Turistika na Kanárských ostrovech

Turistické značky - Kempování - kempy Gran Canaria - kempy Tenerife - Ubytovny refugia - Piknikoviště - Shrnutí

Turistické značky

Značených tras na Kanárských ostrovech není vůbec málo, i když s hustotou turistických cest v ČR se to nedá srovnávat (máme jich víc). Ale není to tu tak špatné. Většina hřebenových túr a cest údolími je značena dobře, ale značky na kamenech se velmi snadno přehlédnou. Lepší je jít podle mapy s GPSkou. Nepříjemně působí taky fakt, že turistické trasy často nejsou vůbec nijak propojené, takže se blbě dělají okruhy. Při pohledu na mapu to působí nelogicky, ale v terénu jsem často pochopil, že některé trasy prostě propojit nejdou. Nejčastěji protože je mezi nimi výškový rozdíl několika set metrů.

la-gomera-0014y-vyhled
Příklad údolí, po jehož dnu vede turistická cesta nepropojitelná s trasou po kopcích.

Přes Kanárské ostrovy vede několik významných turistických tras značených GR*, kde * je nějaké číslo. Nemá smysl to sem vypisovat, najděte si je na mapě. Občas se značené cesty nějak honosně jmenují a často to pak opravdu stojí za to.

turistika-la-palma-0399y-znacka
Turistické značky se docela podobají našim (mají jen dva pruhy místo tří) a zpravidla se malují na skály a kameny. Ve vrcholových částech tu prostě nemají dost stromů, tak si zvykli je na značení nepoužívat.

turistika-la-palma-0413y-znacka-tudy-ne
Značka s významem "tudy ne" se hodí za křižovatkami. U nás tato značka existuje taky, ale neviděl jsem ji používat. Na Kanárech naopak úplně běžně.

turistika-la-palma-0414y-rozcestnik
Klasický turistický rozcestník tu staví zhruba po dvou třech kilometrech na křižovatkách s ostatními, neznačenými cestami.

turistika-tenerife-0591-mapy-cz
Na sledování turistických značek v terénu je nejlepší aplikace mapy.cz s off-line staženými mapami Kanárských ostrovů.

Turistické trasy jsou dobře zmapované v mapových podkladech na Openstreetmaps, takže si stačí stáhnout jakoukoli aplikaci, která Openstreetmaps používá. Já mám nejraději mapy.cz (používají Openstreetmaps mimo Československo), protože jsem zvyklý na mapový klíč, protože jsou v ní turistické trasy zobrazeny výrazněji než v jiných aplikacích a hlavně protože má snad jako jediná appka na světě vrstevnice.

V Openstreetmaps (mapy.cz) jsou také vyznačené pěšiny, se kterými už je to ale horší. Některé pěšiny nebo cesty, které jsme na Kanárech zkoušeli projít, byly zarostlé a neudržované, nebo měly parametry horolezecké cesty pro kozy. Zatímco na značené trasy se tedy dá spolehnout, na zmapované pěšiny ne. Ale i tak je to lepší než jiné on-line mapy, které často nemají správně ani tvar silnic.

turistika-el-hierro-1037y-mapa
V turistickém informačním středisku nebo na letišti se občas dají sehnat mapy ostrovů vhodné pro jednodušší plánování cest. Parametry našich turistických map ale zdaleka nedosahují.

turistika-cedule-0669
Podél značených cest jsou často informační tabule, ze kterých se kromě informací dá vytáhnout i základní představa o parametrech další trasy.

Kempování na Kanárech

Asi nejvíc hledáte informace o kempování a bivakování. S bivakováním je to na Kanárských ostrovech jako všude v Evropě:

 • oficiálně se nesmí kempovat nikde
 • a jsou místa, například rezervace, kde se to nesmí opravdu a někdo to pravidelně kontroluje a pokutuje
 • v létě se to kontroluje víc než v zimě

Zajímavé jsou možnosti bezplatného kempování na místech označených jako tábořiště, je ale nutná registrace.

Bezplatné kempy na ostrově Gran Canaria

Oblasti vyznačené v řídkých lesích, kde se po obdržení povolení dá stanovat.

Dohledejte si je podle těchto názvů:

 • severozápad: Tamdaba Llanos del Mimbre
 • jihozápad hor: Presa de las Niňas
 • Morro de Santiago - San Bartolomé de Tirajana
 • Centrální oblast: Corral de los Juncos
 • Llanos del Salado
 • Altos del Pozo
 • Z.A. LLanos de al Pez
 • Bailico - Tejeda

Na všech těchto místech se dá zdarma stanovat, ale musíte se on-line registrovat aspoň 3 dny předem. Pak dostanete e-mail a do tří dnů poté si musíte osobně vyzvednout povolení na nějakém úřadu se svým průkazem totožnosti. Odkaz na formulář mám v odkazech (cabildo.grancanaria). Neznám nikoho, kdo by se touhle byrokracií protloukl.

Bezplatné kempy na ostrově Tenerife

Opět velmi podobný systém. Nevím pouze, zda se povolení také musí vyzvedávat osobně - vypadá to, že ne, což by byla výhoda. Odkaz na formulář taky v odkazech (centralreservas.tenerife).

