 1 hodinu 40 minut před odletem
Půjčení auta je možné v několika půjčovnách, největší je Cicar. Na La Gomeře má kancelář na letišti a zde v San Sebastiánu. My jsme si auto přivezli trajektem z Tenerife, protože jsme se tam pak zase vraceli.
Plakát na půjčení kola v přístavu San Sebastiánu. Při půjčení delším než týden
vychází na 8 euro na den, což mi ale přijde stále dost drahé.
Nabídka kol na půjčení na San Sebastiánu.
San Sebastián de La Gomera z nejbližšího miradoru, vyhlídkového místa u silnice.
Doprava přímo ve městě je velmi klidná, auta na úzkých silničkách jezdí pomalu.
Občas je problém zaparkovat.
Na jaře bývá na Kanárských ostrovech často oblačno, což je docela příjemné. Zde
mraky nad domy na severním svahu.
Mnoho uliček ve starém městě funguje jako pěší zóny s hospůdkami a obchody.
Hodně lidí jezdí na motorkách.
Gomerský přístav v San Sebastianu. Hned vedle je přístav trajektů.
V září se v San Sebastiánu slaví týden Kryštofa Kolumba (Semana de Colón).