Čas na Kanárských ostrovech

Ačkoli Kanárské ostrovy patří pod Španělsko, jsou v jiném časovém pásmu. Posunutý čas oproti Španělsku mají všechny ostrovy (např. Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura apod.).

Na Kanárech je o hodinu méně

Časové pásmo Kanárských ostrovů odpovídá Británii (Londýnu), je to UTC±0. Dokud má Evropa posouvaný čas, posouvá se čas na léto i na Kanárských ostrovech. Vždy je tam o hodinu méně než ve Španělsku (a tedy i u nás).

pár příkladů
Když je už u nás (a ve Španělsku): na Kanárských ostrovech mají teprve:
poledne (12 hodin) 11 hodin
16 hodin 15 hodin
6 ráno 5 ráno
půj jedné v noci půl dvanácté v noci předchozího dne

Časový posun mezi Českem a Kanárskými ostrovy je tedy mínus jedna hodina. Tento časový posun se může projevit na letenkách. Ačkoli běžná doba letu z ČR na Kanárské ostrovy je asi 5 hodin, může se na letenkách zdát, že cesta z ČR na Kanáry trvá 4 hodiny, kdežto zpátky trvá 6 hodin. To je dáno tím, že všechny časové údaje na letenkách jsou vždy uváděny v místních časech (celosvětové pravidlo).

Pravé poledne, tedy chvíle, kdy Slunce stojí na obloze nejvýše, je na Kanárských ostrovech v zimě (v zimním času) v jednu hodinu odpoledne, v létě přibližně ve dvě hodiny odpoledne. Kanáry jsou hodně na západ a astronomicky by jim odpovídalo časové pásmo UTC -1. S posunem poledne (a také soumaku a svítání) je potřeba počítat při plánování výletů - nejtepleji bývá odpoledne až kolem 4. hodiny.

Jet lag

Občanský časový posun je sice jenom 1 hodina, ale slunečního (přirozeného, astronomického) času jsou to hodiny dvě. Kdo trpí na jet lag (pásmovou nemoc), ten se po návratu do ČR může hůře adaptovat na pracovní režim. Není to návrat z Ameriky, ale 2 hodiny už můžou být znát.

Automatické přeřízení telefonů

Pokud máte moderní telefon, který nemá vypnutou automatickou synchronizaci, při příletu na Kanárské ostrovy si automaticky nastaví správný čas. Na jednu stranu je to pohodlné, na druhou stranu je trochu nepříjemné, že nevíte, jestli se v telefonu čas automaticky posunul, nebo ne. Je to obvykle vidět v aplikaci hodin v záložce Světový čas.

V létě déle světlo

Protože astronomicky Kanárské ostrovy patří do UTC -1, ale v létě mají v podstatě pražský čas UTC +1, jsou posunutí o hodinu více než my. My máme v létě UTC +2, sluníčko u nás chodí podle UTC +1, což je rozdíl hodinu. V létě tedy u nás je světlo dlouho, ale ne nijak extrémně. Na Kanárech (a i ve Španělsku) je ale posun letního času vůči astronomickému 2 hodiny, takže je světlo o hodinu déle.

Oproti tomu jak jsou Kanáry jižněji, tak se stmívá rychleji. Nemají zas tak dlouhý pomalý soumrak, jako jsme na něj zvyklí u nás (nebo ve Skandinávii). Ale stmívá se prostě později, než bychom čekali.