Palmy na Kanárských ostrovech

Při projíždění Kanárských ostrovů jsem se zájmem fotil palmy. Nemám ambici o nich udělat nějaké odborné pojednání, jen ukáza pár fotek. Nevím ani s jistotou, jaký druh palmy na které fotce je, ale pravděpodobně půjde o palmu kanárskou, tedy Phoenix canariensis. Může jít ale i o klasickou datlovou palmu Phoenix dactylifera, zejména ty vysazované ve městech, protože mají užší a vyšší kmeny.

Volně rostoucí palmy

Nedokážu samozřejmě vyloučit, že některé z níže uvedených palem byly v krajině vysázené, ale dělalo to na mě spíš dojem, že tam vyrostly a množí se samy.

palmy-tenerife-0716y-prirozene
Takhle vypadá palma, kterou nikdo neosekává. Kmen není vůbec patrný, staré suché listy kolem kmene zůstávají. Vyfoceno na Tenerife.

palmy
Klasický obrázek palem v mracích. Aby měly palmy svůj klasický tvar, musí je někdo osekávat nebo aspoň okousávat. Je ale možné, že se na větrnějších místech staré listy z "kmene" odlamují větrem.

Asi bych měl ještě zdůraznit, že palmy nemají klasické dřevo. To, co se běžně označuje jako kmen, jsou zbytky listových řapíků.

palmy-la-gomera-0021y
Palmy u vesnice ve vrcholové části ostrova La Gomera

palmy-la-gomera-0207
Palma na jižním svahu ostrova La Gomera. Protože má osekaný kmen, usuzuji, že majitel svahu či pastviny ji upravuje.

Palmy vysazované

palmy-san-andres-tenerife-0726y-plaz
Pravděpodobně vysázené palmy na celkem turistické pláži San Anders na Tenerife. Zdejší světlý písek není původní (tenerifský písek je černý), takže počítám, že ani palmy zde nerostly přirozeně.

la-gomera-0034
Takhle nějak rostou palmy kolem lidských sídel v horách na la Gomeře. Možná ale taky vyrostly samy.

palmy-gran-canaria-0884
Na téhle fotce z Gran Canarie jsou zajímavé dvě věci. Jednak jsou vidět kmeny palem osekané nahrubo, když se s tím místní technické služby moc nechtějí párat. Druhá zajímavost je bylina, která v kmenu jedné palmy rovnou zakořenila, konkrétně se jedná o perikalis.

palmy-san-sebastian-de-la-gomera-0173
Ve městech se vysazují palmy, které mají nakonec docela dost vysoké kmeny. Jsou pečlivě ošetřované a protože tyhle rostly na úrovni moře, počítám, že musejí být i zavlažované sladkou vodou. San Sebastian de La Gomera.

palmy-san-sebastian-de-la-gomera-0176
Detail techického ošetření kmene palmy. Čerstvě osekané uschlé listy se zamazávají nějakou barvou, asi aby nehnily. Starší zbytky řapíků se do hladkého válcového tvaru frézují.

palmy-santa-cruz-de-la-palma-0314y-polosekane
Palmy v Santa Cruz de La Palma. Opět je vidět různý management na různých částech palmového kmene, v tomto případě pravděpodobně daný tím, že se jim to v různých letech chtělo upravovat různě.

palmy-santa-cruz-de-la-palma-0327y
Palmové kmeny vyfrézované úplně do hladka. Často se také natírají nějakou světlou barvou, možná i vápnem, údajně jim to má pomáhat v horkých dnech udržovat si nižší teplotu. Náměstíčko v Santa Cruz de La Palma.

Vizte též fotky kytek.