Las Palmas

Las Palmas je hlavní město Kanárských ostrovů a ostrova Gran Canaria. Leží na Gran Canarii v severovýchodní špičce ostrova na šíji úzkého poloostrova. Las Palmas obývá asi 380 tisíc obyvatel, takže je zdaleka největším městem ostrova (populace Gran Canarie je asi 850 tisíc) a i největším městem Kanárských ostrovů (Santa Cruz de Tenerife má asi 207 tisíc). Las Palmas je důležitý přístav, administrativní středisko a turistická destinace. Bydlí tu i hodně lidí z Evropy, kteří se na Kanáry přistěhovali na důchod, protože je tu moc hezké počasí.

las-palmas-hel709

Las Palmas se nijak zásadně neliší od jiných živých metropolí Španělska. Občas jsem měl pocit, že tu je moc automobilové dopravy, ale většina města je od dopravního ruchu příjemně odstíněna buďto úzkostí svých uliček, nebo dobrou úpravou ulic s parky, semafory a častými přechody.

las-palmas-gran-canaria-1202y-ulice
Jedna z větších ulic centrální části Las Palmas je osázená lavičkami a stromy. Jestliže to kdysi byla široká silnice, dnes už ne.

las-palmas-gran-canaria-1050y-silnice
Podél východního břehu moře se táhne asi největší silnice spojující sever a střed Las Palmas. Přechází se tam po nadchodech.

las-palmas-moderni-1061y.jpg
V Las Palmas je hodně obchodů a úřadů.

Protože se Las Palmas vždy po čtyřech letech střídá se Santa Cruz de Tenerife o formální vládu nad Kanárskými ostrovy, nebylo by praktické vždy po čtyřech letech stěhovat ministerstva a úřady. Takže jich zhruba polovina sídlí zde v Las Palmas, druhá polovina v Santa Cruz de Tenerife.

Pláže v Las Palmas

Protože je samotné město Las Palmas fakticky na poloostrově, je obklopeno mořem se dvěma městskými plážemi. Západní je slavnější a jmenuje se Playa Las Canteras, menší východní pláž je Playa de Las Alcaravaneras. Playa Las Canteras má na délku dva kilometry a je celá obestavěná vysokým nábřežím s městskou kolonádou.

las-palmas-promenada-1054y.jpg
Hned za pláží jsou tedy normální uličky, hřiště a plácky. V podvečer se stává Playa Las Canteras důležitým sportovištěm pro surfaře, mají zde výborný vítr.

las-palmas-gran-canaria-0913-plaz
Šířka písečného pruhu pláže se mění s přílivem a odlivem, protože se dno svažuje dolů relativně rychle. Po asi 40 metrech je v moři malá bariéra z útesů. Slušné vlny.

las-palmas-gran-canaria-1207y-plaz
Pohled z pláže Canteras na jih směrem k centru ostrova. Hned za městem začínají kopce. Další části pobřeží jsou většinou skalnaté a probíhá podél nich frekventovaná silnice.

las-palmas-gran-canaria-0907-promenada
Domy na nábřeží se snaží poskytovat maximální komfort, takže jsou často stavěné na šikmo s balkóny (poprvé jsem něco podobného viděl v Bulharsku v letovisku Albena).

las-palmas-gran-canaria-1211y-hriste
Hned u pláže jsou častá dětská hřiště s domečky a prolejzačkami, restaurace se zahrádkami nebo třeba i městská knihovna.

las-palmas-gran-canaria-1212y
Plácek u pláže Canteras.

las-palmas-hel711
pískové plážové umění

las-palmas-gran-canaria-1221y-vychodni-plaz
Východní pláž Playa Las Alcaravaneras se svažuje do moře mnohem méně prudce, pruh písku je široký. Oproti západní pláži mi přišla poněkud špinavější, možná kvůli zvířenému písku, ale také na to mohl mít vliv blízký přístav.

Doprava po Las Palmas

Město Las Palmas není tak velké, aby se po něm muselo moc popojíždět. Kam jsme mohli, chodili jsme pěšky, takže třeba i od pláže na autobusové nádraží San Telmo. Přesto je zřejmé, že místní lidé využívají hojně autobusovou dopravu. Jeden lístek stojí 1,30 Euro a je nepřestupný. Dopravu většinou zařizuje společnost Guaguas, meziměstské spoje společnost Global. Hlavní stanice, kterou jsme používali pro cestu do centra (i z letiště) bylo náměstí s parkem Santa Catalina.

Jako hlavní autobusové nádraží jsme vyhodnotili stanici San Telmo. Je u východního pobřeží. Protože spoje jezdí velmi často, vyráželi jsme pro cesty do vnitrozemí do San Telma i naslepo, vždycky všude něco jelo.

las-palmas-gran-canaria-1069y-san-telmo-autobusy
Orientační plánek autobusového nádraží San Telmo s odjezdovými stáními. Celé nádraží je v podzemí, na povrchu je nad autobusákem cosi jako náměstíčko. Je to lepší než kdyby tam byla hnusná střecha.

Kamarádi po Las Palmas jezdí normálně Uberem či taxíkem a říkají, že to je úplně v pohodě. Ceny mírně vyšší než třeba v Praze, ale ne o moc.

