Město Teror

Teror je zajímavé městečko na ostrově Gran Canaria proslulé svou starou architekturou. Nabízí se jako příhodný výlet z Las Palmas (asi 12 km na JZ do kopce) nebo i z jiných částí Gran Canaria. Samotné centrum městečka Teror není moc velké a je znát, že sem jezdí hodně turistů.

kostel-gran-canaria-hel682
Basílica de Nuestra Señora del Pino, což znamená Panna Maria z Borovice. Místní legenda říká, že se tady na borovici zjevila Panna Maria.

Hlavní bazilika stojí na docela velkém náměstí se vzrostlými stromy - nejbližší dva jsou fakt borovice. Bazilika je neoklasická, postavená někdy po roce 1767, kdy shořel původní kostel. Má relativně nízký strop a zvláštní nízkou věž z červeného kamene.

gran-canaria-teror-lavice-hel688
kamenná lavice v parku na náměstí Teresa de Bolivar

Architektura městečka Teror je možná trochu přeceňovaná, ale působí malebně hlavně kvůli dřevěným balkónům. Jsou to prostě staré domy, ale staré jen v kontextu Kanárských ostrovů. Jak ve Španělsku, tak třeba u nás lze v běžných historických městech potkávat domy mnohem starší. V Teroru jsou většinou jednopatrové domečky, pouze zřídka vyšší. Domy jsou omítnuté a nabarvené, takže ani nevypadají staře. Pokud na sobě mají nějaký výrazný prvek, tak to jsou kromě balkónů naznačené kameny podél hran nebo kamenné rámy dveří a oken. Nejzajímavější jsou domy kolem hlavního náměstí a na ulici Calle Real.

gran-canaria-teror-radnice-hel699
Stará radnice má také typické dřevěné balkóny.

Co v městečku stojí za zmínku:

  • Basilika del Pino - to je ten kostel na hlavním náměstí
  • Calle Real de la Plaza je hlavní ulice z náměstí na severovýchod. Patrně nejmalebnější domy.
  • Plaza Teresa de Bolivar - vedlejší příjemné náměstí s malým parčíkem a kašnou
  • náměstí Alameda Pio XII, trochu oddělený park u hlavního náměstí, směrem k biskupskému paláci
  • Palacio Episcopal - biskupský palác
  • na severu cisterciácký klášter, Monasterio del Cister. Zvenku hezký barák, ale zavřený.
  • Auditorio de Teror - moderní stavba divadla
  • Fuente Agria - jeden ze zdejších pramenů, pravděpodobně trochu hořký. V roce 1916 kolem něj postavili domeček a pojmenovali podle něj ulici. Východně od centra, v údolí. Hned vedle stojí stáčírna nějakých minerálek - Aguas de Teror.

Po okolí Teroru se dají dělat celkem slušné procházky. Teror je dost na svahu, městečko se rozkládá na sopečné terase 543 m nad mořem. Na jih od města začínají vysoké kopce. Směrem do údolí stojí za zmínku park Finca de Osorio - arboretum, asi 2 km na sever.

Do Teroru jezdí autobus číslo 216 z Las Palmas. Zastávka autobusu (guaguas) je na severovýchodním okraji městečka za novou radnicí.