Chcete-li vidět kempy na mapě, stačí hledat na Google nebo v mapy.cz něco jako tenerife acampada. Zde je jejich soupis:

Severozápadní roh Tenerife:

 • Los Pedregales
 • San José de los Llanos
 • Arenas Negras
 • acampada de Chío

Na severu nad La Guancha:

 • Las Hayas
 • El Lagar
 • La Tahona
 • Fuente de Pedro

Nad Puerto de la Cruz

 • acampada de La Caldera

Na východě nejblíže La Laguna:

 • Las Calderetas
 • Las Raices

Jižně od Teide a od kaldery:

 • Fuente del Llano
 • Las Lajas

Kromě toho jsou na mapě občas uvedena další tábořiště. Jmenují se typicky Zona acampada něco. Jestli se v nich smí tábořit bez povolení, je otázka.

Rozhodně je blbý nápad někde zakládat nechráněná ohniště.

Další informace o klasickém ubytování na Kanárech.

Ubytovny "refugia"

V průvodcích jsem četl, že na Kanárech funguje síť turistických domků nabízejících ubytování pro turisty. Nepodařilo se mi ale zjistit nic víc než to, že existují, najít na ně pár recenzí a zmínek o nutnosti rezervace. Jisté je pouze to, že se musí rezervovat nejméně 2 týdny předem, někde vyzvednout klíče (netuším kde) a zaplatit zhruba 5 € za noc (netuším komu a jak). Získal jsem z různých střípků informací pocit, že se jedná hlavně o řešení ubytování pro školy, horaly a španělské spolky, které potřebují srazit náklady za ubytování i za cenu zlé byrokracie. Pokud máte jinou zkušenost, napište mi prosím, rád informace doplním.

turistika-gran-canaria-1155y-refugio
Refugio Dias Bertrana na Gran Canarii, zamčené, liduprázdné.

Při hledání těchto levných refugií dejte pozor na to, že se spousta běžných hotelů také jmenuje "refugio něco", takže tyhle levné nejdou najít. V terénu jsem viděl jenom Refugio Dias Bertrana na Gran Canarii. Získal jsem z toho místa dojem, že v něm občas někdo přebývá. Bylo milé, že bylo v lesích na hezké lokalitě. Zdroj vody je asi zamčený uvnitř. Dokážu si představit, že bych si v nouzi u takovéhoto baráčku postavil stan a přenocoval, ale nevím, jestli by mě někdo nevyhmátnul, protože se tam kempovat evidentně nesmí.

turistika-tenerife-0481y-pristresek
Kolem značených cest se občas vyskytnou přístřešky.

Kempovat se nesmí ani na jiných místech, ale na některých by se evidentně dalo bivakovat bez stanu. Sice to formálně vzato taky není povoleno, ale nedokážu si představit, že by mě někdo v noci vyhazoval z turistického přístřešku, ve kterém si roztáhnu spacák. Možná by byli různě přísní podle toho, jak moc by to bylo v chráněné oblasti.

Piknikoviště

Po celých Kanársých ostrovech jsme při procházení lesních a výletových oblastí potkávali místa, kterým pro sebe říkám piknkoviště. Oficiálně se tomu asi říká "áreas recreativas". Jsou to vždy relativně velké areály na pokraji nebo uprostřed lesa, ve kterých jsou zděné kamenné pícky či krby s rošty. Vždy je takových "krbů" poblíž několik mnoho, odhadem deset nebo dvacet. Kolem stoly a lavice. Vysvětluju si to tak, že při určitých příležitostech Kanářané vyrážejí do lesa na piknik a tam grilují. Aby ohníčky nezapálily les, vyplatí se z veřejných peněz vyzdít ohniště. Nemají tam zdroj vody, tu si piknikující vozí v barelech.

turistika-gran-canaria-1156y-piknikoviste
Piknikoviště v lese na Gran Canarii

turistika-tenerife-0651y-piknikoviste
Piknikoviště na kraji lesa na Tenerife nad La Orotavou. Kousek nad ním je Area de acampada, tedy tábořiště, s jinými pravidly.

turistika-tenerife-0593-pravidla-piknikoviste
Cedule u piknikoviště o tom, co se všechno nesmí. Nesmíte používat přenosné grily, rádia, jezdit na kole a mýt nádobí jarem.

Hlavní omezení piknikoviště spočívá v tom, že se u nich nesmí spát, pokud poblíž není tábořiště (area acampada, zona acampada), na které je ale třeba mít písemné povolení. Ohně se do osmi večer musí uhasit a odejít za denního světla. Takže pro mě jako pro českého turistu mi to přišlo jako málo zajímavé.

Shrnutí o kanárské turistice

Získal jsem pocit, že Španělé vnímají turistiku poněkud jinak než my.

Budují krásná pikniková místa se zděnými grily,
ale nesmí se u nich přespávat.
V lesích provozují bezplatné kempy,
do kterých je ale nutné složitě se registrovat.
Mají v lesích chaty zvané refugios,
ale ty jsou většinou zamčené a nesmí se u nich dělat oheň.
Kreslí po horách značky,
které nejsou v terénu moc vidět.
Dělají dlouhé turistické trasy,
ale nepropojují je navzájem nebo do okruhů.
V terénu mají spoustu cedují s mapičkami tras,
ale nezakreslují je do papírových map.
Stavějí turistům sochy.
Aspoň, že tak.

turistika-la-palma-0391y-socha-turisty
Socha "turisty" na jižní špičce ostrova La Palma na začátku cesty Ruta de los Volcanes