Kousek od východní pláže je přístaviště trajektů. Trajekty odsud jezdí na ostrovy Fuerteventura, Lanzarote a Tenerife. Další podrobnosti o trajektech na Kanárech. Ještě dál od města je nákladní kontejnerový přístav. Přístav se jmenuje Puerto de la Luz, případně La Luz port, ale ve vyhledávačích spojení je běžně uváděn jako Las Palmas.

Zajímavosti

las-palmas-2717-santa-ana
Vnitřek katedrály

las-palmas-3504-santa-ana
zahrada u katedrály

las-palmas-4006-kolumbovo-muzeum
Casa de Colón, 3d model Las Palmas v 16. století

las-palmas-gran-canaria-1064y-psi-park
Park pro psy poblíž autobusáku San Telmo.

las-palmas-1063y.jpg
Momentka ze San Telma

las-palmas-gran-canaria-ulice-1205
Zdejší ulice porostlé stromy se mi v Las Palmas moc líbily.

las-palmas-opera-1216.jpg
Na jižní straně pláže Canteras je opera Auditorio Alfredo Kraus.

las-palmas-stavka-1060y.jpg
Stávka popelářů. Projíždějící řidiči jim fandili troubením. Ti, co netroubili, by asi měli raději vyvezené popelnice. Mně se obzvlášť líbil transparent s nápisem ASI, NO.

las-palmas-ulicka-1051y.jpg
Jedna z bočních uliček Las Palmas.

las-palmas-ulicka-1052y.jpg
Druhá z bočních uliček Las Palmas. Pro představu, jak to tady normálně vypadá.

nakupy-las-palmas-gran-canaria-1198y-rybi-trh
Uprostřed města Las Palmas jsme našli tržnici Mercado Central De Las Palmas. První patro s mléčnými výrobky, řemeslnými předměty, rybami a zeleninou. Ceny ryb byly únosné, přibližně o třetinu až polovinu levnější než ceny čerstvých ryb u nás. GPS 28.1334, -15.4328

nakupy-las-palmas-gran-canaria-1199y-ovoce
Tržnice v Las Palmas má navíc ještě druhé patro, ve kterém se prodává jenom zelenina. Moc příjemný výběr včetně exotického ovoce.

Zajímavý je úplný sever poloostrova, park La Isleta. Na něm se v chráněném parku dají vidět a navštívit malé sopky. Nečekejte úplně park, je to vzhledem ke klimatu spíš poušť, ale přijde mi to malebné.

V moderní době se město Las Palmas hodně rozlézá i směrem k centru ostrova Gran Canaria. Určitě ještě 5 km od centra (představovaného šíjí poloostrova) je ještě zástavba s domky a silnicemi, které se počítají jako součást Las Palmas. Ale už je tam mnohem více zahrad. Když jedete z města, časem zahrady přejdou ve skleníkové plantáže nebo rozptýlenou zástavbu okolních vesnic.

las-palmas-4431-maraton
Každoročně se v zimě v Las Palmas běží marathón.

las-palmas-karneval-2018
Karneval v Las Palmas jsou spíše různá vystoupení na jevištích než průvody.

Historické poznámky

Las Palmas založil v roce 1478 Juan Rejón pod názvem "Real de Las Palmas" (něco jako královský palem). To vysvětluje poněkud divné pojmenování Las Palmas, což jsou prostě palmy. Název města Las Palmas se některým lidem často plete s názvem západního ostrova La Palma. Nutno konstatovat, že Španělé měli při pojmenovávání malou fantazii.

U Las Palmas se zastavil také Kryštof Kolumbus na své první cestě do Ameriky. Slavnější je kvůli tomu La Gomera, protože tam se stavil ještě potom. Zajímavé ale je, že tady přistál i během své druhé a čtvrté cesty. V Las Palmas má malé muzeum.

Las Palmas se snažil v roce 1595 vyplenit pirát-rytíř Francis Drake, což vedlo k tak zvané Bitvě u Las Palmas. Větší nebezpečí nastalo o čtyři roky později (roku 1599), kdy se město povedlo částečně poničit Holanďanům.

Počasí v Las Palmas

V Las Palmas je po celý rok dost hezky, takže sem jezdí lidé trávit různá roční období, především ale zimu a léto. V zimě je mírně chladněji, ale v porovnání s Evropou je to paráda. Vítr fouká ze severu po celý rok, v létě přibližně dvakrát silněji. Na koupání to je po celý rok, i když v zimě je moře o něco chladnější (19 °C). Srážkově patří Las Palmas mezi sušší místa, protože Gran Canaria je východnější ostrov (čím víc na západ do oceánu, tím víc srážek), takže v zimě skoro neprší. V létě už vůbec ne.

Nejvyšší denní teplota je to, na co jste asi zvyklí z předpovědí počasí. Jak je vidět, v Las Palmas je obecně teplo, což je ceněné hlavně v zimě. Kromě toho je počasí velmi stabilní, od průměru se teploty odchylují méně než na jiných místech.

Noční teploty v Las Palmas v podstatě znamenají, že se dá spát na ulici. Někteří bezdomovci to tak dělají, viděli jsme v Las Palmas polehávajícími bezdomovci obsazená některá zákoutí.

Teplota moře se u Las Palmas zásadně neliší od teploty moře u jiných Kanárských ostrovů. Otužilci se koupou po celý rok, běžní lidé tak od dubna, takže to spíš záleží na teplotě vzduchu.