Puerto de la Cruz

Puerdo de la Cruz je město a turistické letovisko na severním pobřeží Tenerife. Protože leží na severu, má poněkud odlišné klima než ostatní tenerifská letoviska - je tu zeleněji. Na návětrné straně pasátů se u horského hřebenu tvoří orografická oblačnost, takže je tu častěji oblačno. Slunce pak tolik nežhne. Díky tomu bývá ještě chladněji než v ostatních letoviscích Kanárských ostrovů. Výjimkou bývá červenec a srpen, kdy se oblačnost rozptýlí a je teplo, ale ne vedro.

puerto-de-la-cruz-tenerife-0804y
Pohled na Puerto de la Cruz a La Orotavu z hor nad městem. Ještě víc vlevo by byl vrchol Teide.

Druhá výjimečnost Puerto de la Cruz spočívá v tom, že jde o nejstarší turistické letovisko na Tenerife. Už v 19. století se tu zastavovala evropská smetánka na ozdravné pobyty. Evropští turisté sem začali masově jezdit už v šedesátých a sedmdesátých letech, také kvůli zdravému podnebí. Infrastruktura, která tu pro ně vznikla, je taková domáčtější a víc integrovaná do normálního města.

Město Puerto de la Cruz má jen 29 tisíc stálých obyvatel. Pár kilometrů od města probíhá severní tenerifská dálnice (v podstatě odděluje Puerto de la Cruz od města La Orotava), takže dopravní spojení s hlavním městem Santa Cruz de Tenerife nebo s La Lagunou je velmi dobré. Trochu horší to mají ti, kdo přilétají na letiště Tenerife Jih, ti musí objet celý ostrov. Naštěstí to není daleko a je to celou dobu po dálnici. Druhá alternativa, jak se dostat na jih, je vzít to přes hory přes Orotavu a zastavit se třeba pod vrcholem Pico de Teide, nejvyšší hory Kanárů i Španělska. Vrchol Pico de Teide je ostatně dobře vidět i z celého města Puerto de la Cruz.

Osobně jsem v Puerto de la Cruz strávil na naší první okružní cestě po Kanárských ostrovech čtyři dny, protože jsme dostali tip, že to tu je dobré. Moc se nám tu líbilo (po El Hierru nejvíc). Zašli jsme si do Loro Parku, prošli jsme se po městě, kupovali jsme si papáje a melouny, prostě pohoda.

Loro Park

Hlavní atrakcí Puerto de la Cruz (a možná celého Tenerife) je určitě Loro Park (Loroparque). Spousta papoušků a jiných zvířat (delfíni, kosatky, lachtani, lvi apod.), několikrát denně různá vystoupení se zvířaty. Je to trochu drahé (35 €), ale podle mě se to vyplatí a určitě je to na celý den, kratší čas nemá cenu. Podrobnosti o Loro Parku.

Loro park, papoušek
Jeden z mnoha tisíců papoušků z Loro Parku.

Zahrady a muzea

Kromě Loro Parku by za návštěvu stála zdejší botanická zahrada. Jardin Botanico, spíše menší, ale stará zahrada (1788). GPS 28.4115, -16.5358

Pláže a koupání

V Puerto de la Cruz jsou pláže s přirozeně černým sopečným pískem (nebo štěrkem, chcete-li).

puerto-de-la-cruz-tenerife-0759y-plaz
Přímo ve městě se dají najít malé plážičky, na kterých by se asi šlo slunit a koupat, ale přišlo mi to tam dost málo soukromé.

Naštěstí trochu na západ od města je super velká černá pláž zvaná Jardin Beach, tedy zahradní pláž. Fakticky je pod Loro Parkem. Malými útesy je rozdělená na tři části. Západnější se jmenuje Playa Maria Jiménez, prostřední jméno asi nemá a východnější je Playa Del castillo (na východě končí malou věží).

puerto-de-la-cruz-tenerife-0640y-plaz
Černá pláž Maria Jiménez, též Jardin Beach.

Puerto de la Cruz je spíše známé bazény Lago Mariánez. Jsou přímo v centru na pobřeží, navrhnul je zde slavný architekt César Manrique. Ačkoli se na ně dá koukat z promenády, nejsou veřejně přístupné. Nepřišel jsem na to, jestli se za koupání v nich platí, ale přístup k nim mají klienti zdejších hotelů, kteří k nim chodí pravděpodobně přímo z hotelů chodbami pod kolonádou.

puerto-de-la-cruz-tenerife-0789y-bazeny
Jeden z bazénů Lago Mariánez.

Dále na východ podél pobřeží uzavírá hlavní turistickou oblast pláž Playa Mariánez s dobrými vlnami na surfování. Za ní už je podél pobřeží silnice. Další pláže jsou na východ od města přibližně až po dvou kilometrech: Playa de El Bollullo, Playa Los Patos nebo Playa El Ancón. Ty jsou ale všechny pod vysokými skalami a nedá se k nm dojet dobře autem.

