San Cristóbal de La Laguna

Jedno ze dvou opravdu starých měst na ostrově Tenerife se nazývá San Cristóbal de La Laguna. Často jsem se setkal pouze se zkráceninou La Laguna.

Druhé největší město ostrova Tenerife (po pobřežním Santa Cruz de Tenerife). Sídlo univerzity Universidad de La Laguna, sídlo biskupa. Historické centrum Laguny je zapsáno v kulturním dědictví UNESCO.

San Cristóbal de La Laguna má celkem hezké pravoúhlé historické centrum. Do úzkých uliček tam sice smí auta, ale jezdí tak pomalu a složitým systémem jednosměrek, že si každý cestu autem do centra raději rozmyslí.

Významné stavby La Laguny:

  • Iglesia de Nuestra Seňora de al Concepción, čili kostel Panny Marie (krátce Iglesia La Concepción), je nejstarším kostelem ve městě - 1502. Kostelní věž je asi o dvě stě let novější, má 7 pater a používala se také jako pozorovací věž. Vevnitř jsou zajímavé dřevořezby na stropě a kazatelně.
  • Katedrála Santa Iglesia Catedral de San Cristóbal de La Laguna je katedrální kostel zdejšího biskupství. Stavba kostela je novodobá z roku 1904. Katedrála je docela obrovská.

Na východní straně centra na náměstí Plaza del Adelantado:

  • neoklasicistní radnice
  • Barokní palác Palacio de Nava
  • kostel s klášterem Iglesia-Convento de Santa Catalina de Siena. Má zdobený balkón, což je typické pro staré domy Kanárských ostrovů.

Vstup zdarma má muzeum umístěné v historickém domě Casa Lercaro v ulici San Agustin. Muzeum se jmenuje Museo de Historia y Archivo Insular.

Kromě centra má San Cristóbal také relativně velká předměstí s běžnými španělskými domky. Dost blízko na jih od historického centra probíhá městem dálnice Autopista del Norte, což podle mě poněkud zhoršuje klidnou atmosféru města. Ještě kousek dál na jih je letiště Aeropuerto de Tenerife Norte (Tenerife North, Los Rodeos Airport, kód TFN). V roce 1977 se na tomto letišti v mlze odehrála největší letecká katastrofa v dějinách, když se v důsledku nedorozumění srazila dvě plně obsazená letadla.

Protože La Laguna není na pobřeží, nejsou tu ani žádné masivní ubytovací kapacity. Ubytování se dá sehnat nejlépe přes Booking a AirBnb, ale možná je lepší ubytovat se někde u moře, protože to tam bude levnější a lepší. Vzdálenosti na Tenerife nejsou velké. K moři je z La Laguny na obě strany asi jen 5 km

San Cristóbal de La Laguna leží v nadmořské výšce 550 metrů, takže je tu poněkud čerstvější počasí než u moře. Mírně chladněji, mírně větrněji. La Laguna leží v jakémsi sedle mezi centrálními tenerifskými horami na jihozápadě a pohořím Anaga na severovýchodě. (Pohoří Anaga v severovýchodním cípu ostrova je o několik miliónů let geologicky starší než centrální část ostrova Tenerife, všechno je to sopečné.) La Laguna tedy sedí v jakémsi sedle mezi horami.

tenerife-0599-san-cristobal
San Cristóbal de La Laguna z východního pohoří Anaga.

V červenci se v La Laguně slaví svátek Romería de San Benito, což je průvod vozů tažených voly.

Na jihovýchodě přechází zástavba San Cristóbalu plynule do hlavního města Santa Cruz de Tenerife. Po dálnici na druhou stranu (na západ) se dá dojet k severnímu pobřeží do oblasti měst La Orotava a Puerto de La Cruz.

Počasí v La Laguna

Chladnější teploty a více srážek mají příčinu ve vyšší nadmořské výšce La Laguny.

La Laguna - měsíční průměry teplot ve °C
měsíc max min průměr
leden 15.5 10.1 12
únor 16.4 10.1 12
březen 17.4 10.5 13
duben 18 10.7 14
květen 19.4 11.9 15
červen 21.5 13.7 17
červenec 24.4 15.6 19
srpen 25.4 16.4 20
září 24.5 16.4 19
říjen 22.1 15 18
listopad 19.3 13.2 15
prosinec 16.7 11.3 13
La Laguna - měsíční průměry hnusnosti
měsíc srážky (mm) deštivé dny
leden 91 8
únor 74 7
březen 66 8
duben 42 6
květen 21 4
červen 9 3
červenec 4 1
srpen 4 1
září 14 3
říjen 61 7
listopad 114 8
prosinec 105 9