Garachico na Tenerife

Garachico je docela hezké městečko na severním pobřeží ostrova Tenerife. Prochází kolem něj pobřežní silnice, takže se nabízí jako zastávka na výlety. Městečko je velmi staré, založené 1496, tedy v samotném začátku španělské kolonizace ostrova Tenerife. Původně šlo o důležitý přístav a vinařskou oblast, ale výbuch sopky a následný sesuv svahu v roce 1706 skoro všechno zničil. Neponičená zůstala jen malá část tehdejšího města, ale všechny vinice v podstatě zmizely.

Zkáza města v roce 1706 je trochu patrná i dnes, protože městečko má nelogicky uspořádané hradby. Zbytky brány jsou například uprostřed města, což musí znamenat, že se pozice dnešního městečka od historické pozice liší.

Kromě starých kostelů a hezkých starých staveb se v Garachicu dají najít dobré hospůdky, rybárny a kavárny. Mírnější klima na severní straně ostrova dělá z městečka Garachico příjemné místo k pobytu nebo krátké návštěvy. Naštěstí je to odsud daleko k centrům masové turistiky.

Vizuálně zajímavý mi přišel skalnatý ostrůvek kousek od pobřeží městečka. Jsou u něj vybudovány chodníčky, kterými se můžete projít nad útesy a pozorovat kraby.

Asi 25 km na severovýchod po pobřežní silnici je Puerto de la Cruz.

garachico-tenerife-0459y
Jedno z náměstíček v Garachico.

garachico-tenerife-0460y-kasna
Na vrcholu kašny je zasazena nějaká rostlina, která, pokud se rozroste, udělá nakonec cosi jako korunu. Na Kanárských ostrovech jsme to viděli často.

garachico-tenerife-0466y-kostel
Jeden z kostelů v Garachico.

garachico-tenerife-0470y
Běžná ulička u náměstí, v pozadí domy z koloniálního období.

jidlo-garachico-tenerife-0517-salsa
Dali jsme si v rybí restauraci polévku a rybu. Před rybou nám přinesli chléb s omáčkami salsa verde a salsa roja.