Ubytování v Puerto de la Cruz

Ve městě i nad městem je docela dost ubytovacích kapacit. Velké cestovky vozí klienty do velkých výškových hotelů v centru, umí ale zařídit i pobyty v malých hotýlcích. Ty se samozřejmě dají zařídit i bez cestovky klasicky přes Booking nebo AirBnb. Na poslední chvíli ale moc velký výběr nebývá, Puerto de la Cruz je obvykle vybookované několik týdnů dopředu, obzvlášť v létě a v zimě přes Vánoce. V létě do Puerto de la Cruz jezdí hodně Španělé, protože na kontinentě není kvůli horku k vydržení. V Puertu de la Cruz je příjemně chladno i v létě.

Doporučuji dát si pozor na lokalitu, konkrétně na její nadmořskou výšku. Puerto de la Cruz je postaveno s v prudkém svahu. To, co se na satelitní mapě jeví jako příjemná procházka od hotelu k moři, může být nakonec velmi strmé klesání a stoupání. Z tohoto důvodu se domnívám, že Puerto de la Cruz fakt není typická turistická destinace na válení na pláži (možná těch pár výškových hotelů u moře), ale že je spíš vhodné na poznávání a relaxaci. My jsme nakonec našli přes AirBnb ubytování v jakémsi komplexu s vícero byty, který ani nevíme, jak se jmenuje (GPS 28.4045, -16.5509), ale bylo to jednoduché, levné a byl tam bazén. Takže super.

ubytovani-puerto-de-la-cruz-tenerife-0637-rezidence

ubytovani-tenerife-0802

Historie a památky Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz vzniklo krátce poté, co Španělé ovládli Tenerife, takže 1502. Byla to spíš ale rybářská vesnice a přístav pro město La Orotava, takže se mu říkalo i Puerto de La Orotava. Samotný přístav získal větší význam poté, co v roce 1706 sopečná erupce a sesuv zničily tehdy významný přístav Garachico.

puerto-de-la-cruz-tenerife-0761y-dela
Opevnění přístavu pochází pravděpdobně z 18. století. Na hradbách můžete vidět i děla, možná to jsou repliky (nevím).

Další zajímavá místa v Puerto de la Cruz:

  • Archeologické Muzeum s památkami na Guanče, původní obyvatele ostrova
  • Anglikánský kostel
  • Náměstí Charco ve středu města
  • Ermita de San Amaro, kostelík s údajnými pozůstatky svatého Amara, což byl jakýsi mytický poutník, který údajně přes oceán doplul do ráje.

kostel-puerto-de-la-cruz-tenerife-0785y
Kostel San Telmo kousek od pobřežních bazénů. San Telmo (případně San Elmo) byl patron mořeplavců.

puerto-de-la-cruz-tenerife-0791y-hotely
Výškové hotely vedle centra, kousek od možských bazénů Lago Mariánez.

puerto-de-la-cruz-tenerife-0805y
Pohled na oblast La Orotava a Puerto de la Cruz z hor směrem na severovýchod.

Počasí v Puerto de la Cruz

Jak už jsem zmínil, v Puerto de la Cruz je obecně trochu chladněji než na ostatních Kanárských ostrovech i než na zbytku Tenerife. I tak ale platí, že v zimě je docela teplo a v létě je příjemně. Na jaře je často pod mrakem. Přes léto mraky ustupují a teploty se šplhají výše.


Mraky v jednotlivých měsících roku, dlouhodobé průměry, podle Weatherspark. Je vidět, že v létě se oblačnost protrhává a je tepleji.

Zatím se mi pro Puerto de la Cruz podařilo dohledat jenom následující teplotní údaje s dlouhodobými průměry. Hodnoty teplot jsou oproti jiným údajům moc vysoké, neodpovídající ostatním místům na Tenerife (možná se tu měří jenom pár posledních let, kdy je obecně tepleji):

nejvyšší denní teplota v Puerto de la Cruz: leden: 19.6°C, únor: 19.9°C, březen: 20.8°C, duben: 22.1°C, květen: 22.9°C, červen: 24.7°C, červenec: 27.6°C, srpen: 27.7°C, září: 27.1°C, říjen: 26.2°C, listopad: 23°C, prosinec: 20.8°C, srážky v Puerto de la Cruz: leden: 33mm, únor: 36.2mm, březen: 29.8mm, duben: 12.5mm, květen: 3.8mm, červen: 0.8mm, červenec: 0.1mm, srpen: 2.4mm, září: 6mm, říjen: 20.5mm, listopad: 35.3mm, prosinec: 45.4mm,

Další podrobnosti o počasí na Tenerife

pocasi-tenerife-0646y-nizky-mrak-sever
Pohled do oblasti Puerto de la Cruz z hor při nízké oblačnosti. To, co se shora jeví jako břeh moře, je ve skutečnosti okraj mraku. Skutečné pobřeží je pár kiláků níž pod mrakem.

Pro hledání zájezdů do Puerto de la Cruz jsem si naprogramoval filtr do databáze zájezdů: dovolená Puerto de la Cruz.